1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı Su Akvaryumunu Deniz Akvaryumu Yapmak

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde iuzunok tarafından 17 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Merhaba arkadaşlar,

Yıllardır birkaç adet malawi besliyordum. Artık Deniz Akvaryumu kurmak istiyorum. Şu anda elimde 150*50*60h ve kendi yapım sump var. Haftalardır araştırma yapıyorum ve bazı konularda tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.

Yapacağım işlemler;

1-sump sistemine overflow ile suyu taşırıyorum. Fakat basıç problemi çıkıyor. Yeterli su geri dönmüyor. Bu yüzden camı deleceğim.

2-Pimaş boru ile suyu sump sistemine taşıma işlemi.

3-Sump sistemini biraz daha büyüterek 4 bölmeli (filitre, ps, refigum, motor) bir sump yapacağım

4-ps satın alınacak

5-T5 lamba ve ekipmanı (zamanlayıcı, blast ...)

6-Akvaryumda üst kapak ve içinde 3 adet lamba var. (T8 denilen)

7-RO alınacak.

8-Tuz ve test araçları alınacak.

9-Canlı kaya ve balık alınacak.

Geçiş işlemi için vazı sorularım olacak.

1.Kapakta bulunan lambaları T5 ile değiştirsem çalışır mı?

2.Çoğu sistemde aydınlatam sistemi üstte belli bir mesafede aslı duruyor. Bunun sebebi nedir. İlla üstte belli bir mesafede asılı mı durması mı lazım. Ve gördüğüm kadarı ile çoğu sistemde akvaryumun üstünde bulunan toz camı yok. Bunun nedeni nedir. Toz ve buharlaşmayı önlemesi faydalı değil mi?

3.Alacağım malzemeler için(PS, RO, T5, Tuz, Test) marka ve model verebilirmisinzi. hangisi daha kalitelidir

Şimdiden Teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tatlı Su Geçiş (Deniz Akvaryumu) Nasıl Olmalı ~ Neler Gerekir?

Hayırlı olsun kararınız. Akvaryum kapağındaki T8 floresanlar Direk T5 olmaz ama eğer modifiye edilir balast ve ayaklar değişirse T5 armatüre dönebilir. Mesafenin akvaryuma yüksek olması nedenleri, ısı az olsun, armatür camı buharlaşmadan dolayı ışık gücünü kaybetmesin ve tuz topaklamasıyla iyice verimsiz olmasın.

Ekipman tavsiyelerine gelirsek elbette birçok model önerilebilir. Akvaryum hacmi yazılı değil, hacim ve boyutlar ne olacak?

T5 olarak ATİ floresan tavsiye ederim. Ps olarak maddi imkan önemli, ATB veya Ati veya Reef Octobus olabilir. Tuz Reef kristal, Tropic Marin, Red Sea olabilir. Ro konusunda kullanmadığım için fikrim yok, kullanan arkadaşlar yazacaktır.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Öncelikle hayırlı olsun kararınız. Sumpın boyu biraz azaltılmalı bence. 60 cm çok yüksek. Rahat müdehale edemezsiniz.

Aydınlatmanın üste asılmasının 2 nedeni vardır. Işıkların akvaryumu ısıtmasını engellemek ve buharlaşmadan dolayı oluşan lekelerin akvaryuma giden ışığı azaltmaması için.

Ps markası olarak Atb, Ati, Bubble magus olabilir. Model tavsiyesi için akvaryum ve sumpın tam hacimleri gerekli.

Yine diğer ekipmanlar içinde toplam litre gerekli.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hayırlı olsun kararınız zaten gerekli şeyler yazılmış. Akvaryumun arka camını deldirerek sumpa iniş yapabilirsiniz şayet arka veya yanda yeriniz yoksa tabanda delik açılarak inişler mümkün bu sizin yer durumunuza ve tercihinize kalmıştır. Sump ta 4 bölmeli demişsiniz filitre dediğinizden kasıt nedir anlamadım ama tatlı su bölmesi düşünseniz iyi olur bence sitede örnekler var.

Şuan resimleri göremeyebilirsiniz eski linklerden resim uploat sitesinde harfiyat var. temel2:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Bahsettiğim ölçüler sump değil akvaryum ölçüleri 150*50*60h sump ise 50*50*50

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Her ne kadar forumları hatim etseniz tuzlu su hakkında her şeyi artık biliyorum da deseniz, pratiğe geçince olaylar farklı olabiliyor, idare eder dedikleriniz başınıza dert açabiliyor.Uzuncadan hisse, size tavsiyem;yeni bir maceraya atılacaksanız küçük bir adım ile başlayın. 500 litrelik tuzlusu akvaryumu yeni başlayacak biri için riskler taşımakta.Elbette olmaz değil ama maddi olarak olumsuz etkiler bırakabilir. Sadece balık düşünüyorsanız biraz daha anlaşılabilir, ama bu tank içinde mercan da düşünüyorsanız, başarılı olmak için çok sabırlı ve yavaş ilerlemelisiniz..

RO konusu çok basit, zaten bu büyüklükte bir tankı damacana ile doldurmaya kalkarsanız RO cihazı parası vermiş olursunuz, o yüzden ilk başta RO cihazı almak bana göre akıllıca bir çözüm.En azından Ankara için :)

Gimatta 350 TL ye hem içme suyunuzu hem akvaryum suyunuzu temin edebileceğiniz bir sistem alabilirsiniz.Sadece akvaryum için istiyorsanız 200-250 TL ye bu işi halledebilirsiniz.Ankara da yeni bir tuzlucu için elimden geldiğince yardıma hazırım, özellikle hafta sonları tuzlusu için uygun mekan ve ekipman noktaları gezilebilir.

brkfrt bunu beğendi.
  7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Buhar camı zamanla tuz lekeleri oluşturarak ışık gücünü kesiyor ve floresanlar içeride çok ısınıyor; gerekli önlemler alınarak kullanılabilir. T8 floresanlar için balastları değiştirmeniz gerekir, uygun watt değerli balast kullanarak armatürünüzü T5 için modifiye edersiniz.
    T5 balast için tridonic atco ve floresan içinde ATI,giesemann,korallen zucht önerebilirim. Tuz olarakta tropic marin, red sea pro kaliteli tuzlardır. Protein skimmer tamamen sizin bütçenize kalmış durumda marka sıralaması olarak ATB,Reef octopus, bubble magus diyebilirim. Protein skimmer seçerken motorlarına dikkat edin, bubble blaster,psk2500, modifiyeli eheim ve newjet,airstar güzel motorlardır. Bu motorların kullanıldığı bir protein skimmer edinirseniz rahat edersiniz.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben unutmadan bir hatırlatma yapayım, Bütçe sıkıntılı olabilir veya olmayabilir ama alırken ps nin iyisini alın ve ps de tasaruf yapmayın. Tecrübe ile sabit

9. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Filtreden kasıt sünger elyaf gibi şeyler olacak.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  10. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

ilginize teşekkür ederim hele bir başlıyayım yardımınıza başvururum
    ro gimatta nerelerde bulunur

11. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

ATB İş merkezinin olduğu yerde 2-3 firma var, hatta bir tanesi interneten satış yapıyor ama şimdi linkini bulamadım.Benim aldığım yer ATB bloklarına girdikten sonra 2. sol işyerlerinin olduğu tarafta son dükkanlardan biriydi.Telefonunu bulabilirsem yarın ÖM ile bildiririm.

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sünger, elyaf, biobal,mercan kırığı, substrar bu gibi şeylere göz ayırmanıza gerek yok bir kule veya sürahi koyarsınız inişe olur.

13. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Kule sistemi yok. Camı delip boru ile indireceğim aşağıya.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yanlış anlaşılma var galiba kule sistemi akvaryumda olmaz sump içinde olur

siyahla işaretlenmiş olan kuledir .

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Tamam anladım. Evet öyle olacak ama bu kadar yüksek olamayabilir, dolapdan dolayı.

16. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Sanırım alt yapı için fizibilite çalışmasını tamamladım.
    Eğer yetiştirebilirsem çizimleri yükleyeceğim.

17. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

planladığım sump
    Görüş ve önerilerinize açığım

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Şaşırtmaların yükseliği kaç cm.? Bana biraz yüksek gibi geldi.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Maşallah millet bu litrelerde akvaryum yapıyor. Refigium sistemi çok gerekli bir sistemmidir bilmiyorum ama tatlı su bölmesini unutmayın derim ve size önerim aşağıdaki gibi olur ama ölçüleri kendinize göre şekillendirin. Tolga beyde aynısını yapacak.

20. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

40-14=26cm olacak

Sayfayı Paylaş