1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sumplu Akvaryum Sisteme Geçiş

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde csehzadem tarafından 2 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    Sumplu akvaryum sistemine geçiyorum. Akvaryumumu daha önce paylaşmıştım şuana kadar kayıp yaşamadım ama sumplu akvaryum sisteme geçiş yapmaya karar verdim. Uygun fiyatlı bir hobici arkadaştan sump filtre içeren akvaryum temin ettim .

Sumplu Akvaryum Ölçülerim

ANATANK ÖLÇÜLERİ : 65 X 50 X h 55 cm 8 mm rodajlı

SUMP ÖLÇÜLERİ : 55 X 45 X h 40 cm 6 mm

230lt yapıyor. Yardımınıza ihtiyacım var benim akvaryumda şuan 120lt su var içinde 2 adet percula 1 clean shrimp bir conch tüpform, zenia, star polip, mushroom ve adını bilmediğim 2 farklı tür daha var.

Protein skimmer olarak boyu wg428 ps kullanıyordum fakat yeterli gelmeyecektir diye

Buble magus nac 5 ile boyu dg-1516 ps arasında kaldım. 2. el almayı düşünüyorum ondan farklı modellere bakmadım.

Sump motoru olarak ne önerirsiniz? akvaryum alttan delikli 2 delikte pvc boruları var ama sump'a kadar uzantılı değil ona ek yapacağım fikirlerinize açığım bu konudada...

Öncelikli ps konusunda fikrinizi sonrada su hazırlama konusunda deniz suyuyla harmanlamalı olabilir mi diyerekten görüşünüzü ve genel olarak izlemem gereken yolu paylaşırsanız çok müteşekkür olurum. Akvaryum şuan ufak tadilatta olduğundan evde kurulu değil. Eve sokmadan yapılabilecek bütün müdahaleleri bitirmek istiyorum. Sump konusunda ekstra bir şey yapmam gerekir mi?

Saygılarımla.

big_98460269yy2.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Hayırlı olsun yeni akvaryumunuz. Sump ölçüleri güzel, bence bölme yapmayın onun yerine bir DIY kule ve su tamamlama ünitesi eklersiniz. PS olarak ikisi arasında kaldıysanız nac5'i alın derim.

3. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    Dıy kule dediğiniz sanırım o mavi camdan yapılmış olan kule olmalı.. çünkü orada bölmeler yapılmış, tek eksiği bölmelerin arasına delikli ayraç koyulmamış. Bu arada yorumunuz için teşekkür ederim.

Sump motoru olarak ne almam gerekiyor acaba?

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Newjet2300 hem fiyat hem de performans olarak işinizi görecektir. Uygun fiyatlı bulabilirseniz 3000'likte olabilir. Bunun yanında eheim var kendim kullandım çok memnunum fakat Newjet'e göre çok fazla elektrik tüketiyor. Eheim,newjet,sicce gibi kaliteli markaların 2000-3000 L/H modellerinden uygun olanını seçebilirsiniz.
    Mavi kutu muhtemelen kule amaçlı yapılmış; ama üzerinde çalışmak gerek sanırım. Biraz da büyük olmuş. Kule şart değil bu arada; kafa motoru, protein skimmer ve canlı kaya olan sumplarda çok güzel görünüyor bence.
    PVC borular için, mavi kutuyu kullanıp kullanmayacağınıza karar verin bence. Aratırsanız DIY kule yapımları var çok güzel. Bu arada sump'ı bölmeyecekseniz su tamamlama ünitesi kullanın bence. Neden derseniz, eksilen suyu 1cm-2cm aralığında fark etseniz 2-4 litre yapar. Her gün göz kararı eklemekte pek sağlıklı olmaz.

YIKIKTEMO, csehzadem ve veysel bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun güzel akvaryum. Kule evet mavi olan ama bence de hacme göre gereksiz büyük. Hazır mutfak sebze setleri var plastik çok güzel kule oluyor.

Protein skimmer önemli, nac5 yerine biraz başka yerlerden kısıp Nac7 alınırsa iyi olur. Skimmer konusu biraz da maddiyatla ilgili, ayrılan bütçeyi bilemiyorum.

Akvaryumdaki canlıları ve suyu yeni akvaryuma aktarırken eksik kalan suyu önceden hazırlarsan çok rahat edersin. Eski akvaryumun suyunu tümden almak güç, kum, kaya alınırken çok kitleniyor, bu yüzden yeni akvaryuma eksik kalacak sudan biraz daha fazla su koyup tuzu ilave ederek hazırlamak lâzım. Sonra eski akvaryumdan kaya ve kum dikkatlice alınıp yeni akvaryuma eklenebilir. Canlıları ilave etmeden suyun ısınmasını ve biraz dengeye gelmesini sağlamak lâzım. Sonra aktarma yapılabilir. Doğal su aşılamak istiyorsan 2–3 damacana deniz suyunu yeni akvaryumda hazırladığın suya ilave edip karıştırabilirsin. Fazlaya gerek yok ps gücü bu kadara yeterli.

6. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    Öncelikle teşekkür ederim nac5 alacak kadar bütçem var maalesef acaba nac5ileboyu wg-428 beraber kullansam yeterli gelmez mi kule konusunda bugün araştırma yapacağım dediğiniz gibi sebzelik bulmaya çalışacağım su tamamlama ünitesi samandıradan sağlıklı olur mu alttaki tankın içine yapılabilecek yedek depo şeklinde bir akvaryumla yapılabilirmi önereceğiniz sistemlere açığım.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İki protein skimmeri birlikte kullanmak mümkün ama iyi konumlandırma ayarı gerek biri diğerini efektif toplama olarak kesebilir. Su tamamlama ünitesi şamandıra ile olur ancak forumda çık güzel ve kaliteli su tamamlama ünitesi yapan arkadaşlar var, fiyat uyguna geliyor, bir bak istersen, olmadı sump harici bir haznede yapabilirsin.

csehzadem bunu beğendi.
  8. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    Sump konusunda kararsız kalmış durumdayım. İnternetten epeyce bir araştırma yaptım. Fakat nasıl birşey yapmam gerekiyor emin olamadım. Yardımcı olursanız sizin yönlendirmelerinizle birşey kurmak istiyorum. Nasıl bölümlendirme yapmalıyım ve şaşırtmalar falan koymalımıyım biraz detay vererek yazarsanız çok müteşekkür olurum.

Ps= Nac 5
    SUMP ÖLÇÜLERİ : 55 X 45 X h 40 cm 6 mm

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok kafanı karıştırmana gerek yok. Sump sisteminde bölme aslında olması gerekmiyor ama otomatik tatlı su ünitesi olmayan akvaryumlarda buharlaşan su yüzünden ps su seviyesi sabit kalmıyor. Bu açıdan çizimdeki gibi bir sump yapısı işini görür. Kafa motoruna 20 cm ayırıp geri kalan büyük bölümde ps ve veya uygun boyda bir kule kullanılabilir.

Sağda olan refugium vb kafanı karıştırmasın, onlar olmak zorunda değil.

sump sistem deniz akvaryumu.jpg

10. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    tamamdır hocam çok sağol hemen yapım aşamalarına başlıyorum. :)

11. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    Dün sump yapıştırma işlemleri silikon yeter diyerekten yedek almadığımdan bu akşama sarktı ama cam kesimleri falan halledildi.
    Yalnız sump ölçüleri farklıymış ben ölçmemiştim ölçünce farkettim sıkıntı yaratır mı bilmediğimden yardımcı olursanız sevinirim.
    Smp ölçüleri:
    60*42*30h

kafa motoru için 22cm yeterli bölme için demiştin Temel abi onu 25cm yapıp diğer tarafada 35cm bıraktım. yüksekliğide 25cm olarak kestim camları. Yanlış birşey yapmak istemiyorum. sizleirn bilgisinde devam etmek istiyorum.
    Saygılarımla.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump ölçülerinde sıkıntı yok dolaba sığdığı sürece. Kafa motoru alanı da uygun ama sump yüksekliği 25 cm az olmuş. Sum tam dolu çalışmaz yarım çalışır ki sistem durduğunda akvaryumdan gelen bir miktar suyu içine alabilsin. Bölme camı 25 cm ise eğer sorun yok. Fakat sump genel yüksekliği 40 cm civarı olmalı.

13. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    Temel abi aldığımda 40cm demişti arkadaş sanırım ona da öyle söylemişler bende ölçmemiştim dün sizin söylediğiniz gibi bir sistem kurmaya çalışınca baktım ki 30 cm miş.
    Daha önce akvaryumu kullanan abi tatlı su sonrada tuzlu su olarak kullanmış ama o bölmemişti sumpı. Ama benim korkum acaba evi su basarmı bu ölçülerde. :/ Yoksa durum perişan olur. Söylediğiniz gibi umarım sorun çıkartmaz. 25 cm bölme yüksekliği.. Sump yüksekliğide 30cm.

14. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU
    refiğium doğru bir yerdemi?mudahale etmek gerekirmi?refiğium ışıklandırmak istermi bu yapıda?su dönüş oku doğrumu üstten tekrar aşağıya doğru?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump yüksekliği 30 cm ise sumpu üstten 12 cm boş kalacak şekilde çalıştırmak lazım. Korkulacak bir şey yok, kurulum sonrasında su tamamlanınca en son sistemi durdurup suyun taşıp taşmadığını kontrol edebilirsin, bu arada kafa motorunun fişini hemen takacak konumda beklersin ve taşma riski olursa yani üstten çok su gelirse kafa motorunun fişini takar önlemini alırsın. Eğer sump içindeki boşluk sistem durduğunda suyu içine alırsa ve su akışı normal durursa korkma atrık taşma yapmaz, o ölçüde devam edersin.

Diğer dikkat edeceğin husus ise, akvaryuma su basacağın hortumun ağzını akvaryuma çok daldırmamak, çünkü su o boru ağzınında altına inene kadar sumpa inmeye devam eder. 2 cm civarı girse yeterli.

Ahmet o kısmı göz ardı ederek sumpu tarif ettim, o çizimde işlev farklı düşünülmüş. Burada o sistem olmayacak. Sump dizaynı çizimde biraz değişik.

16. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU
    ok abi.

17. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    Temel Abi k.bakma çok soru sordum ama tam olarak ölçü verecek olursam 30cm yükseklikli sump için aradaki koyacağım bölme camın yüksekliği 18cm olacak yani anladığım kadarıyla teğit edip bu gece bitireceğim akvaryumu hafta sonu kurmak için. sump.JPG

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hangi marka protein skimmer kullanacaksınız...:)

19. csehzadem

csehzadem

İsim:
    yasin
    Bubble magus nac 5 ve boyu wg428 elimde var olan psler nac5i kullanacağım.

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bubble magus nac 5 bölme camın yüksekliği 18 cm olması bence iyi değil en az 22 cm yap derim ve akvaryuma su basacağın hortumun ağzını akvaryuma çok batırma hata hiç batırma enerji kesildiğinde sumpa dönüş yapmasın sumpun yüksekligi 30 cm olduğunu düşünürsek...:)

csehzadem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş