1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Son Dem 300 Lt. Reef

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde vedatt tarafından 30 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Merhaba; Daha önce acemi işi 200 litre resif denemem oldu sonra o tank marine' ye döndü. Pico resif kurdum tat vermedi derken iş yerimde iki kolon arası altı dolap olan boşluğa aksilik olmazsa bir daha değiştirmemek üzere yeni bir tank kurdum sps ağırlıklı resif tankı olabilir karar veremedim ve sizinle paylaşmak istedim umarım beğenirsiniz...

27.06.2015 Tarihinde ilk su dolumu yapıldı. Zamanla Canlılar ilave edilecek.

Ana Tank: 94*50*50 ( Ön cam extra clear ) 235 Lt.
    Sump: 70*40*40 ( 20*40*40 Su tamamlama bölmesi ) 80 Lt.
    Malzemeler:
    Aydınlatma: 8*39w t5 ( 4 sylvania coralstar - 3 sylvania marinestar - 1 sylvania aquastar ) + 50 cm. mavi şerit led
    Bubble Magus Curve 7 PS
    Aquarium Systems Newave 2.7 * 2 Dalga Motoru + Newa Control Cihazı
    ****** Whitex Kum 30 Kg.
    CaribSea South Seas Base Rock 18 Kg.
    ****** Saltmix Tuz
    Ph - Kh - No3 - Po4 Test Kiti
    Refraktometre
    R/O & TDS Cihazı
    Newjet 4500 Kafa Motoru
    Tetra Proline Isıtıcı 250w
    Teco TR10 Soğutucu
    AutoAqua Smart Ato Su Tamamlama Ünitesi
    Mesut Kerim Yapımı PS Geç Çalıştırma Devresi

Haftalık %10 Su Değişimi

Yemler: NLS Thera A - Sera Granumarin - NLS Flake

Katkılar: ****** Xl - ****** Milk - ****** Zeolix - ****** Clearx - ********** Coralline Alg Accelerator

Canlılar: 10 Conch - 10 Turbo Snail - 7 Chromis - 2 Percula - Sixline Wrasse - Alg Eater Blenny

Bu arada samsung s6 ile çektiğim fotoğrafların boyutunu sistem kabul etmedi yeniden boyutlandırmak zorunda kaldım. Formülünü açıklayabilirseniz sevinirim. Fotoğraf kalitesi şu an oldukça kötü kusura bakmayın.

Ekli Dosyalar:

muradtekin, Burcu, Alparslan ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Elinize sağlık. inşallah uzun soluklu olur.
    evet sistem 1200 gibi bir ebat kabul ediyor. androidde fotoğraf duzenleyicisi indirebilirsiniz veya ufak boyutlu çekim yapıp yayınlayabilirsiniz.

vedatt bunu beğendi.
  3. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Elinize ve Emeğinize Sağlık Vedat Bey.
    Soğutucunun tam anlamı ile yarar sağlaması için soğutucudan çıkan hortumu kafa motorunun olduğu hazneye koyabilirseniz daha iyi gibime geldi.
    Saygılar.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun emeğinize sağlık.

vedatt bunu beğendi.
  5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hayırlı olsun. Zamanla ici rengarenk olur inşallah;)

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kurulum hayırlı uğurlu olsun, genel görüntü güzel görünüyor...

vedatt bunu beğendi.
  7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kurulumunuz hayırlı olsun:)

vedatt bunu beğendi.
  8. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Teşekkür ederim. Tank gömme olduğu için hortumları kapaktan geçirdim ve gerçekten çok uğraştım. Kapak açılıp kapandığı için en uygun şekli bu oldu.
    Uzun bir zaman olacak gibi. Bu zamana kadar öyle böyle tamamladık bundan sonrası dediğiniz gibi rengarenk olur insallah.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Merhaba, Önceki kurulumlar da başıma gelen sorun bu tankta da var. Su değişimi için hazırladığım suyun kh değeri 9 civarı fakat tankta kh 6 civarlarında. Önceleri xl diye bir ürün kullanıyordum fakat karbon kaynağı olduğu için nitrat fosfat tüketip dolaylı yoldan parametreleri arttırıyor. Bende nitrat fosfat limitasyonu da var. Dolayısıyla ürün çalışmıyor. Şimdi 4' lü dozaj pompası aldım. Two little fishies c balance ve kh power ürünlerini aldım. kh power ile kh seviyesini yükseltip c balance ile istediğim değerlerde tutmak istiyorum. Ayrıca günlük asgari miktarda xl karbon kaynağı da dozlucam hem takviye hem nitrat fosfatı kontrol altında tutarım diye düşünüyorum. Size sormak istediğim kh power ürününü c balance ile günlük devamlı olarak kullanmak istiyorum. Bu doğru mudur?

10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
  11. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Yazılanlardan kh' a direk etki etmediği hatta düşüş yaşandığı belli. Dozaj pompasına ayrıca kh katkısı eklemek mantıklı fakat anlayamadığım şu mesela ilk etapta kh dozlayıp atıyorum 2 dkh yükselme oldu c balance bu değeri koruyacak mı yoksa kh katkısını kesip c balance günlük dozlanmaya devam edildiği zaman ca mg sabit kalıp kh düşecek mi yani c balance ile kh katkısını devamlı olarak dozaj pompası ile kullanıcaz mı bunuda tecrübe ederek görecez sanırım:) Teşekkürler...

12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kullanmadigim için yorum yapmam doğru olmaz. o sayfa içerisinde de aklınıza gelen soruları sorarsanız daha faydalı olur

13. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kurulumunuz hayırlı olsun Vedat bey.

