1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sizce nasıl bir deniz akvaryumu kurmalıyım?

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde resifadam tarafından 16 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. resifadam

resifadam

Tarık beyin projesinin iptal olması benide son derece üzdü.benimde 3 yıldır inşaatı devam eden bir evim var.tankı kurmak istediğim yer evin balkonu.balkonu katlanır cam balkon sistemiyle kapatılacak.akvaryumun konulacağı yere elektrik sistemi,su tesisatı va gider boruları inşaat halindeyken koydurdum.buraya nasıl bir tank yapabiliriz.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. resifadam

resifadam

1 yıl önce yaptığım sump bu ölçüleri 143×63×40 ama tankın şekline ve ölçülerine karar veremedim[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

3. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Şanssızlık diyelim benimkine, demek ki tamamlanmaması gereken bir projeymiş. Sizin yer çok uygun aslında her türlü enteresan tasarıma imkan var. Mahir hocanın benim konuda örnek verdiği tank .ok güzel olabilirmiş ama sump'u önceden yapmışsınız bu durumda sumpa göre bir tank uydurmak lazım buraya. Yinede hava asılı tankı karşı duvara yapıp sumpun olduğu bir dolabı yan duvarına prizlerin oraya yapabilirsiniz hem o dolabın üstünü tezgah olarak kullanabilirsiniz, yazın çay demleyip çaydanlığı çerezi koymak için vs :) Bu arada katlanır camın açılış yönünü diğer tarafa vermeniz lazım yada tankın oraya denk gelen kanadı sabit yapmanız lazım.

227dc70ded7c896c285d216e2e0cb2ad.jpg

4. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Kusura bakmayın ama Balkona koyma işi bana pek mantıklı gelmedi. Yazın çok ısınacak kışın su çok soğuk olacaktır. Bunlarda size ekstra maliyet demektir. Ayrıca sadece balkonda olduğunuz zamanlarda izleme zevkiniz olacak.

5. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Burada asma birşey yapmanın bir anlamı yok bence, yeriniz gayet müsait ve bol, astık desek altındaki boşluğun bir kullanışlılığı da olmayacak köşede kalan bir iç boşluk olur orası... Bence akvaryumun içinde bir hareket düşünülebilir, sehpa üstünde planda L şeklinde bir akvaryum olabilir mesela, bir kısmı drop of vs.. olabilir. Aklıma ilk olarak böyle birşey geldi, başka fikirler de gelecektir eminim...

6. resifadam

resifadam

Birtürlü karar veremiyorum nasıl ve hangi ölçülerde yapmayı[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

7. resifadam

resifadam

Ömer bey balkonum 6.5 metre uzunluğunda 190cm genişliğinde.burayı balkon gibi değilde kış bahçesi gibi kullanmak istiyorum. Kalorifer peteği koydurdum istersem akvaryumun arkasına bile koyabilirim bir adet daha havlupan gibi.

ömer_ bunu beğendi.
  8. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Isınma ve yazın akvaryumun soğutulması sorun olmayacaksa güzel olur. Bence 150*50*50 lik bir akvaryum şık olur. Balkonun karşı cephesine koyup arkasına kalorifer peteğide koyarsanız ısınma sorunu olmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. resifadam

resifadam

Soğutma iyi ise ağustos ayında bile camları açık uyulmuyor orda sürekli rüzgar esiyor hatta geçen ay mutfak dolaplarını montajını yaparken ordaydım hasta oldum.

ömer_ bunu beğendi.
  10. resifadam

resifadam

Taşınınca rüzgar enerjisini elektrik enerjisine çeviren 500 watlık bir rüzgar türbünü koymak istiyorum

11. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Merhaba,

Burayı kapatıp yaşam alanına çevirip evin salonunda zaman geçirir gibi zaman mı geçireceksiniz?

12. resifadam

resifadam

Evet salondan çok burda vakit geçireceğim.hatta altından yemek masası çıkmasını istiyorum.kahvaltımı akşam yemeğimizi resif akvaryumu karşısında yemek istiyorum[​IMG][​IMG]

13. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Bu proje duvari kirip gerceklesmeyecek miydi yaw ?

14. resifadam

resifadam

Topladığım ekipmanlar
    Ps_süpermarin 300(iki motorluydu 2.el aldığımda iki motoru satıp yerine yeni çıkan tek motorlu spedy 3 alındı)
    Kafa motoru_ ecotech vectra m1
    Dalga motoru_tunze 6215 wavebox ve 2 adet tunze 6045
    Canlı kaya_elimde yerli fuji branc,calibsea, fuji plate kilolara kaya mevcut
    Sump_143×63×40 kendim yaptığım pleksi sump
    3 yıldır topladığım ekipmanlar .

15. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Vakit bulduğumda birşeyler çizeceğim ;) belki bir fikir verir

16. resifadam

resifadam

Burak bey ilerde nemden dolayı sorun olur diye vazgeçtim.akvaryuma müdahale etmek istediğimde veya bir sorunla karşılaştığımda akvaryumu ordan çıkartmak için hertaraf dağılacak. Balkon da istediğim gibi oynarım

burak ozu bunu beğendi.
  17. resifadam

resifadam

Çok teşekkürler merakla bekliyorum.akvaryumu koymak istediğim yerin arkası perde beton üstte kirişler var hatta üst kat da kayınpederin daire [​IMG]

18. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Öncelikle şunu belirteyim Tarık Beye yaptığım yardımla bu farklı birşey çünkü Tarık Beye platformun dayanımını hesaplıyordum, o daha mesleki bir yardımdı yani uzmanlık alanımdı daha matematiksel verilerdi.

Bu çizdiğim ise benim şahsi zevkim yani yoruma açıkbirşey, aslında sizin elde çizdiklerinizden bir farkı yok sadece programla çizdim. İyisini kötüsünü kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Sonuçta kararınıza göre altına üstüne çelik vs.. bir taşıyıcı yapmak isterseniz onu hesaplamada yardımcı olurum o başka birşey...

Aşağıda kaba taslak birşeyler çizdim, biraz daha detaylandırılabilir, değiştirilebilir .. belki bir fikir verir.

Balkonun karşı cephesine tek kademe bir akvaryum yapmayı düşündüm, duvar dibinde de L şeklinde uzattım ve 2 düşüm yaptım;
    Maviler akvaryum, kırmızılar akvaryum sehpası olarak çizildi.

3D görünüş;

upload_2017-8-17_10-41-55.png

Üste içten sürgülü açılır kapanır bir masa olsa demiştiniz bunu ön akvaryumun altından açabilirsiniz. Gri renk ile gösterdim. 130cm x 60cm bir masa çıkıyor, gayet ferah bir masa oldu. Masa açıldığında karşınızda ve sol tarafınızda akvaryum sağ tarafınızda da sokak kalmış olur. Sandalyenin yanında da akvaryum yere kadar iner.

3D görünüş;

upload_2017-8-17_10-42-40.png

Karşı görünüş;

upload_2017-8-17_10-43-14.png

Ön akvaryumu 65cm eninde yaptım, 60cm masa çıkıyor içinden, boyuna 190cm, yan akvaryumları 40cm en yaptım böylece 150cm ön kalmış olacak size böylece sumpı da bu bölmeye sığdırabileceksiniz. Solda ilk düşümün altındaki dolapta da soğutucu, yem vs.. dolabı olarak kullanırsınız.

Plan ölçüleri;

upload_2017-8-17_10-44-46.png

Ön akvaryumu 50cm derinlik yaptım, birinci düşümü 80cm, ikinci düşümü 115cm yaptım.

upload_2017-8-17_10-46-52.png

19. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    En alt basamaktan sumpa borulama olsa durso vs yerine, borulamaya da aktüatörlü paslanmaz küresel vana koyulsa elektrik kesildiğinde vana kendini kapatır sumpa su geçişi olmaz hem. Böylece üstten dolan su alttan sumpa iner doğal bir devirdaim de olabilir. Hatta hayal gücümü yükselteyim, çift boru olacak biri normal emiş biri emniyet. Normal emişe vana sonrası sıvı akış sensörü (sarı nokta) koyulacak olası bir vana tıkanması durumunda normalde kapalı olan emniyet borusundaki aktüatörlü vana açılacak emişe geçecek. Ayrıca akış sensöründe akış hızı düştüğünden dolayı bağlı olduğu bir ikaz ışığı ve buzzer'a sinyal gönderecek uyaracak. Uff tam bilim kurgu oldu :koptum:

Bu da Paint Cad'e karşı çizimi :D

tkhjh.png

20. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Bu çizimler boşa gitmese bari :rolleyes:

Sayfayı Paylaş