1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tarık K. 180x60x80h Son Resif

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Tarık KÜÇÜK tarafından 3 Ekim 2019 başlatılmıştır.

 1. Ayhan PELİN

  Ayhan PELİN

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  ayhan_106gti
  Teşekkür ediyorum

  SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 2. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Bir süre AF nitraphos girdim, ürün herkeste mucizeler yaratırken ben artık dozajı bırakıp bidondan göz kararı dökmeye başlamıştım hiç faydası olmamıştı. Sonra Fritz 460 monster aldım 2 haftada bir düzenli girmeye başladım o da fayda etmedi. Bu defa iyice kızıp hem çift doz bakteri üstüne de nitraphos girmeye başladım, her bakteri + besin girişinden sonra tank 1 hafta toz duman olup sonra netleşmeye başladı ama yine nitrat ve fosfatta oyanama olmadı. Dip çekimi yaptım bir umut bundandır sebep diye o da fayda sağlamadı. Elemediğim bir tek kaya alternatifi kaldı sıra ona geldi, tüm kayaları değiştirmeye karar verdim. Bu kayalarım eski akvaryumumdan kalma, sonrasında üzerine sıfırlanmış kayalardan eklemeler yapmıştım. Bunların hepsini çıkarıp 3 koli DD kaya girmeye karar verdim. Artık aklıma gelen başka bir şey kalmıyor. Kaya değişiminden sonra sumpta bir alan açılacak oraya da refi yaparım.
   
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.267
  Yer:
  Bursa
  Bu kadar müdehale faydadan çok zarar getirebilir. Biraz akışa bırakmakta fayda var gibi ne dersin?

  Tapatalk
   
  Düzenleme: 30 Haziran 2020
  Tarık KÜÇÜK ve harfuzmani bunu beğendi.
 4. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.091
  Yer:
  Bursa
  Tarık, Mahir'e katılıyorum bu kadar müdahale yapıldıktan sonra biraz oturup beklemek gerekir.Bu hobinin en önemli kuralı olan sabretmeyi atlamamak gerekir.Tanktaki değerler bir anda artmadığına göre bir anda düşürmeye çalışmakta gereksiz ve zararlı olacaktır.Bahsettiğin ürünlerin N/P değerlerini kesinlikle düşürmesi gerekir.Şayet düşürmede etkisiz oluyorsa sıkıntıyı başka tarafta aramak gerekir ki en başta bakılması gereken yemleme ve ro su değerleridir.Yemleme basit gibi görünebilir ancak bazen balıklarıma çeşit olsun deyip aldığımız değişik yemler N/P bombası olabiliyorlar.Ro su değerlerini de üşengeçliğe getirip çoğu zaman test etmeyiz.Ara sıra da olsa bu değerleri kontrol etmek gerekli aslında.
   
  Pennywise bunu beğendi.
 5. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Ro su için de bir ara epey baktım hatta ro suda 10 nitrat çıkınca derinlemesine araştırmaya girdim ve şehir şebeke suyunda 50 nitrat'a kadar kabul edilebilir olduğu bilgisine ulaştım. Ro su için reçine ve diğer filtre değişimlerini zamanında yapıyorum, ro su için içme suyu haricinde bir arıtıcım var. Yem konusunda günde 1 defaya düşürdüm yemlemeyi ama 5 yemin karışımından oluşan bir çeşitlilik var onlardan biri belki sebep oluyor olabilir. Yemlemeyi tek çeşitliliğe düşürüp deneyebilirim bir süre. Aslında bu ani müdahalelere girmeden önce epey beklemiştim sonra baktım sistemin oturacağı falan yok o yüzden bende sürekli kurcalamaya başladım.
   
 6. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.091
  Yer:
  Bursa
  Arıtılmış 0 Tds Ro suda nitrat okumak bana akıllıca gelmedi, membran ne kullanıyorsun.Şu amerikan markası dışındakiler işe pek yaramıyor ve alırkende dikkatli olmak lazım sahtesi çok piyasada.
  Yeme mutlaka eğil, bence hepsini karıştırarak değilde değişik günlerde değişik yemler atmak daha akıllıca.Yemden mi kaynaklandığını anlamak için tek yemle 1-2 hafta süresince kullanıp test değerlerine bakmak bulmanda yardımcı olacaktır.
  Yemde kafanın rahat olacağı bir yem arıyorsan kesinlikle NLS thre A+ yemi tercih etmelisin.
   
 7. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Membran filmtech sanıyorum ama orjinalliği tartışılır tabiki. Yem konusunu test edeyim bir de duruma bu açıdan bakayım. Yüklü su değişimlerinde (400 lt) bile nitrat fosfatta hiç oynama olmadı çünkü.
  Kullandığım yemler de bunlar:
  yemler.png
   
 8. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.267
  Yer:
  Bursa
  Konunu tekrar okudum; Kasım ayı gibi nitrat ve fosfat' ı kontrol altına aldığını yazmışsın. Birkaç mesaj sonrasında da "günde beş kere bolca yemleme yapıyorum bu nedenle NO3/PO4 tavan" yazmışsın.

  Sıkıntı bu olabilir. Tankın döngüsünü bekleyeyim derken "hobici döngüsü" ne girmemek lazım.:)

  Ekran Alıntısı.JPG
  Bir tankta her hafta düzenli %20 su değiştirirsen, yukarıdaki hesaplamaya göre bir ay içinde suyun %60 civarında yenilenmiş olması gerekir bu da sudaki ppm değerlerinin aynı oranda düşmesi demektir. Tabi dışarıdan ekstra NO/PO4 girmiyorsa ki bu imkansız.

  Kayaları değiştirmeden önce,; yeni tuzlu suda nitrat okuyorsan mutlaka RO' ya bir bak, ikinci olarak ciddi balık nüfusun olsa da yemleme rejimini azaltarak bir dene.

  Hakan' ın dediği gibi ani düşüşler daha büyük sorunlara yol açabilir. Her müdehale sonrası bir ay kadar gözlem yapmakta fayda var. Bazen testlerden çok canlıların keyfine bakıp yorum yapmak gerekir, ki bunu becerebilen hobici sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

  Senin sıkıntının dışında genel bilgi anlamında "Yemler ve fosfat ilişkisi" için şu makale yardımcı olabilir.

  https://reefs.com/magazine/aquarium-chemistry-phosphate-and-math-yes-you-need-to-understand-both/

  Farley aşağıdaki makalede ise akvaryumlardaki temel Nitrat kaynağının yemler olduğunu belirtmiş(çünkü hayatımız Nitrojen).

  https://reefs.com/magazine/aquarium-chemistry-nitrate-in-the-reef-aquarium/

  Hobinin bu zor zamanlarında sayende tekrar bir iki makale okudum, teşekkürler :).

  Buradan esnafa sitemim var, ülke çapında piyasada Nitrat testi neden yok acaba? Pandemiden dolayı herkes toplu şekilde tatlı suya mı geçti? Belki sesimizi duyarlar.
   
  Düzenleme: 30 Haziran 2020
  Pennywise, Erdem., veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 9. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Biraz hareket getirdiysem ne mutlu :)
  Ben de okudum makaleleri gayet güzel anlatmış besin ilişkisini. Akşam yem makinesini boşalttım tek tip yem koydum 1 hafta kadar yetecektir, sonrasında bi test yapacağım. Bu dönemde arıtmanın filtrelerini ve membranları değiştireceğim. Sonrasında haftalık %16 (su hazırlama tankım buna denk geliyor 200lt) su değişimleri yapacağım, bunun için bir kaç kova tuz alsam iyi olacak :)

  Nitrat testi temini büyük problem oluyor, ben de bulamayıp yurtdışından getirtmiştim arkadaşıma. Hobide olmazsa olmaz test yada ekipmanların sürekli stokta bulunmasını bir türlü sağlayamıyorlar.
   
  veysel bunu beğendi.
 10. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Merhabalar, bir kaç güncelleme yapayım. Kaya dekorundan hem memnundum hem de şüpheliydim o yüzden kaya alımı yaptığım ticari dostlarım dekorunu biz yapalım dediler bende zaten akvaryum derin olduğundan ve kaya indirip kaldırması zor olduğundan işi onlara bıraktım ve dekoru tamamen yeniledik. Toplam 60 kg (3 koli) DD aquascape mix kaya kullanıldı yeni dekorda. Kayaları çok beğendim Caribsea kayalardan daha gözenekli ve hafif, kendi adıma ürünü tavsiye edebilirim. Tüm kayalar yenilendi ve eski kayalar sistemden çıkarıldı, balıklardan 1 adet ziayat oldu midas kayalardan birinde deliğe saklandığından geç fark ettik kurtaramadık. Artık yeni ithalatla 200-300e bi midas alırız. Kaya değişimi sonrası bakteri yoksunluğunu telafi etmek için 50ml bakteri ve 50ml bakteri besini girdim ve günlük 30-40ml kadar bakteri besini takviyesine devam ettim 2 günde diatom oluştu ve 2 günde de geçti. Dün sumpta bekleyen tüm fragları alıp dip yapıp yeni dekora yapıştırdım artık sabit kalacakları için kendilerini toparlarlar. Dekorda boş kalan yerlere lps türü sallanan bir kaç canlı ekleyeceğim, sağ en üst parçaya da bir kaç basit sps koyacağım.

  Bunun dışında hem su hacmini arttırmak için hem de fantastik fikirler için ana sisteme bir tank daha ilave ettim, sığ tank denebilir frag tankı denebilir. İstendiğinde iki taraftan da vanalar kapatılarak bu tankı tamamen sistemden ayrı çalıştıralabilir şekilde yaptım olurda belki karantina için vs de kullanmak için. Bahsettiğim tank ölçüleri 240x80x30h. Böylelikle toplam hacmimiz 1750 litreye çıkmış oldu. Sump sisteminin sığınakta olmasından dolayı yaz sıcaklarında betonun ısısının da artmasıyla soğutucu yetersiz kalmaya başladı, daha doğrusu neredeyse hiç durmadan çalışmaya başladı. Maksimum sıcaklığı 27 olarak gördüm sabahtan ve gün batımından sonra 25.5'e düşebiliyor ama öğle sıcağında ve akşamüstü 27ye kadar çıkıyor sıcaklık. Denk getirirsem bir TR20 daha alacağım.

  Bir not: Yabancı forumlarda görüştüm ama çok mümkün gelmemişti, cheato alg için kopan parçaların kafa motoru, ps ve dalga motoru pervanelerinin arasına girerek problem çıkardığı söyleniyordu. Haftasonu ps ve sumptaki dalga motorunun temizliğini yapayım dediğimde çırpıcıda ve pervaneye sarılmış bir çok parça alg buldum. Bu tip algleri kapalı haznelerde yada işine göre reaktörlerde tutmak sanırım en doğrusu olacaktır. Sumptakı fragları koyduğum alanda da çok fazla kopup kum yüzeyine düşmüş ve orda büyümeye devam eden alg parçaları var. Bu konu da genel bir tecrübe olarak burada dursun.

  WhatsApp Image 2020-07-17 at 16.27.44.jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.18.jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.19(1).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.19(2).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.19(3).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.19(4).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.19.jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.20(1).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.20(2).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.20(3).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.39.20.jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.43.32(1).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.43.32(2).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.43.32(3).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.43.32(4).jpeg WhatsApp Image 2020-07-19 at 19.43.32.jpeg WhatsApp Image 2020-07-17 at 16.27.44(2).jpeg
  WhatsApp Image 2020-07-19 at 10.55.57.jpeg
   
  Moliro, ozgun_cyprus, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 11. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.091
  Yer:
  Bursa
  Sump yaz sıcaklarında serinlemek için düşünülmüş sanırım. :)
  Herşey gönlünce olsun diyelim, yalnız birşeye takıldım.Sump altındaki paletler hiç güvenilir gelmedi bana.
   
  Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
 12. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Çok işlevli fantastik işler, çocukları pandemiden dolayı denize götüremiyoruz bari buraya girsinler dedim :D
  Paletler aslında çok sağlam abi, 80x120 euro palet. Her birini taşırken baya yoruldum 30 kg civarı var ağırlıkları normal ince paletlerden değiller. Tahtalarını da kontrol ettim eksiği kırığı yok. Üreticiye göre her bir palet 800 kg yük taşıyabiliyor.
   
 13. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.267
  Yer:
  Bursa
  280x80x30 güzel ölçü...sığcılar bayılır. Daha sağlıklı bir kaya düzeni olmuş, takipteyiz.
   
  Düzenleme: 20 Temmuz 2020
  veysel ve Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
 14. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Selamlar,
  Bir süredir ozondan dolayı sertleşip kırılan hava hortumu nedeniyle Nyos'u kullanmıyordum. Hortumlarını yenileyip 1 haftadır çalıştırıyorum ancak önceki dönemde olan dipte tortu birikmesi yine olmaya başladı. Sanki baloncuklar tortuyu toplama kabına kadar çıkaramıyor. Toplama kabını açıp baktığımda hiç büyük baloncuk yok hep küçük baloncuklar var görünüyor, bu yüzden toplamayı taşma noktasından 3-4cm aşağı yaptırıyorum bu da verimsiz oluyor gibime geliyor. Hava emişlerini tamamen açtım ancak durumda hiç bir değişiklik olmadı. Fikri olan varsa memnuniyetle dinleyip uygulayabilirim yoksa PS'yi değiştireceğim. Nyos'u kullanmadığım dönemde yedek olan Reef Octopus Elite 220'yi kullandım o çok çok iyi performans gösterdi. Belki durumu çözemezsem bir Elite 220 daha alırım.

  Haftasonu da bir oturup test yapayım dedim, değerler böyle çıktı:
  Ca 430
  No3 15-25
  Po4 0.1-0.25
  Kh 10.9
  Mg 1500-1600
  Potasyum 380

  Kh ve Mg yüksekliğini Ca Reaktörüne bağlıyorum, PH'ı biraz daha arttırdım erimeyi azaltmak için durumu gözlemleyeceğim.

  WhatsApp Image 2020-07-25 at 22.11.07.jpeg WhatsApp Image 2020-07-26 at 21.56.08.jpeg WhatsApp Image 2020-07-26 at 21.56.09.jpeg
   
  veysel bunu beğendi.
 15. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Faturaları görelim

  WhatsApp Image 2020-08-06 at 18.22.18.jpeg
   
 16. sahmat

  sahmat

  Mesajlar:
  40
  İsim:
  emre
  Bu nasıl bir fatura akvaryum dışında başka bişey varmı?
   
 17. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Normal ev kullanımı ve akvaryum başka ekstra bişey yok. Ortalama 500 tl gibi akvaryumun elektrik sarfiyatı var. Kalan için de normal görünüyor ücret, tüm gün klima açıl ve ev aletleri kullanılıyor.
   
 18. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.909
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Elektrik faturasından bahsetmişken, bu maliyet nedeniyle son resif dediğim bu tankı bozma kararı aldığımı ve bir çok ekipmanın satılıldığını ve daha küçük bir tank sipariş verildiğini sizlerle paylaşmak isterim. Herşey çok hızlı oldu bir iki hafta içinde yeni akvaryum gelecek, yeni bir kurulum konusuyla hobiye devam edeceğim temo11:portaliseviyoruz:
   
  veysel bunu beğendi.
 19. Baltasar

  Baltasar

  Mesajlar:
  5
  İsim:
  Baltasar
  Yazik olmuş hayirlisi size o zaman

  SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 20. Sena

  Sena

  Mesajlar:
  368
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Sena
  Üzüldüm. Proje komple (bodrum katı, sump vs) iptal mi yoksa sadece evdeki akvaryum mu küçülüyor?
   

Sayfayı Paylaş