27.06.15 tarihinde kurulumu yapılmış bir tank için bu kadar kısa sürede limitasyondan söz edilmesi doğru değil. Tank oturacak, Atıklar birikmeye başlayacak, sonra bakacağız limitasyon gerçekten varmı. Şu an her şey çok yeni.

Şu aşamada C- Balance kullanma düşüncenizi net anlayamadım. Mercan olarak canlı yükünüzü paylaşabilirmisiniz. Katkı ürünlerinin tamamı her akvaryumda değişik miktarda sarfedilir, bu canlı türleri ve yoğunluğu ile ilgili bir konu. Gereksiz eklenecek katkıların faydası olmaz, aksine suyun kararlılığını değişken kılar, iyi bir durum değil.

Problemsiz şekilde ilerleyen güzel bir akvaryum oluşturmanızı diliyorum.

14. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    01.09.2015.jpg SUMP 2.jpg

Son durum bu şekilde bazı canlılar girdim. Kumu yine brain tarzı lps' ler ile doldurup kayaya sps fragları eklemek istiyorum. Ortadaki acro' ya takılmayın kargo paketinden o şekilde çıktı maalesef. Taşı coralline alg kaplı olduğu için tankta tutuyorum.
    Dozaj pompasıyla katkıları girmeye başladım.
    Kh 6' dan 9' a yükseldi. Ca: 488 Mg: 1400 No3: 0,2 Po4: 0 Ph: 8,2
    Katkıları firmanın belirttiği asgari miktar ile girmeye başladım değerler yükselmeye devam ederse dozajlama miktarlarını dahada düşürücem.
    Nitrat ve fosfat sıkıntı yapıyor. Olmadı onlarıda elle gircem tanka ileride duruma göre aşırı yükselmeye başlarlarsa ekstradan girmeyi keserim. Sistem yeni olduğu için şu an devamlı takip istiyor.

Pennywise, nhtkmn, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Maşallah güzel görünüyor, dozaj sistemini oturttuktan sonra canlı girişine başlarsanız daha iyi olur bence.

16. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Tesekkurler, Canlı girişi şu sıralar mümkün değil zaten ekonomiye baya yüklendim. Aslında armatürden çok memnunum ama görsel ziyafet için power led takviyesi hep kafamı gurcalıyor. Elimde epey malzeme var tankın üstünde yer de yok üst ön taraftan 45 derece açıyla power led armatür eklesem mercanları rahatsız eder mi dersiniz ki kuvvetli bir şey olması lazım 8×39 t5 in ışık yoğunluğunda ancak kendini belli eder?

17. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Merhaba; Bakteri popülasyonuyla alakalı olduğunu düşündüğüm dino ve cyano sorunum var. Sorunu düzeltmek için uğraşıyorum aynı anda fauna marin ultra algae x ilacınıda kullanıyorum ama aşağıdaki maddelerde tam olarak ne demek istediğini anlayamadım. İngilizcesi olan biri çevirisini yapabilir mi? Aydınlatmayı 8 saate indirdim. Aktif karbon, Zeolit vs. yok. 2 günde bir 15 ml. giriyorum 21 gün sonra söylendiği gibi ara verdim. 1 hafta sonra tekrar kullanmaya başladım fakat bir şeyleri yanlış yapıyorum gibi geliyor.

Dose every 2 days until the algae has gone but not more than 21 days at a time Usually dinoflagellates with 10, other algae approx. with 15 dosing cycles removed

Remove denitrification filters or trickle filters during the treatment

2 Days after usage of Algea X you can restart all your systems and do the first water change It is helpful to filter with activated carbon after the treatment

No water change or dosing of any Trace Elements during treatment

18. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Elimden geldiği kadarıyla cevaplayayım. Dino yok olana kadar su değişimi yapmamanız gerekiyor, aydinlatmaniz sadece mavi olarak açılsın. Ultra algea x tek başına işe yaramıyor kullandım. Tank içindeki akıntının dengeli olması sağlanmalı ve bakteri popülasyonu yeterli seviyeye gelmeli. İlk kurulumda başıma geldiğinde bunları düzelterek kurtulmuştum.

basma tulumba bunu beğendi.
  19. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Teşekkür ederim. Benimde kurulumdan beri gelen bi sorun. Fosfat hep sıfırdı. Nitrat balık ekledikçe 25 lere kadar çıktı. Fosfat girmeye başladım nitrat sıfırlandı. Şimdi ikisinide takip ederek azar azar giriyorum. Bu süreçte cyano kudurdu antibiyotikle kurtuldum derken dino bastı algae x kullandım her gün şeker girdim gecer gibi oldu şimdi cyano ile beraber teşvik ettiler tekrar. Bu sefer nitrat fosfat oranını istediğim değerlere yükseltip 2 günde bir biodigest kullanıcam. Ultra algae x kullanımı kafa karıştırıcı. Mesela 21 gün kullanıcaz su değiştirmicez bu başka sorunlara yol açmaz mı? Veya sadece mavi ışık mercanlar için sorun değil mi?

20. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Bende bu süreçte mercan olmadığı için o konuda birşey diyemeyeceğim.

Su değişimi konusunda katkı giriliyor ve değerler dengede tutuluyorsa bir ay (hatta daha fazla) gidebilir bence nitrat fosfat olmadığı sürece.

En önemlisi su sirkülasyonu ve bakteri popülasyonu bana sorarsanız. Bu ikisini ayarlarsanız kısa zamanda kurtulursunuz sanırım.

Bende birde sakal yosunu olduğundan dengeyi kurduktan sonra remalgae ile yosunların koparak dökülmesini sağlamıştım. Gayet başarılı bir ürün.

Sayfayı Paylaş