1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Yapımı Konusunda Önerileriniz

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Murat006 tarafından 24 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. Murat006

Murat006

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Murat
    Herkese merhabalar,

Evimdeki 450 Lt tropheus akvaryumumu bozduktan sonra yeni bir kurulum yapmaya karar verdim. Daha önce çok küçük bir akvaryumda denemem olmuştu ancak malasef tahmin ettiğiniz gibi çok iyi sonuçlanmadı net hacim 20 lt civarıydı.

Şimdi daha özenli ve uzun vadeli bir akvaryum düşünüyorum. Bunun için temiz bir 2. el 45 derece açılı kesim aksan yapımı extra clear 50*55*50 H ölçülerinde bir akvaryum aldım. Başta arka sump düşündüm. Sonra sump yapmamayı DIY askı Ps düşündüm. Ve okudukça en mantıklısının bir sump yapmak olacağını düşündüm. Çünkü bu sefer yavaş ama düzgün gelişen bir akvaryum istiyorum. Durso sisteme karar verdim.

Az çok sistemin mantığını biliyorum. 1 ana boru kısık vana 1 yedek boru birde emniyet. Bu konuda birkaç konuda yardımınızı istiyorum. Bu arada sump içinde elimde olan 50 cm standart akvarymu kullanmayı düşünüyorum. 50*24*35 h ölçülerinde.

Camı kendim deleceğim. Elim bu tarz işlere yatkındır. Kaç mm çapta delmem gerekir? Ona göre elmas alacağım.
    Sump PS bölmesinde su yüksekliğini kaç cm yükseklik yapmam gerekir?
    Boru ekipmanlarını nereden temin edebilirim?
    Boru tesisatını kaç mm seçmem gerekir?
    Almam gereken tesisat parçaları nelerdir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    En iyi malzame siyah pvc borudur. 25 mm boru kullanabilirsiniz projelendirme için yapılmış örneklerden feyzalmanız gerekecek. Sumptaki su yüksekliği kullnacağınız ps ile orantılı oşmkla birlikte ortalama 22-25 cm olacaktır.
    Kolay gelsin

Murat006 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş