1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sumpa filtre malzemelerini hangi sırayla koymalıyım?

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Babumuk tarafından 24 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Merhabalar. Aşağıda linkini verdiğim ve forumda satılan akvaryumu aldım. İstanbul'dan Afyon'a kadar otobüsle sağ salim getirdik şükür :) Taşıma esnasında biraz eller su topladı ama olsun. Bu sevdaya değer. Şimdi geldi sabırlı ve yavaş bir şekilde kurmaya. Sizlere ilk olarak sormak istediğim linkteki resimlerde de görebileceğiniz gibi bir çok filtre malzemesi var. Satışı yapan Mete bey sağ olsun her ayrıntıyı düşünmüş filtre torbaları vs her şey var. Sizlere sorum şu olacak. Resimlerde görülen filtre malzemelerini hangi sırayla yerleştirmeli? Birde ps ile kafa motoru arasında bölme var ve bir tarafta süngerler bir tarafta filtre malzemeleri olacak. Buda gelen suyun sadece bir kısmının ps'den geçmesine sebep olacak. Sizce bunu nasıl çözebilirim?
    Link:
    http://www.akvaryumportali.com/threads/satılık-“nuvo-aquarium-nano-24”-innovative-marine-replika.22327/

Önerileriniz için teşekkür eder, saygılar sunarım.

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Deniz akvaryumunda filtre malzemeleri gerektiğinde kullanılır. İlk olarak ps ve kafa motorları yeterlu.

3. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Anladım hocam. Yani sünger, zeolit vs hiçbir şeye gerek yok. Direk sump ve kafa motoru. Doğru mudur? Peki bu gerekli durumlar nelerdir? Bununla ilgili forumda hangi sayfaya bakmaliyim?

veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Evet bu sekil, bütün konular içinde vardır genel olarak. Konuları okumanız baya fayda sağlar size.

Şimdi bir sürü yazmayalım tekrar, aktif karbonn zeolit vs gibi filtre malzemelerinin kullanımını nette aratsanız bile çıkar.

Babumuk bunu beğendi.
  5. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Kullanımlarını biliyorum hocam da işte aldığım sistemde hali hazırda olunca acaba koysam mı sorusu akla geldi. Yavaş yavaş kuruluma başladım. Şimdi elimde bir miktar kürlenmiş hatta üzerinde canlılar bulunan( domates, xenia) canlı kayalar ve tamamen kuru canlı kayalar var. Tasarıma bağlı olarak önce kuruları sonra üzerinde canlı olanları yerleştirmeyi planlıyorum. Malum oturmamis akvaryuma canlı koymak olmaz. Birde elimde biodigest var. Onu kullanmakla kullanmamak arasındayım. Siz hiç kullandınız mı? Bu yönde bir tavsiyeniz var mı?

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Canlı olan kayalar olduğuna göre başka bir tankinız daha var. Eğer böyle ise o tankın suyunu da yeni kuruluma ekleyip bakteri kültürü kullanın. Ps bir kaç saat kapalı kalsın diger sistem elemanları çalıssın. Sonra tekrar ps devreye alınsın. Kayalarınız kumunuz eklenmiş olsun bu arada, sonra bir müddet bekleme süreci ile gececek.

Babumuk bunu beğendi.
  7. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Ayrı bir tank bende yok ancak bir arkadaşımda var. Onun tankindan alacağım. Dediginiz gibi yapacağım. Zaten üzerinde canlılar olan kayayi ancak hazır suyla getirebilirim. O da bir başlangıç olacaktır. Sonrası malum diatom süreci vs. Beklemek. Bu hobinin en önemli, kilit kısmı.
    Bu arada veysel bey çok teşekkür ederim vallahi her soruma incelikle cevap veriyorsunuz. Forum gibi forum olduğunu hem konularla hemde sizin cevaplarınızla daha iyi anlıyor burayı daha çok seviyorum. Telefonun internet açılış sayfası burası o derece :)

Pennywise ve veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Elimizden geldiğince buradan bir seyler alıp vermeye çalışıyoruz. Güzel duşünceleriniz için ayrıca teşekkürler.

Babumuk ve Ontheway bunu beğendi.
  9. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Merhaba.
    Tekrar tekrar konu açıp forumu kirletmek istemedim o yüzden buradan sorayım dedim. Hocam bu resimdeki led drivermış. Buna uygun bir dimmer almam lazım ancak timerli olmasını istediğim zaman gün ışığı simülasyonu almak gerekiyor galiba. Hani varsa yavaş yavaş açılıp aynı şekilde kapanmasını saglayayım diyorum. Sizin onerebileceginiz başka bir yol var mi?
    Saygılar.

Ekli Dosyalar:

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Similasyon yapman için program gerekir bu kenarda dursun oncelikle. Sonrasında da dimli driverlar var onlardan alabilirsin ancak elle aydınlatma şiddetini ayarlayabilirsin.

Gün similasyonu istiyorsan ya malzemeleri toplayıp kendin yapıp proglamlayacaksın yada hazır armatür alacaksın.

11. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Aynen hocam durum elle ayarlama yapmayı gerektiriyor. Ekteki resmi gördüyseniz led driver var zaten ona bir kontrol için switch vs gibi birşey ayarlayacagim. Simülasyon olayı sonraya kaldi.

veysel bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben t5 balastlarını swich ile kontol ediyorum, olur led içinde. Manuel devam.

13. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Akvaryumumla ilgili gelişmeleri burdan devam ettirip yorum ve önerilerinizi almak isterim. 10kg red sea live reef base kumum geldi. Bu mesajdan yaklaşık 10 dk önce @HTeS arkadaşımızdan katkılarda geldi. Sadece ro bulup suyu basmak ve beklemek kaldı. Akvaryumun susuz ve tüm ışıklar acikken hali bu. Az kaldı suyuda ekler diatom sürecini izlerim artık sizlerle de burdan paylaşır önerilerinizi alırım.

Ekli Dosyalar:

nhtkmn ve veysel bunu beğendi.
  14. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Tekrar merhaba. Tüm eksiklerimi giderdim. 6 bidon hazır tuzlu su aldım. (Bu arada dipnot hazır su kullanacak arkadaşlar dikkat etsin bu suların tuzluluk oranı 0.33. Tüm tankı bunlarla doldurmak yerine yine bir miktar tatlı su eklemeleri gerekir). 10kg canlı aragonit kumum hazır. Kuru( veya ölü hangisi doğru bilmiyorum) canlı kayam hazır. Kurulu ve sağlıklı bir sistemden alınmış 5lt. suyumda var. Ekipmanı yerleştirdim. Bu akşam kismetse artık doldurup diatom sürecine geçmek için bekleyeceğim. Bu aşamada son sorularim şunlar olacak.
    1) kayalar nasıl olsa kuru kum, su, kaya hepsini bir arada koyayım mı? Sonrasında(diatomdan sonra) koymayi planladığım üzerinde mercanlar olan canlı kayalar var onlar ayrıca duruyor.
    2) diatom sürecinin kismetse başlayıp biteceğini süreçte aydınlatma nasıl olmalı? 48 ad. Beyaz-mavi (sayılarını hatırlamıyorum) power led ve 10 ad. gece lambası gibi dediğim lambalardan var.
    Saygılar.

Pennywise bunu beğendi.
  15. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Unutmuşum son bir ekleme yapmak istiyorum. 3. sorum olacak. Akvaryumdaki ve sumptaki su seviyesi ne olmalı?

Sayfayı Paylaş