1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sonunda Başlıyoruz

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde EmirG tarafından 25 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    yaklaşık 6 aylık aradan sonra tekrar merhaba,
    taşınmaydı yerleşmeydi derken akvaryumun yerini belirledim, salonun girişinde 150 cm uzunlukta ölü bir alan var. buraya sanırım 140lık bir akvaryum, yandan 10cm taşırma olacak şekilde bir sistem olacak.
    geçen seferin aksine bu sefer daha iyi ekipmanlarla bu işi sürdürmek istiyorum, protein skimmer olarak reef octopus elite 150 int yeterli gelir gibime geliyor (kaya ve sump dahil hacim 574,20LT) ancak piyasada yok. classic 150s'e yönelsem ne kaybederim konunun uzmanlarından görüş rica ederim. psi belirlemeden sumpı yaptıramıyorum malum çalışma yükseklikleri farklı

dalga motoru olarak maxspect gyre xf 230 kafa motoru olarak da yine maxspect turbine duo 6k düşünüyorum. aydınlatma işini henüz netleştirmedim ama ledden devam ederim gibi hissediyorum bu sefer pro4 plus modelini hedefime koydum gibi.

taslak.JPG taslak2.JPG

Düzenleme: 26 Nisan 2020
    Montimahir bunu beğendi.
  2. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    140 cm tanka 150 int ps az gelir. Reef octopus Elite 220 i tavsiye ederim

WELLY bunu beğendi.
  3. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    sizin konunuzu epey derinlemesine okudum, zaten hep neden o psi aldığınızı merak edip duruyordum, üretici 150 int için 800 litreye kadar diye bir litraj vermiş. bunlara da güvenmemeli miyiz?

4. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Yani zamanla performansı düşecektir. Birde dayanamayıp bir sürü balık ekliyeceksiniz. Bence hacme göre bir tık büyük PS avantajlı bir durum. Tabi nitratı takip etmek gerek eğer 0 lanırsa toplamayı azaltmalısonız büyük psde

EmirG bunu beğendi.
  5. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    tamamdır, dikkate alacağım önerinizi, zaten şu anda 150 int piyasada yok. en kötü 200 int almam gerekiyor.

6. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    @Çağatay Utku nun tavsiyelerini dinle.
    Ben de onun tecrübesi ile 3 ay önce 200 int aldım. curve 9 dan sonra çok fark etti.
    Benim hacim 350 lt.

EmirG bunu beğendi.
  7. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    bir süre önce taşınma sebebiyle ara verdiğim hastalığıma geri dönüş zamanı geliyor yavaş yavaş, dün yaklaşık 400litrelik Süleyman Usta yapımı tankı eve getirerek başladım. kafa motoru olarak yine daha önce bu tankta kullanılmış 6m³lük reef octopus kullanacağım.
    protein skimmer için Nyos Quantum 160 düşünüyordum ancak tankı aldığım abimiz yeterli gelmeyebileceğini belirtti. bu litrajda bir tank için önerilinize açığım, yardımınızı esirgemeyin lütfen,

görüşmek üzere

2.jpg

1.jpg

Erdem., Montimahir ve WELLY bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Gayet güzel, dolabın geniş tutulması iyi olmuş. İçinin tamamı ile kullanılabileceğini tahmin ederek yazdım. :)

Peyzaj için taslak var mı?

9. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    acelem yok geniş zamanda kurulum yapacağım gibi, eksikleri toplarken kaya da aranıyorum. iki kütle yapıp arasını böyle kanyon gibi 7-8 cm genişlikte bırakmayı istiyorum aslında. ancak akıntı kısmını nasıl çözerim emin olamadım.

tankı su doldurdum şimdilik iki tane rw4 senkron çalışıyor, bir tane de tunze üstten kafa motorunun bastığı doğrultuda alt kottan itiş yapacak şekilde koydum. içinde gayet güzel bir akıntı yaratıyor ama kayalar geldiği zaman nasıl etkir onları inceleyeceğim.
    zamanında senden aldığım sistemden elimde kalan phosban reactorü de ilk defa kullanabilirim, içini denemek amaçlı sera siporax ile doldurdum

WELLY ve Montimahir bunu beğendi.
  10. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    40 kilo kadar kaya temin ettim, bir kısmı ile dün akşam aşağıdaki gibi bir kütle tasarladım.

şimdi soru, bu kayaları nasıl sabitlerim, direkt portland çimentosu yeterli gelir mi yoksa başka bir yapıştırıcı mı önerirsiniz, bu hafta sonu kayaları 0 layarak kurutma ile geçirme niyetindeyim. sol başa biraz yatay eklentiler yapacağım

kaya.jpg

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    -Kayaları üst üste sağlam şekilde dizmek,
    -Kayaları deldikten sonra plastik enjeksiyon çubukları ile tespitleyerek, Apel Marine gibi bir deniz tutkalı ile sabitlemek,
    -Sadece Apel Marine gibi bir deniz tutkalı kullanarak sabitlemek, kurumasını bekleyip artıkları temizlemek,
    -İkili epoksi (macun) ile sabitlemek,
    -Mermer yapıştırıcısı kullanmak,
    -Piyasadaki akvaryum markalarının ürünlerini kullanmak,

Benim bildiğim teknikler bu şekilde, portland kullananlar da mevcut ama hangi portland ve kürleme istiyor mu ? Bilemiyorum. (Portal ara: Katil kaya)

Tasarımda dikitler mi kullanacaksın? Bu şekilde bir tankım olmuştu ama sonradan mercan yerleşiminde sıkıntı çekmiştim. Birkaç alternatif iyi olabilir gibime geldi.

