1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tarık K. 180x60x80h Son Resif

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Tarık KÜÇÜK tarafından 3 Ekim 2019 başlatılmıştır.

1. Ayhan PELİN

Ayhan PELİN

İsim:
    ayhan_106gti
    Teşekkür ediyorum

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Bir süre AF nitraphos girdim, ürün herkeste mucizeler yaratırken ben artık dozajı bırakıp bidondan göz kararı dökmeye başlamıştım hiç faydası olmamıştı. Sonra Fritz 460 monster aldım 2 haftada bir düzenli girmeye başladım o da fayda etmedi. Bu defa iyice kızıp hem çift doz bakteri üstüne de nitraphos girmeye başladım, her bakteri + besin girişinden sonra tank 1 hafta toz duman olup sonra netleşmeye başladı ama yine nitrat ve fosfatta oyanama olmadı. Dip çekimi yaptım bir umut bundandır sebep diye o da fayda sağlamadı. Elemediğim bir tek kaya alternatifi kaldı sıra ona geldi, tüm kayaları değiştirmeye karar verdim. Bu kayalarım eski akvaryumumdan kalma, sonrasında üzerine sıfırlanmış kayalardan eklemeler yapmıştım. Bunların hepsini çıkarıp 3 koli DD kaya girmeye karar verdim. Artık aklıma gelen başka bir şey kalmıyor. Kaya değişiminden sonra sumpta bir alan açılacak oraya da refi yaparım.

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu kadar müdehale faydadan çok zarar getirebilir. Biraz akışa bırakmakta fayda var gibi ne dersin?

Tapatalk

Düzenleme: 30 Haziran 2020 09:59
    Tarık KÜÇÜK ve harfuzmani bunu beğendi.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tarık, Mahir'e katılıyorum bu kadar müdahale yapıldıktan sonra biraz oturup beklemek gerekir.Bu hobinin en önemli kuralı olan sabretmeyi atlamamak gerekir.Tanktaki değerler bir anda artmadığına göre bir anda düşürmeye çalışmakta gereksiz ve zararlı olacaktır.Bahsettiğin ürünlerin N/P değerlerini kesinlikle düşürmesi gerekir.Şayet düşürmede etkisiz oluyorsa sıkıntıyı başka tarafta aramak gerekir ki en başta bakılması gereken yemleme ve ro su değerleridir.Yemleme basit gibi görünebilir ancak bazen balıklarıma çeşit olsun deyip aldığımız değişik yemler N/P bombası olabiliyorlar.Ro su değerlerini de üşengeçliğe getirip çoğu zaman test etmeyiz.Ara sıra da olsa bu değerleri kontrol etmek gerekli aslında.

5. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Ro su için de bir ara epey baktım hatta ro suda 10 nitrat çıkınca derinlemesine araştırmaya girdim ve şehir şebeke suyunda 50 nitrat'a kadar kabul edilebilir olduğu bilgisine ulaştım. Ro su için reçine ve diğer filtre değişimlerini zamanında yapıyorum, ro su için içme suyu haricinde bir arıtıcım var. Yem konusunda günde 1 defaya düşürdüm yemlemeyi ama 5 yemin karışımından oluşan bir çeşitlilik var onlardan biri belki sebep oluyor olabilir. Yemlemeyi tek çeşitliliğe düşürüp deneyebilirim bir süre. Aslında bu ani müdahalelere girmeden önce epey beklemiştim sonra baktım sistemin oturacağı falan yok o yüzden bende sürekli kurcalamaya başladım.

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Arıtılmış 0 Tds Ro suda nitrat okumak bana akıllıca gelmedi, membran ne kullanıyorsun.Şu amerikan markası dışındakiler işe pek yaramıyor ve alırkende dikkatli olmak lazım sahtesi çok piyasada.
    Yeme mutlaka eğil, bence hepsini karıştırarak değilde değişik günlerde değişik yemler atmak daha akıllıca.Yemden mi kaynaklandığını anlamak için tek yemle 1-2 hafta süresince kullanıp test değerlerine bakmak bulmanda yardımcı olacaktır.
    Yemde kafanın rahat olacağı bir yem arıyorsan kesinlikle NLS thre A+ yemi tercih etmelisin.

7. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Membran filmtech sanıyorum ama orjinalliği tartışılır tabiki. Yem konusunu test edeyim bir de duruma bu açıdan bakayım. Yüklü su değişimlerinde (400 lt) bile nitrat fosfatta hiç oynama olmadı çünkü.
    Kullandığım yemler de bunlar:
    yemler.png

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Konunu tekrar okudum; Kasım ayı gibi nitrat ve fosfat' ı kontrol altına aldığını yazmışsın. Birkaç mesaj sonrasında da "günde beş kere bolca yemleme yapıyorum bu nedenle NO3/PO4 tavan" yazmışsın.

Sıkıntı bu olabilir. Tankın döngüsünü bekleyeyim derken "hobici döngüsü" ne girmemek lazım.:)

Ekran Alıntısı.JPG
    Bir tankta her hafta düzenli %20 su değiştirirsen, yukarıdaki hesaplamaya göre bir ay içinde suyun %60 civarında yenilenmiş olması gerekir bu da sudaki ppm değerlerinin aynı oranda düşmesi demektir. Tabi dışarıdan ekstra NO/PO4 girmiyorsa ki bu imkansız.

Kayaları değiştirmeden önce,; yeni tuzlu suda nitrat okuyorsan mutlaka RO' ya bir bak, ikinci olarak ciddi balık nüfusun olsa da yemleme rejimini azaltarak bir dene.

Hakan' ın dediği gibi ani düşüşler daha büyük sorunlara yol açabilir. Her müdehale sonrası bir ay kadar gözlem yapmakta fayda var. Bazen testlerden çok canlıların keyfine bakıp yorum yapmak gerekir, ki bunu becerebilen hobici sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Senin sıkıntının dışında genel bilgi anlamında "Yemler ve fosfat ilişkisi" için şu makale yardımcı olabilir.

https://reefs.com/magazine/aquarium-chemistry-phosphate-and-math-yes-you-need-to-understand-both/

Farley aşağıdaki makalede ise akvaryumlardaki temel Nitrat kaynağının yemler olduğunu belirtmiş(çünkü hayatımız Nitrojen).

https://reefs.com/magazine/aquarium-chemistry-nitrate-in-the-reef-aquarium/

Hobinin bu zor zamanlarında sayende tekrar bir iki makale okudum, teşekkürler :).

Buradan esnafa sitemim var, ülke çapında piyasada Nitrat testi neden yok acaba? Pandemiden dolayı herkes toplu şekilde tatlı suya mı geçti? Belki sesimizi duyarlar.

Düzenleme: 30 Haziran 2020 16:28
    Erdem., veysel, Divin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Biraz hareket getirdiysem ne mutlu :)
    Ben de okudum makaleleri gayet güzel anlatmış besin ilişkisini. Akşam yem makinesini boşalttım tek tip yem koydum 1 hafta kadar yetecektir, sonrasında bi test yapacağım. Bu dönemde arıtmanın filtrelerini ve membranları değiştireceğim. Sonrasında haftalık %16 (su hazırlama tankım buna denk geliyor 200lt) su değişimleri yapacağım, bunun için bir kaç kova tuz alsam iyi olacak :)

Nitrat testi temini büyük problem oluyor, ben de bulamayıp yurtdışından getirtmiştim arkadaşıma. Hobide olmazsa olmaz test yada ekipmanların sürekli stokta bulunmasını bir türlü sağlayamıyorlar.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş