1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sizce Ne Beslemeliyim?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde MELEK tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. MELEK

MELEK

Merhabalar.

Tanışma bölümünde bildirdiğim gibi şuan evimizde 1 mt lik plastik kapaklı bitkili canlıdoğuran akvaryumumuz var. Bayramdan sonra 150 50 60 ölçülerinde mobilyalı akvaryum satın alacağız. Fakat eşimle besliyeceğimiz tür konusunda kararsız kaldık. Eşim frontoza besleyelim diyor, ben bitkili discus veya sarı prenses&yunus yapalım diyorum. Frontoza çok uyuz bir balık ben sevmiyorum. Daha neler neler. Sizin de fikirlerinizi almak isterim.

2. rapstar*seen

rapstar*seen

İsim:
    Kürşat YILDIZ
    Ynt: Sizce Ne Beslemeliyim?

Melek abla sonra kavga etmeyin bizim yüzümüzden :D.Ben de discus mobilyalı akvaryumda daha iyi gider diye düşünüyorum.

Saygılar.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Melek hanım, zevkler değişiyor elbette, hırçın balıklardan hoşlananlar olduğu gibi, çok sakin balıklardan da hoşlanan arkadaşlar bulunmaktadır. Frontoza uyuz bir balık değil, sadece sakin, yavaş bir balıktır.

Ben size Leptosoma ve kum kelebeği beslemenizi öneriyorum. Tanganika türü bu balıklar, bir bayan için uygun türer. Kendi yavrularını asla yemedikleri gibi, birlikte hiç bir müdahale gerektirmeksizin yaşarlar. Kum kelebekleri akvaryumun tabanında mutlu yaşarken, Leptosomlar üst katmanlada mutlu olur ve bir birlerine sıkıntı yaratmadıkları gibi, görsel olarak doygun bir akvaryum ortaya çıkar.

Saygılar...

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Herkesten farklı farklı öneriler gelecek gibi duruyor.
    Benim önerim imparator türleri olacak. Yada kısaca Aulonocara türleri demek isterim... Dişilerinin renkleri ilgi çekici olmasada, erkekleri gerçekten göz alıcıdır ( Reklamı abartmamakta fayda var :hasta: )

Örnek,
    Aulonocara baenschi

Saygılar...

5. MELEK

MELEK

Teşekkür ederim Temel Bey ama frontozalar'da çok hareketsiz duruyorlar ve bir de çok geç yavru yapıyorlarmış. Ben beslediğim bir canlının mürivetini görmek isterim. Leptosoma ve kum kelebeği hakkında bir araştırma yapacağım.

Biraz da renkili bir şeyler olsunlar. eve ayrı bir hava katmasını da istiyorum. Misafir çok geliyor evimize. :)

6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Tropheus...

Seyir zevki yeter.Hani böyle akvaryumda hareket çok olsun.Balıklar beni görünce dans etsinler vs istiyorsanız aradığınız balık Tropheustur.Tanganyika bölümünde konu ile alakalı makaleler mevcuttur.Ve tür resimleride inceleyin derim.

7. taygun

taygun Guest

Melek Hanım,

Merhaba. yeni tankınızda melek balığı beslemeyi niçin düşünmüyorsunuz. Hem onlardan yavru da alma şansınız olur. Bir balığın yavrularına nasıl baktığını çok kolay ve ucuz bir bir şekilde görmüş olursunuz.

Öte yandan, Türker ve Can'ın bahsettiği balıklar da çok mükemmel balıklardır. Görselliği müthişdir.

Saygılar

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Siz benim Leptosoma ve Kum kelebeklerime ne kadar balta vurursanız vurun , illaki birileri başlayacak bunlara. :D

9. MELEK

MELEK

Leptosomaların çiftleşmesini gördüm. İnanılmaz bir şey. Havada dönerek çiftleşiyorlar ve dişi balık yumurta yere düşmeden ağzına alıyor. Süper bir şey...

10. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu

Melek hanım eğer balıkta dayanıklılık ve hızlı büyüme arıyorsanız bence Pacu veya Natteri besleyin.

Özellikle Pacu, acaip dayanıklı bir balık.
    Şu an elimde 2 tane pacu var.

120 litrelik akvaryumun suyunda hiçbir balık yaşayamaz o derece berbat (Askere gidene dek değiştirmeyeceğim dedim :D ) Lakin elemanlar gayet sağlıklı ve sorunsuz yaşıyorlar.

11. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Beni başlatmıştın ya Temel abi, bence daha başka kimseyi zehirleme derim ben :D:D:D:D hahahaha

12. rcall

rcall

Melek Hanım, isminize yaraşır bir balık bakmak isterseniz melek cichlid derim. Hep destek, tam destek sözü de benden. Damızlık boyda seçim yaparsanız, üç vakte kadar mürüvet sözü de benden.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben de Ramazan hocanın bu sözüne imzamı atarım.
    Ancak, Leptosoma ve Kum Kelebiğinden geri adım atmam. :bilmem:

Şair sitelerine mi takılsam biraz. :D

14. taygun

taygun Guest

Melek Hanım,

Bu iş için ayırdığınız bütçe nedir? aüAsıl onu konuşmak lazım. Siz bir soru sordunuz, herkes sorunun peşinde koşuyor, kendi beğenisine göre cevap veriyor. Ben dahil.

Akvaryum balıklarını anlatan bir iki kitap var. Bunlardan birini edinmenizi tavsiye ederim.

Saygılar

15. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

T
    R
    O
    P
    H
    E
    U
    S

:basardim: :basardim: :basardim: :basardim: :basardim: :basardim:

O tanka fazlasıyla yakışır.Tam bir koloni balığı.

16. Hiper0ktivE

Hiper0ktivE

Aslında yavru almayı çok istiyorsanız Discus uygun bir tercih olmayabilir. Üstelik karma bir akvaryumda da üreyemezler. Küçük kumsuz bir akvaryumda üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Yani seyir zevki olmaz.
    Ama dersiniz ki karma bir akvaryum olacak discus üremese de olur, o zaman bitkili güzel bir discus akvaryumunu kesinlikle tavsiye ederim. Siz discusların akvaryumcularda yavaş hareket ettiklerine bakmayın valla benim discuslarım en az sarı prenses kadar hareket ediyor :D
    Gereken bütçeyi ayırabilirim derseniz kesinlikle discus ..
    4-5 ay kadar frontosa'da bakmıştım. Yavaş bir balık ama iyi bir ışıklandırma, bol kayalıklı bir akvaryum.. Gerçekten muhteşem bir akvaryum oluyor..(seyir zevki olarak).
    Üremeleri o kadar zor ve uzun değil. Bütçe ayırıp yetişkin balıklar alırsanız 2 erkek 5 dişi oranında ürememeleri için bir neden yok..

Sayfayı Paylaş