Düzenleme: 20 Şubat 2021
  12. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    Bir miktar kaya daha temin ettim deniz tutkalı yeterli diyorsan bol miktarda tatbik ederek sorunu çözerim. Kayaları bugün çamaşır suyundan geçirdim. İki tur ro suyla durulacağım hem salacak malzeme varsa salsın hem de temizlensin iyice diye

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    En son sarı şişeli bir Apel Marine vardı onu kullanırdık (solventsiz).

apel_29.08.2018_080d080.jpg

Kötü yanı, bekleme süresi uzun oluyor ve sonrada temizlik gerektirebiliyor.

EmirG bunu beğendi.
  14. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    çok teşekkürler, epo putty bulamadım, sanırım bunu alacağım, kayaları dışarda kaldırılabilir halde yapştırıp son darbeyi tankın içinde vurmam gerek. pek acelem yok bu sefer sağlam ekipman ile kurma niyetindeyim, reef octopus kafa motoru ve ps, dalga motorları 2 rw4 bir tunze var. piyasa şartları ile belki onları da daha iyi bir dalga motoru ile güçlendireceğim kurana kadar. kum için aquaforestın kumunu alayım diyorum, geriye aydınlatma için de sanırım pro4 e yöneleceğim

WELLY ve Montimahir bunu beğendi.
  15. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    biraz geniş zamana yayılmış bir kurulum peşindeyim, kaya yapıştırmasını tamamladım gibi, önümüzdeki 15 günlük süreçte PS'i gidip Bursadan alacağım, geriye eksiğim ışık kalıyor ki pro4 veya pro4+ alma niyetindeyim.
    kum mart sonu gelecek diyor kime sorsam o sebeple biraz zamanım daha var.
    elimde 5 aşamalı (2 sediment 1 cto 1 membran ve silikat reçineli) bir ro var. ancak araştırdığım kadarıyla piyasada filtre sayısı artırılmış sistemler mevcut. kayaları bir ay kadar ro suda döndürüp(2 kere suyu sıfırlayıp )fosfat salınımı ihtimali varsa sıfırlamak istiyorum.
    2 sorum var. 5 aşamalı ro yeterli midir, yoksa ilave filtre alarak sayıyı artırayım mı?
    mevcut elimdeki sistem 2500 galonda bir sıfırlanmalı olarak yazıyor. yarısını kullanmışımdır. komple yeni bir set alarak da sistemi başlatabilirim. aklımda kaya temizliği için eldeki filtreleri kullanmak sonra canlı öncesi dolumda 0 filtre kullanmak var.

bu konuda tavsiyeler şiddetle açığım.

teşekkürler

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Filtrelere ilave olarak ne gelmiş merak ettim açıkçası? Sağlam beş aşamalı varsa, MB400 silikat reçinesi ile son çıkış 0 TDS görüyorsan bence problem olmaz.
    Filtre performansı genelde kullandığın şebekeye ve kullanım süresine göre uzuyor veya fena kısalıyor.
    Bursa' da mesela yaz aylarında şehir şebekesi baya bir yükseliyor, hele ki suyu artezyenlerden vermeye başlarlarsa ön filtreler ve membranı değiştirmek şart oluyor.
    Normalde iyi bir ön set ve membranın TDS 'yi %90 civarlarında düşürmesi gerekli diye hatırlıyorum, gerisi sahte olmayan silikat reçinesine bakıyor.
    Bursa' dan geçerken uğra diyeceğim ama malum şartlar fena :).

Emektar Drop-off garaja mı kalktı ? :)

Pennywise bunu beğendi.
  17. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    emektar drop off taşınma sırasında yeni sahibine uğurlandı,
    filtrelerin membran sayısı artırılarak günlük su çıkış hacmi artırılmış. ben biraz eksik takip etmişim. ancak eski filtrelerin yatıyor olması sebebiyle komple yenilemem gerekiyor. tek tek almak yerine sistemi 0'larım gibi geliyor.

kum konusunda yorumun var mı? internette kullanılmış Ocean Direct - Oolite buldum, almaya değer mi?

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    0,25 – 1mm bana biraz ince geldi yine de senin tercihin önemli.

19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tek itirazım var bu konuya. Ürünü 2. El mi aldınız bilmiyorum ama yandan sump bile olsa sağ tarafta olmalıydı ki salonda koltuktan da rahatça izleyebilin.

20. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    evet ürünü ikinci el aldım, haklısınız ilk başta bende benzer bir görüşe sahiptim ancak sol tarafı zaten başka bir amaçla kullanıyorum. çok düzenli durmayacak şu aşamada ısındım duruşuna:)

Pennywise bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş