1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Sistemleri

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde ismetsami01 tarafından 30 Aralık 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
  1. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Bu başlık altında sizlerinde Sump sistemleri üzerine paylaşım ve görüşlerinizi yazmanızı bekliyorum. Açılış benden gerisini getirmek sizden.

Aquarium tank system1.jpg Aquarium tank system2.jpg Aquarium tank system3.jpg Aquarium tank system4.jpg Aquarium tank system5.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Şubat 2016
    burak ozu, veysel, Burcu ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bu sump sizinmi ?
    Öyleyse yarın bize bekliyorum bir kurulum varda :):)

ismetsami01 bunu beğendi.
  3. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Keşke benim olsa

By Captain Barbossa

4. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben estetik açıdan renkleri ve düzeni beğendim yoksa kullanışlılık açısından bence pek iyi değil

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Red sea max 250 alın sump sorununu ortadan kaldırın. Çünkü seçenek tek. :)

veysel, ismetsami01 ve Ontheway bunu beğendi.
  6. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Düzenleme: 31 Aralık 2015
  7. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Fakat benim anlayamadığım fabrikasyon üretim olmaz da maliyetler aşağı çekilmezse bu işi büyük sermayelerle yapan sponsorlar sadece parası olanlara büyük litrajlar kurarak hobi satarlarsa nano resif akvaryumu kurmanın bile maliyeti insanları kaçırır. Benim tankım 400 litre yurt dışında yaptığım paylaşımlarda bana gelen en çok tepki; Vav ne kadar büyük tank oluyor. Adamlar hobiyi tabana yaymışlar ve her gelir gurubuna hitap eder hale getirmişler. Yani piyasaya arz ederseniz talepde gelecektir.

By Captain Barbossa

Düzenleme: 31 Aralık 2015
  8. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Mağazaya bir bakınız. Dekorasyondan ziyade benim daha çok ilgimi çeken anladığım kadarıyla hobiciyi bilgilendirme ve bilinçli hobi için eğitim köşesi var!

By Captain Barbossa

veysel, Onurs ve Pennywise bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Muhteşem.
    Ama Turkiyede bu hobinin en az para harcanan kısmı mobilya. Bu sebeple tutmaz.

veysel, Courageous, Onurs ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bayıldım ne güzel mağaza insan buradan çıkmak istemez

11. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Extreme bir tank ve sump

By Captain Barbossa

12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Başkan mobilyacılar için biraz kazıkçı diyorlar ondan olabilirmi ? :)

veysel ve ismetsami01 bunu beğendi.
  13. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Hocam asıl sıkıntı akvaryum imalatının halen bir kaç küçük atölyede yapılıyor olması. Yoksa bu iş iyi bir yatırımla fabrikasyona dökülse inanın çok daha uygun fiyatlara marka tanklar almak mümkün olacak. Bizim ülkemizde genelde büyük tanklar kuruluyor ve hobici sürekli canlı alma hevesine sokuluyor. Yurt dışında tam tersi bir kaç canlı ve nano tanklarla hobicilik tabana yayılmış vaziyette. Toplam mutluluk endeksi bizden kat be kat fazla 400 litre tankıma waw ne kadar büyük tank diyecek kadar başka bir noktadalar

By Captain Barbossa

veysel bunu beğendi.
  14. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kazıkçı diye değil işini zamanında yapan mobilyacı çok fazla bulunmaz aslında. ;)
    Ama fiyat soruyorsan bu dolap alt-üst dolap dersek ve 2 metre en olduğunu düşünürsek ve bu işin hakkını vererek yaparsan. Örneğin su kontrası zemin de son kat cilasını da dış cephe boyası vs hesaplarsan çıkacak yaklaşık rakam 7.000TL civarında olur.
    Anlayacağın bu iş için alacağın sıfır ekipmanların fiyatı kadar bir fiyat tutmaz bile.
    Ama görsellik bu resimdeki gibi olacaksa.
    68cae281e03ea96ad37f14b93b91adab.jpg

Ama diyorum ya bu işe en az para harcanan taraf mobilyadır diye.
    Burayı biraz açayım. Mobilya kim ne yaptırıyor. Genel olarak piyasada membran kapak dediğimiz PVC kaplı kapaklar vardır.
    Bu kapakların kalitesine göre fiyatları ürünün yapıldığı yerde yaklaşık 80TL-100TLdir.
    Bunun bile giydirme işlemi m2 olarak 250TL civarında olmalı en az. 1 malzeme - 1 işçilik - 1/2 kar ve genel gider. Sadece giydirme işlemi diyorum.
    Sehpasını vs hariç olarak tut. Kendi becerin varsa alıp takma işlemini yaparsan arada uğraşacağın zamanı, yorgunluğu ve tatmini sana bırakıyorum. ;)

Ama bahsettiğimiz ürün membran ürün. Bu ürünün içi MDF. Suya karşı dayanımı neredeyse hiç yok. Membran dediğimiz ürün ise sıcak soğuk değişimlerinden etkilenen bir ürün. En ufak bir açma yapmasında ürün çürümeye başlayacak. 2. bir problemi ise kötü markaların sararma yapmasıdır. Siyah veya koyu renk alırsanız sararma yapmaz. Ama her marka membran sararma yapmaz. Çin mallarının sararma garantisi vardır. Dikkat edin.

Benim şahsi kanaatim mutfak bir nebze de olsa, banyo ve akvaryumda membran kapaklı bir ürüne güvenilmemesi yönünde olur.

Ama 3 günde bir tank bozulacaksa membran bile yaptırma ki bari onun masrafı gümbürtüye gitmesin. Benim bahsettiğim uzun süreli kullanımlar içindir. Bunu yaptıralım 3 ay sonra daha büyüğünü yaptırırız diyen adamlar için değil.

Peki çözüm lake mi?
    Hayır tek başına lake olmalı demek de yanlıştır.
    Adamın evi meşe kaplama bunun yanına beyaz-krem yakışır diye onu mu yaptırmalısın, yoksa tüm mobilyayı mı değiştirmelisin? Bir mobilyacı olarak 2. seçenek benim işime gelse de :) çözüm ikisi de değil.
    İşin özü izalasyon. Cila ve vernik uygulamaları düzgün yapılırsa sorun yaratmamalıdır normal şartlarda. Tabi mevcut sistem iyi havalandırılmalı muhakkak. Nemin içeride kalması sorun yaratır her türlü.
    Ağaç, mdf, suyu emer. Ancak her ağacın sudan etkilenip bozulması aynı değildir. Örneğin Teak Ağacı yağlı yapısı sebebiyle suyu emmez. Ancak bu ağaç sadece Brimanya'da yetiştiği için oldukça pahalıdır.

Dış mekanlarda da gönül rahatlığıyla kullanılan bu ağaç bakımları düzgün yapılırsa neredeyse sorunsuzdur. Düşünün ki teknelerde kullanılıyor yıllarca. Ama bakım şart. Alacaksın eline zımparayı zımparalayacaksın senede 1 gün ve teak yağını süreceksin hiçbirşey olmaz o zaman. Torunun da kullanır o ürünü rahatça.
    Ama dikkat Teak diye satılan iroko-afromezya gibi ürünler de vardır. Özellikle iroko dış mekanda teak kadar iyi olmasa da kullanılır. Ama fiyat farkı oldukça fazladır. Meşe ağacı bile iroko ağacından pahalıdır.
    Aradaki fiyat farklarını amca güzel açıklamış buyrun buradan okuyun.
    http://bodrumolay.com/yazar.asp?yaziID=2386
    Üzerine cila/vernik atacaksan o zaman gerek yok teak ağacına bastır su kontrasının üzerine kaplama kullan istediğin kaplamayı.
    Peki neden su kontrası?
    Su kontrasını diğer kontradan ayıran özellik ağaç cinsinden değil içerisinde yapıştırılmada kullanılan tutkaldan alır. Bu tutkal sudan etkilenip katmanlar arası açma yapmaz. Ama yine de cila/vernik ile iyice kapatılmalıdır.
    Emprenye edilmiş çam, ladin gibi ürünler de kullanılabilir. Ama görsel olarak ne kadar zavk verir o da senin tercihine kalmış bir durum tabi.

Eee niye pahalı bu mobilya kısmına geçelim istersen biraz da. Malzeme ve işçilik dostum. Eğer ki ürün seri imalat değilse sadece 1 tane yapılacak ise o ürünün fiyatı otomatikman pahalılaşacaktır zaten. Bana seramiktan 1 tane yapacağın çanak aynı olur mu 100 tane yapacağınla ;)
    Ama zevkine göre birşey alacaksan ve bunu uzun süre kullanacaksan evine özel birşey yaptırmak en mantıklı olanı. Ama kiracıysan ve devamlı ev değiştiriyorsan, hazır mobilya al güle güle eskit doğru olanı bu ;)

Çok uzun yazdım kusuruma bakmayın arkadaşlar. Onur da laf atmış alınganlık yapmış gibi olmayayım Onur'un bana takıldığını biliyorum. Tantuni ısmarlarım birgün helalleşiriz. ;)

Düzenleme: 8 Ocak 2016
    basma tulumba, veysel, burak ozu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Akvaryum ve ekipman deyince gözümün önüne böyle birşey geliyor

By Captain Barbossa

Burcu bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Su tamamlama ve soğutucu için Yer yok.

17. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    İlla ki bir eksik bulmak zorundayız Yoksa olmaz içimiz rahat etmez

By Captain Barbossa

18. ismetsami01

ismetsami01

Yer:
    istanbul
    Mesela bir asır önce ki uçak çizimlerini düşünün! O çizimden çıkacak ürüne binip havalanırmıydınız? Neden böyle bir örnek verdim. Çünkü yüz yıldır, bakın yüzlerce yıldır demiyorum, uçmanın tarihi kanla yazılmış! Elbet bu çizimin bir yerine ilaveler olur. Mobilya büyütülür v.s. Bir çok değişiklik olacaktır. Ama burada önemli olan teknolojidir. Hayal etmeden icat olmaz hocam Saygılar

By Captain Barbossa

19. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    icinde en dikat cekici dalga motorlari gorundu gozume tam bir dalga olmus pembe pembe:)

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Amaç eksik aramak değil ama çok bariz göze çarpan bir eksik. Ben sırf soğutucu ve elektrik panosuna yer bulamadigim için tankı değiştirmeyip devam etme kararı aldım.

Sayfayı Paylaş