1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tankımı Kuruluş Evresinde

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde angelfaruk tarafından 11 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. angelfaruk

angelfaruk

Öncelikle bu siteyi bana öneren kardeşim Sezgin YAVUZ kardeşime teşekkür ederim.Sezginimin yardımlarıyla tankımı görsel olarak daha da güzel bir görünüme koymak için uğraş vermekteyiz.
    TANK TANITIMI
    Tank Ölçülerim : Boy=100 cm Yükseklik=60 cm En=50 cm
    Aydınlatma : 1adet 60 cm mavi florasan 2 adet 12 watt Beyaz ışık(Armatür ve de aydınlatma sistemini kendim yaptım)
    Havalandırma :Minjiang PS 950 Dört çıkışlı Air pump
    İç Filtre :Atman AT-F201
    Üretim Filitresi :Gap Pro 11*21 cm Sezgin Kardeşim Sağolsun
    Dış Filitre :Eheım 2217 (Musluklu) Sezgin Kardeşim Sağolsun
    Kayalar :10 kg civarı Soft Mercan (beyaz renk) Sezgin Kardeşim Sağolsun 15 kg civarı Delikli Kaya 5 kg civarı değişik tür kaya
    Isıtıcı :Atman 200 watt + Aqua Pro Aquqrium Heizer AH-305 300 watt ısıtıcı
    Otomatik yemleme:pet Company marka food tımer
    1 adet egg thumbler cihazı 10 m hava hortumu
    KULLANILAN YEMLER
    Pets Family Siprulına flake
    Pets Family Karışık Yem(Bitkisel Granül,Hayvansal yem,Renk yemi Karıştırılmış Hali)
    Artemia
    Sanyu Cichlids stıck
    İLAÇLAR
    Sera Baktopur 50 ml
    General Tonic 120 ml
    Contra Mavi Mürekkep
    VİTAMİN
    MEDİKO PET Vitamin-6 (E-C-A-D3-B1-B6) 15 ml
    Tankım şuan boş olarak durmaktadır 15 gün önce balıklarımı kaybettim.Tahmini olarak iç parazit ve su kirlenmesinden şüphe duydum.
    Tank Resmi

FARUK SARI
    DÜZCE

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Taban malzemesi yok akvaryumda, taşlar çok büyük ve kenarlara yaslanmış bir kaza olursa akvaryumunuzun patlama riski var Allah korusun, gözüme biraz kalabalık göründü
    mercan'ın ne işi var tatlısu akvaryumunda ? eğer biraz daha doğallığa özen gösterseniz çok daha güzel bir akvaryum olabilir.

3. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Faruk hocam,aynı ölçülerde akvaryuma sahibiz.Balıklarınız için üzüldüm.
    Akvaryumun arka fonunu tek renk(siyah veya mavi)yaparsanız dahada güzel olacaktır.
    Akvaryumunuz ölçüleri mbuna için yaratılmış.Dekoru komple değiştirerek kayalardan oluşmuş mağaralar yaparak akvaryuma derinlik katabilirsiniz.Tabiki malavi besliyecekseniz.Bu arada akvaryumda kum yok herhalde,üretim amaçlı olsa gerek ama bu dekor bana garib geldi.

Sağlıklı balık beslemeler.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Taban kumuna ben de son bir aydır kafayı takmış durumdayım. Canlı kum ile yeni akvaryumu kurdum, fakat bir türlü eski keyfimi alamadım. Bu yüzden 6-7 cm cıvarında mercan kırığı kullandım ve yükselttim. Özlediğim suyuma kavuşmak için bunu yaptım. Tabi sonuçl olarak haklı çıktığımı düşünüyorum. Sanırım beni rahatsız eden şey suyun eskisi gibi berrak olmamasıydı. Bu yüzden oturdum bu konuyla alakalı düşüncelerimi bile yazdım.
    Tabi kimse yorum yapmadı ama neyse. :D :D

Gerçekten taban kumunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hatta biraz ileri giderek Dsb sistemini (Derin kum yatağı) tatlı su akvaryumlarına uygulayarak hiç su değişmemeyi bile hedefledik.

Bu linkleri okursanız belki fikriniz değişir.

Saygılar...

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  5. angelfaruk

angelfaruk

Tankımda kum kullanmamamın sebebi basit olarak kumlu taban temizliğinin zor olmasıdır.Bildiğimiz üzre kum yem artıkları vede dışkıyı tutmakta ve hatta saklamaktadır.Buda elbet bir gün karşımıza su kirlenmesi yada nitrat fazlalığı olarak düşmektedir.Bu da kötü bir durum olarak yani balık kaybı olarak çıkmaktadır.Heeee kumsuz tabanın ise dip temizliği gayet iyi ama bir gün karşımıza nitrat patlaması olarak çıkabilmesi bu da ayrıca tartışılması gereken bir konu.
    Ama genelde kum olan bir taban o tankta yaşayan canlıların doğal ortamının taklit edilebilmesi açısından gereklidir.
    Çünkü o ufak narin balıklar bizim dostlarımız onlar bir suçlu değilki doğal ortamlarından farklı bir ortam hazırlayalım. :hepiniziseviyorum:
    Midye kırığı dip temizliğide yapılsa acayip bir şekilde koku vermektedir.Sonuçta bir canlıdan akalan parça.
    Normal dere kumu ise yoğunluğunun fazlalığından dolayı yem artıklarını vede dışkılarını fazlaca tutmakta ve su kirlenmesine sebeb olmakta.
    Diğer çeşit kumları denemedim.
    Benim yapmak istediğim
    1:İnce bir şekilde taban kumu sermek bu kuvars kum olabilir.
    2:Tabana çeyrek parmak ölçüsünde olan temiz su borusunu döşeyerek belirli aralıklarla delikler açıp bunun ucunu da direk olarak dış filitre emiş hortumuna bağlamak.Bu sayede daha az dip temizliği ve de daha temiz bir ortam oluşturabilmek.

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Öncelikle hoşgeldiniz Faruk bey ve akvaryumunuzun görüntüsünü bizle paylaştığınız için teşekkürler.. Herkes illa ki akvaryumunu kendi zevkine göre dizayn edecektir.Buna kimse bişey diyemez tabii ki ama çoğu akvaryum dizaynında gözden kaçabilecek noktaları diğer üyeler eleştirileri ile paylaşımcılara belirtmek isterler.Emrah kardeşimizin ortada ki dik duran kaya ile ilgili uyarısı bence kesinlikle yerinde bana kalırsa.Bu siz olmazsınız başkası olur yada bir sarsıntı olur bir temas ile o kaya alttanda kayabilir yada öne doğruda düşebilir.O zaman ön camda patlamaya sebep olabilir.Çünkü bu tip kazalara çeşitli forumlarda maruz kalan üyeler olmuştur.İlla olacak diye bir şart yok ama olmayacak diye bir kuralda yok tabii biz söyleyelim uygulayıp uygulamamak tabii ki kişinin kendi seçimidir.Dibin kum olup olmamasıda tabii sizin seçiminiz , heralde pek uğraşmayı sevmiyorsunuz ;) Nitrat patlaması düzenli yemleme , düzenli dip çekimi ve su değişimleri ile birlikte temizliğine dikkat edilen filtrelerle beraber önüne rahatça geçilen bir durumdur.Bu hobiyi sevmemizin ortak sebebi zaten zevk aldığımız canlıları doğal hayatlarına yakın bir ortamda barındırmaya çalışmaktır.Onun içinde akvaryumlarımıza kumdur , kayadır , bitkidir bu tip gereksinimlerini karşılayarak doğal ortamlarına benzetmeye çalışırız.Sonuçta canlılarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuz olduğu için biraz uğraşmak bu hobiye daha çok zevk katıyor diye düşünüyorum.Hele ki sizin akvaryum tabanınıza balığınızla uyumlu bir taban malzemesi seçtiğinizde vereceği zevkin çok daha fazla artacağınada eminim.Balık ölümleri ve hastalanmalarının sebebi tabanda kum olup olmaması ile ilgili değil, tamamiyle bizlerin dikkati ve gözlemi ile ilgilidir.Sonuçta akvaryum içi hijyeni sağlayanlar bizleriz.Öyle yada böyle biz bakımını yeterince yapmassak balık kayıpları devam edecektir.

2. maddede ki dip temizliği ile ilgili fikrinizin benzerini bir akvaryumcuda görmüştüm banada çok mantıklı gelmişti.Emiş borusunu akvaryumun orta tabanına kadar getirip normalde başaşağı duran emiş borusunun ucundaki aparatı kumun üstüne dik kalıcak şekilde alttan tesisat kurulmuştu.Benimde yapmayı düşündüğüm bir tesisattı fakat sıfırdan akvaryum kurulduğu zaman bu yapılabilir anca ki benim gibi bitkili akvaryumu olanlar için bu çok zor bir iş.. Mesela sizin hazır kum yokken böyle bir altyapı oluşturabilir kumu o şekilde ekleyebilirsiniz.

Saygılar

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Faruk bey kum kalınlığım şu anda 10- 15 cm arası değişiyor, akvaryumumun suyu cam gibi berrak yavru balıklar var her hafta gözle görülür şekilde hızla büyüyorlar, kuyruğu renklenecek lepistesler hızla renk alıyor ,balıklar çok iyi durumdalar tabanda çok tortu birikmedikçede filtre açmıyoru, sizede kalın bir kum tabakası öneririm.
    Saygılarımla.

8. angelfaruk

angelfaruk

Değerli akvaryum dostlarının tavsiyeleri üzerine birtakım değişiklikler yaptım.Arka fonu değiştirerek mavi fon kullandım.Ve de kayaları yere yatırdım.Ortalayıp balıklara çift taraflı yüzme alanı bıraktım.
    Sizlerin tavsiyeleri doğrultusunda ilerleyeceğiz dekor konusunda.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben bu dekoru daha çok beğendim. Karışık görüntü yerini daha duru bir görüntüye bürünmüş. Gözü rahatsız etmiyor. Nacizane fikrim olarak, plastik bitkileri çıkarmanızı bunun yerine anubias gibi bakımı kolay bitki eklemenizi öneriyorum. Kum kullanmayı istemediğinize göre kayaya veya kütüklere misina ile bağlamanız güzel olur. İç filtrenizide dekorun arkasına gizleme imkanınız olursa daha güzel ve doğal bir dekor çıkacaktır ortaya.

Sayfayı Paylaş