1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

sump ve tuzlu su hazırlama yardım!!

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde murat çifci tarafından 12 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    Öncelikle merhaba an itibariyle forumunuza katılmış bulunmaktayım.

100-120 lt arası tuzlu su akvaryumu kurmayı planlıyorum.

Arkadan sumplu olacak şekilde bir akvaryum.

Öncelikle bu hacimdeki bir akvaryuma sump sistemi şartmı veya sump sistemine alternatif olarak dış filtre hariç nasıl bir çözüm yolu sunabilirsiniz.

Birde kafamı karıştıran bir diğer husus evimde RO sistem yok bu sistem olmadan suyu nasıl ayarlayabilirim.

Şimdiden teşekkür ederim yardım edenlere :)

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Damacana suyu kullanabilirsiniz sump elbette şart değil. Dış filtre harici şelale filtre kullanılabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    peki tüm damacana suları uygunmudur bu işe tavsiye olarak sump yapsam dahamı iyi olur yoksa şelale filtre bu hacime yeterli olurmu.

4. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Merhaba. Hosgeldiniz ve hayirli olsun. Sump sistemi aslina bakarsak kimine gore şart kimine gore olmasa da olur şeklinde yaklaşılır. Ben hiç bir zaman sumpsız bir deniz akvaryumu kurmam. Bu basit bir şey olduğu icin bu işten kaçmak saçma olur. Arkadan sump veya askı protein skimmera göre suyunuz çok iyi bir şekilde döner. Her akvaryumda ana etken suyu sağlikli bir şekilde cevirmektir bildiginiz üzere. Bu iş dolabin altinda kücük bir tanka, bir kac metre boruya ve bir kafa motoruna bakiyor. Ancak alttan sump kesinlikle olmasin diye diretirseniz arkadan sumpta çok şart degildir. Askı tipi bir ps alıp yolunuza bakacaksiniz. Ancak aski tipi psler belli miktarda canlidan sonra yükü kaldiramayacak hale gelir. Kücük baliklari, mercanlari kurtarir.
    İkinci konu ise aritma meselesi. Aslina bakarsak sadece bu iş icin, yani deniz akvaryumuna su hazirlayacak basit, tezgah üstü aritmalar var. Ve fiyatlari da kaçmaya değmez. Arıtma yapmayacaksaniz diger bir secenek damacanadir. Ancak tankinizda ilerleyen aylarda bazi problemlerle karsilasirsaniz bu problemler damacana suyuna baglanabilir. Çözünmüs katı madde miktari denen bir olay vardir. TDS harflerini belki duymuşsunuzdur. Aritmalar bize bu miktari sıfır verir. Daha dogrusu vermelidir. Bu durumda ya kaliteli bir tds olcer alacaksiniz ya da aritmaniza güvenip ya Allah deyip suyu dolduracaksiniz. Damacana sularin en iyilerinde bile bu degerler bildigim kadari ile 20den basliyor. Ancak tam emin degilim. Yine de sıfır degil yani. Bu durumda ilerleyen aylarda karsiniza bir problem cikabilir de cikmayabilir de. Size kalmis. Bence aritma alinmali. Bence yani temo25

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    E şöyle bir durum var biraz saçma gelebilir aman akvaryumu almadan arkadan sump yaparım düşüncesi ile BOYU marka WG428 askılı protein skimmer satın aldım :D Sump olmadan bu skimmer yeterli olabilirmi.

6. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Ne beslemeyi dusunuyorsunuz?

7. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    Açıkcası daha net karar vermedim ancak Palyaço ve küçük boy Blue Tang beslemeyi düşünüyorum. Ekstra olarak anemon ve polip mercan beslemeyi düşünüyorum.

8. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Arkadaslarinda fikrini almak onemli tabi ama tang turunun girdigi akvaryumun boku bitmez :) Kücükken kurtarir ama buyuyunce bisey diyemem. Tabi bu canlilar da basincla büyüdügü icin sizin tankinizda el kadar olmaz sanirim. 2 palyaco bi tang kurtarir bence. Anemon ve mercanlarin çok atığı olmaz.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    Siz tavsiyeniz bu hacimde bir akvaryumu sump lımı yoksa sumpsız mı yaparsınız :) sump lı olursa avantajı ne olur sumpsız olsa dez avantajı ne olur.

10. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Suyun akvaryum icinde yeterince iyi dönmemesi sonucu su durgunlugundan dolayi kacinilmaz yosun problemi. Derseniz ki ben her köşeye dalga motoru koyarim, her nokta canli olur, o zaman dilediginizi yapin. Ama yok derseniz yuksek debili bir kafa motoruyla alt sumptan aldiginiz suyu basincli sekilde akvaryuma verip, bu suyu bir kaya ile karsilayip bir dalga motoruyla da karşı noktaya gonderirseniz tadindan yenmez. Bu soyledigim arkadan sump icin de gecerli. Arkadan gelen suyu guzel bir sekilde ittirecek bir veya iki dalga motoru iş görür. Biri uste biri tabana itecek sekilde. Direk aski tipi ps kullanirsaniz suyu cok dalgalandirmak gerek diye dusunuyorum. Aski tipi pslerde ben belli bir metrekup temizlik yaptigi kanisindayim. Ölü noktalar hep ölü kaliyor. Kalmasa da ölü noktadaki suyun ps e gelmesi uzun zaman aliyor.

11. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    Açıkçası bu sistemi büyütmeyi düşünmüyorum. Evimdeki yer sıkıntısından dolayı yeni bir ev almadığım sürece akvaryumu büyütemem :D Bana sump lı bir sistem uzun vadede daha mantıklı gelmekte. Sumpı arkadan yapmayı düşünüyorum. Akvaryum siparişini henüz vermedim boyutlar 65*50*50 en kısmının 15 cm lik bir kısmını sump için ayırmayı düşünüyorum camın köşesinden az kestirip taşırma sistemli sump düşünüyorum. Sizce nasıl fikir.

12. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    Akvaryum tasarımım son olarak bu şekilde gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

Akvaryum ölçüleri (2).jpg

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Şaşırtma PS’den sonra olsa daha iyi olur en azından micro kabarcıkları olmaz.

Birde PS ölçülerine karar verirseniz orta kısmı direk ona göre sınırlandırın. Şayet su tamamlama kullanmayacaksanız bir kaç gün sizi idare edebilecek motor bölümün de su olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

14. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    Ps boyunun wg428 modeli. 13x13 ölçülerine geliyor. Ben 2 şer santim daha büyük yaptım belki ps ye bişey olurda daha büyüğünü takabileyim diye

15. murat çifci

murat çifci

Yer:
    İstanbul maltepe
    İsim:
    Murat
    Şaşırtmada haklısınız siparişi bugün vereceğim

Sayfayı Paylaş