1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Kafa Motoru Akvaryum-Çok Sesli Çalışıyor

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde ruzgar-rr tarafından 25 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Cevap: Sump Kafa Motoru Akvaryum-Çok Sesli Çalışıyor

Çok tehlikeli olmasını pek anlayamadım. Neden?

2. ruzgar-rr

ruzgar-rr

İsim:
    baris aydogan

Bende neden tehlikeli anliyamadim.saat:gif

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Tehlike kısmı söyle arkadaşlar forumdan "kupeli" kullanısı isimli Hakan abimizin başına geldi. Sistemi kapatıyor ve yemleme yapıyor bekleme esnasında başka bir işi çıktığı için dalgınlıkla unutuyor sabaha karşı fark etmiş ama sonuç 2 canlıyı kaybetti (ben 2 hatırlıyorum yanlışsa düzeltin )

4. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN

Arkadaşlar hepinize merhaba bu ses motorun milinin başındaki papuçlardan geliyor olmasın baştan beri ses yapıyor ise demekki uygun mil takılı değil ince geliyorda olabilir..

5. ruzgar-rr

ruzgar-rr

İsim:
    baris aydogan

Merhaba yeni miknatis takıldığında yine ses devam ederse sizin dediğiniz gibi mili kontrol edieceğim.

6. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Anlaşıldı. :)

7. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN

Daha önce başıma gelmişti,eheim 2213 dış filitrem var ilk çalışırken sesli çalışıyor du biraz mekanik merakım olduğu için ilk temizleme zamanı açtım mil mıknatıslı deliğin içine göre biraz cılız kaldığını gördüm yıllardır biriktirdiğim akvaryum malzemelerinin içinden ona uygun bir mil buldum biraz uzun geldi kestim yerleştirdim şimdi gayet güzel ve sessiz çalışıyor belki bir fikir verir diye anlattım eğer mıknatıs yuva içerisinde sağa sola çarparak sizin tabirinizce karıncalanma yapıyor ise boşuna sipariş vermeyin yeni alıcağınızda aynı akibete uğrayacaktır arkadaşların bazen tanklarında görüyorum sesli çalışan dış filtre lerini bir açıyorum ne göreyim arkadaşım temizlik yaparken mil başına ve sonuna gelen bazen kalın bazen ince rondelerini kaybettiği için öylece takmış motor çalışırken az yukarı gelip vuruyor az aşağı inip vuruyor yani sabit dönemiyor işlevini yapıyor ama dediğiniz gibi sesli yapıyor bazı motorlarda da miller yukarı aşağı yönleri vardır ters takarsanız mili oda ses yapar lafı uzatmamdaki amaç sizin nezdinizde başına bu türlü bir olay gelirse arkadaşlarımın düne kadar sessiz çalışan bu gün sesli çalışırsa bir şeyi yanlış yapmıştır yanlış takmıştır ,ha unutmadan bazı seramik miller var kırılır ama yine de çalışır motor oda ses yapar......

(bundan sonrasını içimden konuşuyorum siz dinlemeyin :) hobiye epeydir ara vermiştimya bak şimdi başladım nasılda çenem düştü çok konuşma Nurullah görende bir şey sanacak seni sanki birtek sen biliyordun yıllardır yapan var bu hobiyi defalarca başlarına gelmiştir :) )

8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Sump motorlarını sık sık açıp kapamak sorun yaratır.Bu aslında mil ve pervane sistemi olan hemen hemen tüm motorlarda böyledir. Motorlar ilk kalkış anında hem fazla akım çekerler hemde manyetizma özelliğinden dolayı anlık olarak ters dönme eğilimine girerler, işte bu durum kalitesiz motorlarda mil kırılmasına kadar gidebilir. Kaliteli motorlarda ise bir süre sonra ses veya mil aşınması olarak karşımıza çıkarlar.Sump ve PS motorları diğerlerine göre daha yüksek güçlü olduğu için sık sık kapatılıp açılmaları gayri resmi olarak önerilmez.

Courageous bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş