1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump yapalım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Emre_Temur tarafından 26 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. Emre_Temur

Emre_Temur

İsim:
    Emre Temur
    Hali hazırda büyük bir heyecanla akvaryum kurulumu için giriş malzemelerimi toplamış bulunuyorum. resifadam ın ve yurtdışında youtube videolarında gördüğüm pleksiglass sumplara hasta oldum. Elimin altında autocad çizimi yapabilen ve halihazırda cnc makinesi olan samimi bir arkadaşım da var Ancak gel gör ki deniz akvaryumu tecrübem henüz yok. Akvaryumda elime gelmediği için iniş boruları, ps in girip çıkabileceği yükseklik, dolap mesafesi vs görülmesi lazım öncelikle.
    1-Refigium fikri cezbedici, miracle öud alıp alg bölmesi yapılmalı diye düşünüyorum. Ancak refigium olunca ps önerilmiyor, onun yerine tarlı sudaki gibi bioballdan geçirilip refigiuma öamır seviyesi üstünden giriş öneriliyor. Ama ben hem ps hem refigium istiyorum. Bı durumda ps i sanırım refigiumdan sonraya koymak lazım. Olabilirliği var mı alg parçaları ps e kaçmasın diye de ızfara gibi bi şey yapılmalı ama bu seferde o tıkanırsa ne olur? (Üstten akar oraya da bi süzgeç konabilir belki)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Emre_Temur

Emre_Temur

İsim:
    Emre Temur
    Refigium bölmesini ayrı yapıp bir motorla ps e gelen ilk hazneye sanki bir sump gibi de bağlabiliriz. Veya bi uygulamada köpük bir havuz içinde alg haznesi 1. Bölmede yüzüyordu öyle de olabilir tabi bu durumda ps haznesini genişletmek gerekecek oradan şaşırtmayla kaya odacığı veya karantina tankına geçip tekrar akvaryuma dönecek.

3. Emre_Temur

Emre_Temur

İsim:
    Emre Temur
    Gelelim temiz su tankına. Temiz su tankını ayrı bölme olarak yapıp lüzum halinde karantina veya transport akvaryumu olarak kullanmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

4. Emre_Temur

Emre_Temur

İsim:
    Emre Temur
    Elimde çizim olan varsa yol göstermesi açısından çok iyi olur, teşekkürler.

5. Emre_Temur

Emre_Temur

İsim:
    Emre Temur
  6. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Plexiden sump çok pahalıya maal oluyor hiç uğraşmayın bence paranıza ve emeğinize yazık olur. Forumda deneyen bir arkadaş var konusunu alta ekledim okuyun bence. Bilen birisine gidip camdan yaptırın çünkü bizim gibi yeni başlayanların hayalleri ile gerçekler çoğu zaman örtüşmüyor .

http://www.akvaryumportali.com/threads/pleksiden-sump-yapımı.23788/

Düzenleme: 26 Ocak 2018
  7. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Böyle bir şey yok aslında, refigium olunca ps olmuyor diye. PS olmayınca nutrient transferi için refugium bir alternatif olabilir ama deniz akvaryumları için PS'nin yerini tam olarak dolduracak bir alternatif yok.

PS'yi alg tıkar endişeleri çok önemli değil, mutlaka çaresine bakılır,

Öncelikle alacağınız PS yi ve onun kapladığı taban alanı, yüksekliği, çalışma su derinliği gibi konulara eğilin .

Düzenleme: 26 Ocak 2018
    Emre_Temur bunu beğendi.
  8. Emre_Temur

Emre_Temur

İsim:
    Emre Temur
    Bende aynı konudan bahsediyorum , heveslendiren o olmuştu ama belki de haklısınız. Ona ayrılacak bütçeyle başka şeyler yapılabilir.

9. resifadam

resifadam

Pleksiden sump yaptım gayet güzel oldu fakat bana maliyeti 2000 lirayı gećti.ev inşaat halindeydi ve evde ćok boş zamanım vardı .geçen gün yine aklıma deli birşeyler geldi pleksiciye gittim sump yaparken 300 liraya aldığım pleksi tabakası 500 lira olmuş .ben çizimini önce mukavva ya cetvel pergel kullanarak çizdim.götürdüm auto cad çizimini yaptırdım pleksici ben bu program ile kesemem deyince kendisine çizdirdim.eski telefonumda vardı.usb bellek tede kayıtlıydı bulursam paylaşırım.bence iç kısmını camdan yapıp ön tarafını pleksiden yaparak aynı görüntü elde edilebilir.erkan efe beyin yaptığı gibi

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çağatay Utku bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş