1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Soft Mercan için Bakım Bilgileri

Başlığı 'Soft-Yumuşak Mercan Forumu' kategorisinde ege3580 tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Soft mercan türleri ağırlıklı bir deniz akvaryumu kurmak istiyorum. Benim elektrik faturası ile ilgili kaygım da var. Ortalama 400 lt tank için 150*60*50h 4*54 t5 LPS mercan ve soft mercan bakmak istesem aydınlatmalar ne kadar süre yanmalı? Ayrıca yanınca 4. birden mi yanmalı? Elektrik maliyetini hesaplamaya çalışıyorum da . Bir de 300 w ısıtıcı kaç saat çalışır günde ortalama. Odada küçük Japon akvaryumu var sıcaklık ısıtıcı olmadan 22 civarı.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ben de aynı tür mercanlar besliyorum, ışıkların 8-10 saat arası yanması yeterli ilk açıldığında iki lamba 3 saat sonra dört lamba 2-3 saat sonra tekrar iki lamba gibi.
    Isıtıcının devreye girmesi tamamen evin odanın sıcaklığı ile alakalı...:)

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İlk başta japon akvaryumu gibi olmaz Gökhan, ısıtıcı şart. Aydınlatma bu işin can damarı, aydınlatma ile oynamak aydınlatmayı değiştirmek tankta istenmeyen durumlara yol açar. Cyano gibi. Onun için hesap kitap bu işte yapmamak gerek, ama illa bir hesap diyorsan aylık elektrik faturasına 30-40 lira bir maliyet getirir. 10 saat yakacaksın aydınlatmayı benim tanktan örnek vereyim saat 11 :00 da yanar 21:00 söner.

4. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Toplam 40 falan yansıtsa süper

5. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Ben ısıtıcıyı 300 w Alcam. Ortalama 4 saat günde yanar mı ? Oda 25 derece ve doğalgaz var. Yani aylık giderim yukarıdaki ölçülerde tankta elektrik için 40 tl civarı mı olur

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Isıtıcı hesabını tam ayarlayamazsın ama bende 30 lira civarı bir artı fark veriyor komple sistem. Senin düşündüğün sistemden sadece 2 flo eksik ona göre hesap et.

7. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Kısa göre yaz aylarında mı fark ediyor o kadar

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yaz kış ayrımı yapmadım ama illaki yazın 3-5 lira düşer fatura, şimdi bunlara takılırsan sistemi kurmakta, akvaryumun içini doldurmakta ekstra maliyet. Senin bu kurulum için tank dahil en düşük sınırda maliyetin zaten belli bir miktar olacak. Ps, kaya, kum, gerekli olan motorlar tuz, vs....

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Sistem kaç lt Sump hariç. Birde 30 tl fark akvaryumun tüm elektrik gideri mi?

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gökhan bende 3 adet t5 var geri kalan malzemeleri zaten biliyorsun, 200 litre komple benim sistem sumpla beraber. Elektrik faturasına göz kararı 30 lira artı veriyor. Sende ne fazla olur artı olarak motorların güçleri fazla olacak ps te dahil, t5 sayısı fazla olacak. Yani o kadar ince eleyip sık dokuyalım diyorsan 50 lira artı çıkar faturanda. Çok büyük abes rakamlar çıkmaz merak etme.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Gökhan bey 150 cm lik bir tankın işletim maliyeti 30-40 liranın çok üzerine çıkar.Su değişimlerinde harcayacağınız su ve tuz,iki adet gayet güçlü dalga motoru.en az 4500 lt/h kafa motoru güçlü bir ps.İlerleyen zamanlarda girmeniz gerekecek olan katkılar.kum kaya Vs. Kurulum ve işletim maliyeti çok yukarılara çıkar.Ayrıca o büyükteki bir tankı mercan doldurmak içinde büyük bir bütçeye ihtiyacınız olacak.Daha küçük bir sistemi hem daha kolay idame edersiniz hemde kurulum ve canlı masraflarınız çok aşağıya iner.

YMR_AY ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Tankı full sps yüklü 600 lt olanbir abimiZ 60-70 tl civarı elektrik faturası ödüyor . Üstelik 2 kafa motoru ve 4 dalga motoru var.8*54 t5 de var. Benim hesabımca sadece elektrik faturam 40 tl gibi gelebilir. Zaten uzun bir süre balık ve soft bakarım:)

13. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Benden söylemesi.:)

14. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Sizce elektrik faturası ne kadar gelir. Izmirde 0.45 tl kw

15. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Aslında bende 200 lt tank istiyordum ama bu tank hesaplı geliyor. Bise büyük olması hep avantaj diyorlar . Ama masrafta artıyor. Elektrik te 50 tl ye kadar raZıyım aslında ;)

16. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Gökhan bey elektrik faturası ile bitmiyorki.Su, tuz ,katkılar hepsi üst üste ayrı bir masraf oluşturuyor.Birde 150 cm i canlı doldurma meselesi var. Tankı ikinci elmi buldunuz? Benim faturam kışın 120 nin altına inmiyor.

17. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Toplam evle birlikte ise 120 iyimis . Kaç lt tankınız?tank 2. .el

18. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
  19. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Iyimis . SiZe evle birlikte mi toplam elektrik 120 geliyor. Birde aydınlatma nedir

20. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Şu an dıy led armatür var 6*39 olacak fatura dahada yükselecek.:)

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş