1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Symbolic's Nano Drop Off (Bursa)

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde burak ozu tarafından 22 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Öncelikle ilk mesaja aşağıda bulunan linki eklemek istiyorum. Aynı zamanda imzam üzerinden de ulaşabilirsiniz.

https://sway.com/jynrzFgF0S7CMQUz

Evet, portalı günlük olarak kullanıyoruz ancak kimi zaman çok fazla konuşma olduğu için ayrıca linkte günlük tutuyor olacağım. İleride geriye dönüp bakmak gerekir veya birileri detay olarak inceleyebilir ancak tabi ki ne olursa olsun bütün detaylar hep portalda.

Şimdi öncelikle destekleri için @Fatih BARLAS ve @ka2n başta olmak üzere, tüm Ankara ekibi ve kurulum aşamasında beni yalnız bırakmayan @color manıa 'ya teşekkür ederim.

75x55x50h olan tankım ile hedeflediğim şekilde Tang besleyemedim.

Özellikle Ph kökenli olduğunu düşündüğüm ciddi benek sorunlarının ardından odak noktamı değiştirmem gerektiğini fark ettim. Öncelikli amacım tankın görseli ile tatmin olmak ve buna paralel olarak daha az sorun yaşayacağım balıklar ile birlikte SPS mercanlara ağırlık vermem olacak.

Tankı Yener Yılmaz yaptı ve açıkçası oldukça memnun kaldım.

Ölçüler: 90x60x50h ancak iki bölüm olarak düşünebiliriz 50x60x25h sığ taraf 40x60x50h derin taraf.

Neeeeeeeee 25 cm yükseklik mi dediğinizi duyuyorum. Evet görsel olarak 35'ten daha güzel olacağını düşündüğüm için 25 yaptık belki 30 olabilirmiş ama zaman gösterecek.

Sump iki bölme olacak tatlı su ekleme alanı ve sump toplamda 80x50x40h gibi olacak. Tank sump ile birlikte NET yaklaşık 225 Litre.

12 li elektrik panosu olacak. Elektrik panosu yetişmedi daha sonra kargo ile geliyor olacak.

Tankın arka tarafında ince arkalık var ve yine sığ tarafın alt tarafında iki tane 8 cm'lik fan girecek şekilde deldik. Fanlardan biri içeriye diğeri dışarıya doğru dönecek ve timera bağlı olarak çalıştıracağım. Bu sayede özellikle kış aylarında Ph düşüşü yaşadığımdan sebep tankı daha fazla havalandırabileceğim. Tank tekerlekler ile desteklendi. Biliyorumki maksimum 2 sene içerisinde büyük patron parkeleri değiştirelim diyecek önceden önlem almakta fayda var :D

Kayalar fiji. Açıkçası çok fazla kaya kullanmak istemedim. derin tarafı iki köprü ile sığ taraf ile birleştirdim. Köprülerden bir tanesi içeriye doğru ve kısa diğeri daha geniş ve uzun olarak tasarlandı.

Armatür olarak Aquareef X2 Pro ile başlayacağım ilave olarak yanlarına 2 tane T5 ekleyeceğim. Özellikle SPS performansını merak ediyorum. Eğer sonuçlar tatmin edici olmaz ise direk 6x39 T5 ile ilerleyeceğim.

PS BM Curve 7 kafa motoru Newjet 3000 olacak Dalga Motorları 2xRW4 ile başlayacağım eğer drop kısımda akıntı sorunu yaşanırsa bir tane daha eklenecek.

Kum yaklaşık 15 kg 2-3 mm Quik Mercan kırığı.

Dozaj pompası ve Ca Reaktörü konusunda çok fazla git gel yaşadım. Net su hacmi oldukça düşük olacak aslında bu sebeple dozaj pompası ile ilerlenebilirdi ancak Ca Reaktörü ile ilerlemenin bana tecrübe anlamında da katkısının daha fazla olacağını düşünerek reaktör ile ilerlemeye kara verdim. Henüz bu konuda bir hamle yapmanın erken olduğunu düşündüğüm için herhangi bir adım atmadım.

İlk etapta canlı olarak şu aşamada arkadaşımın tankında otelde kalan

- S - M Yellow Tang (Hiç niyetim yoktu ancak eşim ısrarlı)
    - İki avuç büyüklüğünde Leather.
    - Torch
    - Fungia
    - Cat eye coral
    - Candy cane

Gelecek tüm soft ve lps ler drop kısma eklenecek. Elde bulunanlar dışında belki bir tane Star polip frag eklenecek.

Sığ taraf tamamen sps ağırlıklı olarak tasaarlanıyor. Eklenmesi olası balıkları aşağıda listelemeye çalışacağım.

- Tiny boy Blue Tang
    - 2xTrue percula
    - 2xCardinal Bangai
    - Wrasse (türü konusunda kararsızım)
    - ?xChromis
    - Midas Blenny

Su sıcaklığı uygun seviyeye geldiğinde Tropic Marine Pro Reef ekleyeceğim ve sistemi döndüreceğim.

Yarın Fritz 9 ekleyeceğim. Bu konuda iki farklı görüş hakim;

1. Fritz 9 eklendiğinde 4 gün boyunca PS'yi tamamen kapatmak.

2. PS'yi açık tutmak ancak boşaltma kabını çıkarmak.

Açıkçası ikinci yöntemin özellikle sistemin başlangıcında O2 ihtiyacından dolayı daha mantıklı olacağını düşünerek, ikinci yöntemi uygulayacağım.

Aydınlatma 4 gün boyunca kapalı olacak.

Şimdilik bu kadar biraz resim ;)

Dosya_000.jpeg Dosya_001.jpeg Dosya_002.jpeg Dosya_005.jpeg Dosya_006.jpeg Dosya_007.jpeg

Düzenleme: 22 Şubat 2016
    ozgun_cyprus, MilesDavis, Gmsy ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hadi hayırlısı

burak ozu bunu beğendi.
  4. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Maşallah güzel görünüyor.Özellikle dekor harika olmuş. AR pro2 yi başlangıçta renklerin gücünü azaltarak kullnamakta fayda var.Güçlü bir LED ve özellikle sığ kesimde yüksek ışığa bağlı yosun sorunu olabilir ki buna fiji kayalarının fosfat hassasiyeti de eklenince dikkatli olmak lazım.Bence de psi ,bakteri eklemesi sonrası tamamen kapatmak yerine toplama kabını çıkartıp çalıştırmak daha mantıklı.

edit: AR pro2 nin o yüksek bacaklarını ilk defa görüyorum. Bu sizin talebilinizle firma tarfından mı sağlandı merak ettim.Zira bendekinin bacakları daha alçak.

burak ozu ve veysel bunu beğendi.
  5. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Yeni ayaklar o şekilde Gökhan hocam.

Abi şükür kavuşturana diyorum. Çok uğraştın, umarım istediğin gibi bir tank olur.
    Armatürü biraz sağa çekmekte fayda var bence dün de dediğim gibi. Sığ taraf çok yoğun ışığa maruz kalacak, e ışığı kıssan droptarafa yeterli ışık gitmeyecek vs vs :)

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gogol ve burak ozu bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun Burak'cım. Tasarımda ufak değişiklikler olmus. Ancak guzel bir kurulum olmuş.

burak ozu bunu beğendi.
  7. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun yeni kurulum, kazasız belasız bir tank olur inşallah.

burak ozu bunu beğendi.
  8. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Hayırlı Olsun Burak Bey, Elinize ve Emeğinize Sağlık. Saygılar.

burak ozu bunu beğendi.
  9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Burak hayırlı olsun yeni kurulumun, sorunsuz istediğin gibi bir tank olur inşallah.

burak ozu bunu beğendi.
  10. Hayırlı olsun Burak Bey, çok güzel bir tank olmuş.:nazar: Tankı bozasım geldi :)

burak ozu bunu beğendi.
  11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    burak ozu bunu beğendi.
  12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun Burak bey.Çok şık bir tank olmuş:)

burak ozu bunu beğendi.
  13. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Burak kardeşim hayırlı olsun nazar değmesin.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

burak ozu bunu beğendi.
  14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Burak hayırlı olsun kardeşim.

burak ozu bunu beğendi.
  15. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Burak bu ne hız cumartesi gecesi buluşma sırasında Yener ustanın atölyesindeydi akvaryumun Pazartesi herşey tamamlanmış :)

burak ozu bunu beğendi.
  16. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Aldik Abi haberini. Hazirlik asamasinda seninde elin degmis :)) Kaya kum su hazirlamistim, aksam 5 gibi geldik 9 gibi kurulum bitti ( acaba buradan @Pennywise abiye bir mesaj cikarmi :) )

Sabahta fritzi bastim isiklar kapali mis kokular esliginde takiliyorum :))

Pennywise bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yeni kurulum hayırlı olsun...

burak ozu bunu beğendi.
  18. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Erkan Abi ile iletisime gecerseniz tahminim yardimci olacaktir.

Bende de eski ayaklar vardi sagolsun bunlari gonderi.

19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    açıkçası ben atölyede görünce ölçüleri pek ısınamamıştım ama yerinde güzel olmuş demek ki ön yargılı olmamak lazım bu konularda :)

burak ozu bunu beğendi.
  20. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Dusununce 25 yerine belki 30 olabilirmis sig taraf ancak hersey mercanlari koymaya baslayinca belli olacak. Cok iyi planlama yapmak gerekecek zaman gosterecek bakalim.

Ancak ilk ve oncelikli amacim tankin gorselinden haz almakti o kisim tamam gayet keyifli sonrasinda herkesin destegi ile canlilarla beraber daha da guzel olacak isallah.

MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş