1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Kafa Motoru Seçimi ve Tavsiye

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde lcturkey tarafından 10 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. radenko

radenko

Yalnız bunlar kuru rotorludur yani demir kısmı değmez suya...

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    3000 litre üstü için Raif Bey'in önerdiği motorların verimini geçebilecek motor şu anda yok.Daha doğrusu var da o kadar para vermeye gerek yok.Karterin alt köşesine bir delik açılarak hem sump içindeki alandan kazanmış olur hem de kuru çalışan bir motorumuz olmuş olur,ısınma derdi olmaz.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hocam; bu motor su dışında kullanıldığından kesinlikle çarpılma riskin yok. :) Garanti belgesinde benim imzam var. haha: ;)

Levent hocam; bu motorları zaten herhangi bir malzeme ile kaplayıp su içersinde çalıştırmıyoruz. ;) Bu motor su dışında çalışıyor.Sumpa bir emiş borusu,ucunada elektirikler kesildiğinde hava yapmaması için bir çekvalf bağlanıyor hepsi bukadar. ;) Resimde net belli olsun diye ben pervane kısmının dalvumbazını söktüm.Normalde pervanenin ürettiği havanın tüm kuvvetini motorun sargısına ileten,aynı otomobillerdeki radyatör fanınlarında olduğu gibi bir davlumbazı var. Bu sayede motor kendini tamamen kendi gücü ile oluşturduğu hava akımı ile soğutuyor. ;)

Hocam ben bu motorları yıllardır kullanırım ve yaz sıcaklarında dahi 2-3 dereceden fazla suyu ısıttığını görmedim.(Minumum akvaryum hacmi 400 lt ) Ama konu deniz akvaryumu olunca bu 2-3 derecelik artış nekadar etki eder bilemediğimden suyu ısıtır tezine karşı çıkamıyorum. :bilmem:

Raif hocam; tavsiye ettiğin motor,kalorifer tesisatlarında kullanılan sıcak su sirkülasyon pomasıdır.Bu motorlar çok uzun mesafelere su basar,yüksek basınçlı ama bir okadarda ağır debili motorlardır.Yani sarf ettiği elektiriğe rağmen çok az su basar.Zaten bu motorlar çok su bassın diye değil,çok uzun mesafelere su bassın diye dizayn edilmiş motorlardır.Ve kendini içinden geçen su yolu ile soğuttuğundan akvaryumlarda kullanılması düşünülen en son motorlardandır. ;) Yani suyu hatırı sayılır şekilde ısıtır. ;)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 28 Nisan 2016
  4. radenko

radenko

Bahsi geçen pompaların 1m yüksekliğe 2600lt/h 2m yüksekliğe 2200lt/h debileri bulunmaktadır ki bu değerleri bu pompalar basınç altında bile kapalı devre sistemlerde 1000 lt/h altına düşürmezler. Bahsetiğim bu koşullarda hiç bir sump motorunu çalıştırmanız mümkün değil. Yani 2m yüksekliğe bile suyu basmıs olsanız 600lt ve üzerindeki tanklarda rahatlıkla profesiyonel anlamında görev yapabilirler. Eheim universal kreiselpumpe 1260 : L/h : 2400 lt 65 W yazılan değerlere bu motorla belki ulaşabilirsiniz ki benim bahsetmiş olduğum pompa bundan çok çok iyidir ve debi değerleri bundan daha iyidir. Eheimin fiyatıda daha pahalıdır. Yani Olcay bey wiloda çok secenek var sorup öğrenmek mümkün. suyu ısıtırmı ? ısıtmaz bu pompalar diye düşünüyorum yarın öğrenirim çünkü sadece pervane su içinde çalışıyo. 39w en dşük kademesi.

5. radenko

radenko

Şimdi baktımda Olcay bey bu tartışmayı meğerse biz sizinle başka bir yerde de yapmışız :)

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Raif hocam tartışma demeyelimde fikir alışverişi ,birazda beyin jimlastiği diyelim biz buna. :) Hocam evet daha önce konuşmuştuk bu konuyu ve ozamanlardada bu motorların çok kaliteli olduğunu, ama fiyatı ve harcadığı elektirik sarfiyatı nedeniyle akvaryumlarda kullanılmasının pekte uygun olmadığını karara bağlamıştık. :)

7. radenko

radenko

Elektrik sarfiyatına katılmıyorum 39w ilk kademe çok mu bence eheim bile bu değerlerdedir. İkinci elde 70 tl civarı bulunabiliniyor ve 6 ayda garanti veriyorlar. Bence denemekte fayda var.

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    39 watt çok değil,3000 litre basıyor 39 watta...

Sayfayı Paylaş