1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su degerli ve osmose sistem gereksinimi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YaSiN KiZiLaY tarafından 10 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. YaSiN KiZiLaY

YaSiN KiZiLaY

Yer:
    Avusturya innsbruck
    İsim:
    YaSiN KiZiLaY
    Merhaba arkadaslar.

Deniz akvaryumu kurulumunda yeniyim aklima takian bir konu var.
    Avusturyada yasiyorum ve bulundugum yer suyuyla ovunen bir yer. Su degerli asagidaki gibidir.

DH : 5.38
    PH : 7-9
    Nitrat : <1.9
    Kalium :0.2
    Kalsiyum : 35.2
    Magnesyum : 8.3
    Natrium : <0.1
    Chlorid : < 0.2
    Sulfat : <17
    Fluroid : <0.5
    Bulunan bakteri : 0

Bu degerler osmose sistem almami gerektirirmi ?

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Denemeden birşey demek zor. Ancak nitrat ve chlorid hoşuma gitmedi. Birde slika değerleri yazmaz ki zaten bize sorun açan da budur

YaSiN KiZiLaY bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Bence burada eksik bilgi birimlerin yanına yazılmaması, birimlerin ppm olarak olduğunu varsayarak nitrat için "<1,9" ifadesi bence çok kötü değil yani kabul edilebilir .Tuz ile çözündürmek için ana parametreler sudaki fosfat ve silika miktarıdır, özellikle silika miktarı yüksek bir su devamlı sürecek bir diatoma sebep olabilir. Bu iki değer için de ortada bir veri olmaması da gayet normal çünkü bu iki veri içme sularının kalitesi için çok büyük önem arzetmiyor, en azından akvaryum için gerekli parametreler insan kullanımının çok daha altında diyebiliriz.

Eğer bu iki değer de silika için 1 ppm'in altında, fosfat içinse 0,03 hatta 0.02 nin altında ise altın madeninin üzerinde oturuyorsunuz. Bu değerleri öğrenebilir misiniz bilmiyorum. Öğrenemezseniz kendiniz ölçtürmek veya ancak deneme ile bir karara varılabilir.

Düzenleme: 11 Ekim 2017
    YaSiN KiZiLaY ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. YaSiN KiZiLaY

YaSiN KiZiLaY

Yer:
    Avusturya innsbruck
    İsim:
    YaSiN KiZiLaY
    evet degerlerin hepsi mg/l
    güncel verilere göre fosfat 0.012 ancak silica degerini bulamadim

yarin test yapan yerle irtibata gecip bilgi alirim. bugune kada tatli su akvaryumum vardi yosun problemi falan yasamadim ama tuzlu su farkli olur. acikcasi yosun problemindende korkuyorum.

MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş