1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Tasarımındaki Kararsızlığım

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde SudKostik tarafından 4 Mart 2019 başlatılmıştır.

1. SudKostik

SudKostik

Yer:
    Ankara
    İsim:
    İbrahim
    Herkese merhabalar, ilk kez tuzlu su akvaryumu kuruyorum ve sump konusunda bir kararsızlık yaşıyorum. Sizlerin de görüşlerinizi bekliyorum.
    Akvaryumumu ikinci el aldım. Sump akvaryumu, 22 cm yüksekliğinde tek camla ikiye bölünmüştü fakat NAC5'in çalışma yüksekliği 24-28 cm aralığında oldugu için bende 24 cm yüksekliğinde başka bir cam daha ekledim. Bu iki camın arasını da kalın mercankırığı veya küçük kaya parçaları ile doldurmayı düşünüyorum. Üzerinede ısıtıcı koyacağım. Geri kalan kısmı için ise aklımda iki seçenek var:

1. seçenek:
    Baştan PS'ın oldugu bölmeden 10cm çalıp su tamamlama bölmesi yapmak. Fakat PS için çok dar bir alan kalıyor ve canlı kaya vs koyacak yer kalmıyor.

2. seçenek:
    PS'ın oldugu alanı geniş tutmak ve ortadan gelen iniş borularının altına plastik kutu/kule tarzı birşey koyup PS'a bakan kısma delik açmak. Böylece akvaryumdan gelen su protein skimmera yönlenmiş olacak. Direkt kafa motoruna gitmeyecek ve kulenin içini canlı kaya gibi şeylerle doldurabileceğim ve yine canlı kaya eklemek için daha fazla alan kalacak. Su tamamlamayı da dışardan damacana ile yapacağım. Tabi dışarda olan su tamamlama ses yapar mı bilemiyorum.

Aklıma takılan başka bir soru ise acaba ekstra boru alıp ortadan inen suyu sumpın en başına vermek mi mantıklı olur. :) Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Düzenleme: 4 Mart 2019
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hiç bir şey yapmadan suyu ilk olarak PS bölmesine yönlendirin yeterli. Kaya mercan kıríğı vs vs gibi materyaller tortu tutar nitrat vs olarak geri döner.

SudKostik bunu beğendi.
  3. SudKostik

SudKostik

Yer:
    Ankara
    İsim:
    İbrahim
    Cevabiniz için teşekkürler.
    Yani sumpta ekstra olarak canlı kayaya gerek yok anladığım kadarıyla. Peki protein skimmerın bulundugu alanın genis yada dar olması bir fark yaratır mı?

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Geniş alan hacim bakımından iyi olur.
    İnişe suyun içinde kalmayacak şekilde kule yapabilirsiniz, mekanik filtreleme için onda bir sakınca yok.

5. SudKostik

SudKostik

Yer:
    Ankara
    İsim:
    İbrahim
    Veysel bey bir soru daha sorayım. İniş borularımın uçları şuan ki haliyle 3-4 cm suyun icinde kalıyor. Böyle olunca ilerde sump çorabı vs. asarsam borunun ucuna, suyun içinde kalmış olacak. Bu pek tavsiye edilmeyen birşey sanırım. Boruları kısaltırsam da suyun düşmesi ses yapar diye korkuyorum. Düşünceniz nedir?

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tam suyun hizasında yapabilirsiniz, filtre corabında bir sıkıntı olmaz, kule tarzı bir. Sistem olacaksa su inişi sesi fazla çıkmaz.
    Yapacağınız sisteme göre boruları ayarlarsiniz.

Sayfayı Paylaş