1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sumpdan geri dönüs pompasi...kafa motoru

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Cosa58tr tarafından 4 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    20170104_220019.jpg 20170104_220054.jpg 20170104_220134.jpg 20170104_220134.jpg
    Herkese slmlar
    Ben tankimi ve sump sistemimi 2. El aldim daha önceden sumpli akvaryumum olmamasindan ötürü sorunlarla karsilasiyorum
    Benim sorunum şu ki; sumpdan geri dönüs pompasi tanka su basmiyor pompa eheim'in pompasi 2.el aldigim icin pompanin üzerinde herhangi bi bilgi yazmiyor kac watt, kac saatte kac litre su, hepsi muamma...ha aldigim arkadasa da sordum ama pompa hakkinda dogru yada anlasilir bir bilgi alamadim. Birde UV filtre var ikiside tanka su basma borusuna iki ayri yerden bagli ve resim de ekledim. Ben UV filtrenin "hortumunun" (doğru mu yazdim aceba? :D) ucunda ki vanamsi seyi kapatip sahip oldugum tek geri basma pompasini direkt olarakak geridönüs borusuna bagladim ama calistirdigimda hayal kirikliğindan öteye gitmedi biraz su basti ama cok ince akan bir suydu. Kapatip tekrar actim ama bu sefer hic akmadi. Ve sonra UV'nin vanasini actim. Suyu sadece oradan basabiliyor ordan normal basiyor ama yukari basamiyor. Tahminim pompanin gücünün yetmemesi ama bu pompanin gücü bilemedigim icin alacagim pompa icinde fikrim yok yine gücü az olursa veya cok fazla olursa iste bu noctada sizlere sormak istedim. Tabi öncelikle tankimin boyutunu ve litresini vereyim...100cm-50cm-50 & 250 lt
    Sistem overflow durso degil.
    Simdiden yardimlariniz icin tskkürler...

2. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Jebao dct-4000 işinizi görür bence.

Metin Avcıoğlu

3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Pompayı yerinden sök,içini aç bakalım kırık çıkık bir parçası varmıdır ,temizle ,kovaya su koy ,motoru kova ve suyun içinde dene çalışıyormu ,işaret parmağını suyun çıkış yerinin önüne koy ve debiye bak ,motor yeterince su basıyorsa sıkıntı yok basmıyorsa 3000 yada 4000 devirli yeni bir motor al ,suyu uv'yi devredışı bırakarak direk akvaryuma bas.Kolay gelsin

4. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    Cvplar icin tesekkür...
    Yeni bir pompa daha buldum 23 watt 1350 lt/saat simdi ben bu pompayida alsam gücsüz motoru UV'ye baglasam bildigim kadaruyla UV'nin icinden akinti düsük bi debide gecmesi gerekiyor sterilize icin ve bu alacagimida direk geri dönüs borusuna baglasam faydasi olur mu yani eheim gucsuz diyelim 600 lt/s bu alacagimda 1350lt/s ikisi su basmasi icin yeterli olur mu?
    bu arada teknik aquarium 50cm-25-25cm

Ekli Dosyalar:

5. eumite

eumite

İsim:
    Ümit Eskici
    Motorunuz buyuk ihtimalle eheim 1250 1250 yada yeni bulduğunuz 1350lt/saat su basan hiçbir pompa sumplı sistemde hem tankınıza hemde uvnize aynı anda su basamaz, sadece tankada basamaz yani basdiği su yetersiz olur arkadasların dediği gibi minimum 3000li dc bir motor alıranız devir ayarıyla istediginiz gibi suyun debisini ayarlarsiniz.
    Ressimde 1250 nin kaç metrede nekadar su basabilecegini gösteren bir sema var. Ayrıca eheim 1250 kuvvetli bir motordur yani muadil 1200 1300 hata 1500 litre basdığı söylenen motorlar dahada az basacaktır.

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş