1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SPS 'lerin Beslenmesi Hakkında

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 25 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Unique Corals ‘ tan Scott Fellman’ ın gece gece ilgimi çeken yazısı, özellikle PS konusundaki fikirleri değişik geldi, siz ne dersiniz?

  -------------------------------------------
  E
  ğer internet günlüklerimi okuyorsanız ya da sunumlarımı izlediyseniz, SPS mercanların beslenmeleri üzerinde çok fazla durduğumu biliyorsunuzdur (özelikle Acroporalar).

  Tüm takıntım, bu canlıların büyümeleri ve güzel renklenmeleri için özellikle dışarıdan besin almaları gerektiğini dramatik şekilde fark etmemden sonra başladı. Bildiğim kadarı ile hiçbir sert mercan tamamı ile fotosentetik değil ve hobicinin dışarıdan verebileceği diğer yem kaynaklarından da besin olarak faydalanabiliyorlar.

  Bu nedenle mercanlarınızı da balıklarınız gibi beslemeniz ve tepkilerini gözlemlemeniz ilginç ve eğlenceli olabilir.

  Sert mercanlar, bilimsel deyişle “miksotrof” canlılardır. Yani hem simbiyotik alglerin yardımı ile fotosentetik, hem de dışarıdan yakaladıkları canlılar ile direkt beslenme davranışları vardır.

  Zooxanthellae’ ler, karbondioksit ile canlıların aslında ihtiyaç duymadığı diğer maddeleri kullanarak büyümelerine fayda sağlayan şekerleri ve oksijeni sağlarlar. Mercanlar, enerji ihtiyaçlarını tamamen olmasa da büyük oranda bu şekilde (fotosentez ile) karşılarlar.

  Öncelikle SPS’ ler ile ilgilenen herkesin mercan gelişimi hakkındaki favori konusu olan “akvaryumun aydınlatmasını” ele alalım.

  Evet, SPS’ ler zooxanthellae alglerinin verimli çalışmaları için yüksek kaliteli aydınlatmalara ihtiyaç duyarlar. T5, MH ya da LED fark etmez, ne olursa olsun besleyeceğiniz sert mercan türlerine göre yeterli ışık kaynağını sağlamanız gerekmekte.

  Ayrıca suyunuz da ışığın verimli şekilde iletilmesi için yeterince “berrak” olmalı. Işığınız armatür aksamı ya da zamanla kirlenen koruyucu cam tarafından gereksiz yere perdelenmemeli.

  Armatürünüzün bakımını ihmal etmeyin. Bu detay, büyük yatırımlar yaparak edindiğiniz güzel armatürünüzün görevini tam olarak yerine getirmesini sağlayacaktır.

  Daha önce de değindim ve yine üzerine basa basa yazacağım, kesinlikle “suyumu fazla steril” tutacağım uğraşmayın. Bu düşünceler 90’ larda kaldı ve artık bir esprisi yok diyebilirim. Bu kesinlikle gerekli değil.

  Suyu özellikle nitrat ve fosfat’ tan tamamen arındırmak, gerçekten kötü bir fikirdir. Bu iki bileşiğin SPS metabolizmalarında hayati öneme sahip olduğu artık biliniyor.

  Eğer mercanlarım mutlu olsun diye “laboratuar kalitesinde” suya sahip olmakta ısrar ederseniz, gerçekte mercanlarınızın ölüm fermanlarını imzalıyor olabilirsiniz.


  Bir diğer konu ise Protein Skimmer’ lar. Yıllar geçtikçe, özellikle mercan üretimi konusunda ticari faaliyet göstermeye başladıktan sonra, bu donanım ve protein toplama konularındaki fikirlerimin değiştiğini itiraf etmeliyim.

  Evet, bence PS’ ler sistemlerimizi gereğinden fazla temizlemekteler.


  PS’ lere karşı değilim ve halen kapalı sistemlerde mükemmel su kalitesinin sağlanmasında hayati öneme sahip olduklarını da düşünüyorum. Ancak sürekli çalışan (7/24) kaliteli PS’ lerin, çözünmüş organik maddeleri sudan “aşırı verimli” şekilde topladıklarını belirtmeliyim.

  Evet bu başlangıçta hepimizin istediği bir şey, ancak bu organik maddelerin aynı zamanda mercanlar tarafından büyümek için kullanıldıklarını da eklemeliyim.

  Bu nedenle PS’ lerin sürekli değil de düzenli aralıklarla kullanılması taraftarıyım. Haftada birkaç gün veya sadece geceleri (fazla karbondioksitin düşürülmesi ve gündüz gece ph dalgalanmalarını önlemek için) açık olacak şekilde kullanılabileceklerini düşünüyorum.

  Buradaki esas nokta; mercanların beslenmesi ve büyümeleri için suda yeterli çözünmüş organik madde bulunabilmesidir.

  PS’ lerin 7/24 topladığı pisliğin, aslında Acrolarınızın beslenememelerine neden olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?


  SPS’ lerinizin aslında nitrat gibi çözünmüş organik-karbon kaynaklarına ihtiyaçları var.

  Süper toplatma yaparak, bunların tümünü sudan almayı asla düşünmeyin.


  Peki suyumuzda sürekli besin bulunmasını nasıl sağlarız? Tabi ki balık yükü ile. Balıklarınızı iyi besleyin ve dışkılamalarını sağlayın. Mercanlar balık dışkısına bayılırlar. En sevdiğinizin tang’in dışkılamasını seyretmek, eminim tanka her gün votka eklemekten daha eğlecelidir.

  Üçüncü nokta, aminoasitler. Sert mercan renklenmesi ve sağlığında önemli rol oynarlar. Mercanların doğal güneş koruyucuları olan ve dokularındaki ışık geçirgenliklerini ayarlayan pigmentlerinin üretiminde önemli rol oynarlar, böylece mercanların yanması dediğimiz olayın da önüne geçilmiş olur.

  Mercanların aminoasitleri gündüz saatlerinde aldıkları ve bunun da ışık tarafından tetiklendiğini ekleyelim.

  Son olarak ta mercanların direkt beslenmesi konusuna gelelim. Mercanlarınızı bilinçli olarak direkt beslemelisiniz.

  Deyim yerindeyse, her gün tıka basa besleyin. Yemlemeyi mercanlar beslenme moduna geçtiklerinde, ışıklar ve dalga motorları kapalı iken yapın.


  Yem olarak istiridye yumurtaları favorimdir (oyster eggs). Cyclop-eeze ve çok minik zooplankton içeren besinler de kullanabilirsiniz. Piyasada mercanlara yönelik pek çok ticari ürün bulunmaktadır.

  Polipleri açık bir SPS açtır, ona istediğini verin.


  Mercan beslemenin pek çok yöntemi olduğunu unutmayın. Balıkların atıklarının skimmer tarafından toplamasında aşırıya kaçmamak ve direkt besleme bunlardan sadece ikisi.

  Bunların yanında; sıcaklık, kalsiyum ve alkalinite gibi su değerlerinizin dengeli gittiğinden emin olun.

  Önemli olan yüksek değerler değil, istikrarlı değerlerdir.
  Bu değerler oturmadıkça mercanlarınızı beslemenizin de bir önemi kalmayacaktır.

  Ve düzenli su değiştirmeye devam edin.

  Skimmer programında değişikliği savunmama rağmen düzenli su değişimlerini aksatmamanızı öneririm. Mercanlara bir faydası dokunmayan; çözünmüş ara ürünlerin ve suda çözünmeyen iri parçalı maddelerin önemli miktarının sudan uzaklaştırılmasında oldukça faydalıdır.

  Diğer bir önemli nokta da kaliteli bir tuzda bulunan ve SPS’ ler için önemli olan ana ve ikincil iz elementerin su değişimleri ile yenilenmesidir.

  SPS’lerinizin beslenmesi ile ilgili önerilerim bunlardan ibaret. Özetle tavsiyem; sık sık ve yeterli beslenmelerini sağlamanızdır.
   
  Yasinz, ka2n, Erdal ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
 2. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.087
  Yer:
  Bursa
  Özellikle aa gündüz mercanlar tarafından alındığı ve ışık tarafından tetiklenmesi ilginç geldi.
  Teşekkürler Mahir, uğraşıp çeviriyorsun valla sağol.
   
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Aslında hepimizin bildiği detaylar, ancak bu PS konusu dikkatimi çekti. Hacmin 10 katı 20 katı PS önerilir ya genelde(genelde yani).
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mahir süper olmuş ellerine sağlık. Seviniyorum ki fark ettiyseniz satır aralarında hep vurgulamaya çalıştığımız detaylar ile neredeyse birebir uyuşuyor.

  Rotiferi besin olarak değerlendirme durumlarını cidden merak ediyorum?
   
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.258
  Yer:
  Bursa
  Rotifer tadından yenmez bence. Hele reed li ise, ama iyi süzüp durulamak gerekebilir.

  Bu arada yazarın sps tanklarinda; nitrat: 0.2, fosfat: 0.04.

  Kullandığı aminoasit; two little fishies' in Acropower adlı urunu imiş.

  Tapatalking
   
  Yasinz, ka2n ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.860
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Aynen katılıyorum bu yazıya.
   
 7. Kızıldeniz Akvaryum

  Kızıldeniz Akvaryum

  Mesajlar:
  2.252
  Yer:
  MANİSA
  İsim:
  ilyas özden
  İlginç deneyimler..
  Dostum eline emeğine sağlık süper bir yazı..
   
 8. Oktay Kuştutan

  Oktay Kuştutan

  Mesajlar:
  564
  Yer:
  YunusEmre / Manisa
  İsim:
  Oktay Kuştutan
  Güncellemeniz çok iyi olmuş İlyas Bey. Saygılar.
   
  Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
 9. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.035
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Demek ki ara ara güncellemek gerek böyle başlıkları. Faydalı paylaşım olmuş.
   
 10. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.951
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Aynı fikirdeyim. :)
   

Sayfayı Paylaş