1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sihlid mi? Cichlid mi? Çiklet mi? Sakız mı?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde axu2 tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. axu2

axu2

Buyrun kafama takılan uyduruk bir konu daha, nedir bu balıkların türü :hasta:

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ynt: Sihlid mi? Cichlid mi? Çiklet mi? Sakız mı?

Kiklid bile olabilir... Bence halkın genelinin söylediği gibi kullanalım... Ciklet...

Saygılar...

3. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Tospağa, kaplumbağa, tospiş demek gibi. Hepsi aynı kapıya çıkıyor. Levrekgiller bile denebilir. :)
    Saygılar.

4. avşarbeyi

avşarbeyi

Galat-ı meşhur, lügat-i fasîhten evlâdır.

5. DuncaN

DuncaN

Tövbeler tövbesi,
    Bahadır kahve içmeye bekliyorum .

6. axu2

axu2

Yarın geldim say da bu mevzu sizede tuhaf gelmiyormu, sihlid diyor bazı arkadaşlar neden? Veya olması gereken bumudur ciklet ne demek? Yavrularını ağzına aldığı için bu isim yakıştırıldığı doğrumudur? Peki yabancılar neden cichlid diyor o zaman :hasta: Buyrun.

7. DuncaN

DuncaN

Bakın aslında çok basit cichlid (cichlidae familyası) bu balıkların genel adı, çiklıt, çiklet ülkemizde kime söylersen söyle anlaşılacak sözlerdir.
    Yıllardır bu şekilde dilimize yerleşmiş olmasına ragmen balıkların ismi cichlid,
    Bu sihlid mevzu son derece komik temelinde türkçeye oturtulmaya çalışılsada neo nazizmin girmediği bir akvaryum hobisi vardı onada zorla sokmaya çalışmaktır.
    Çayklıt .Çayklayt nerede sihlit oldu.
    Şu şartta sihlit olabilir vardı ya 'kaydırgaçlı giydirgeç' :heyo: o hesap buda benim düşüncem böyle, bırakalımda balıklarımız eksik kalsın bu mevzuda.
    Codyoraslara çöpçü denmiş taban balığı oldukları için bu etken olmuş hani bagdaşıyorda peki sihlit ne demek ?
    Sonuçta birileri cichlidleri sihlid diye türkçeye uydurmaya çalışsada bu sözün ne anlamı var nede tutar yanı
    buyrun arama sonucu
    http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=sihlid&ayn=tam
    Ama bu sözcüğü sözlüğe sokacağız diye girişimde bulunurlar bu da kabul görürse bunada şaşırmam ;) Fakat benim fikrim gene değişmez.
    Saygılarımla.

8. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

:D :D :D :D Öldüm bu lafa :D :D :D

9. Desert Falcon

Desert Falcon

Çiklet makbuldür bence.Nasıl yabancılar Ankara tavşanlarını kendi dillerine uyarlayıp Angora tavşanı diyorlarsa ve öyle deyince biliniyorsa o uygundur diye düşünüyorum.Tabii burda latince deki sınıflandırma adı var ama bence halk arasında hangisi deniyorsa bence öyle olmalı.
    Galat-ı meşhur, lügat-i fasîhten evlâdır.Yanlış bir kullanım yok aslında yani doğru olanı sihlid de halk çiklet dediği için daha uygundur diye birşey yok bence,yani çiklet doğrudur,halkın dili daha uygundur,yanlışlık da görmüyorum.
    Nasıl Roma'da Roma'lılar gibi davranılacaksa kelime de girdiği dile göre hal alabilir.İlla orijinalidir diye yabancısını kullanacaksak Türkçe olmayan dilimize orijinalinden(yabancı dillerden)geldiği gibi kullanmalıyız,doğrudur demek OLMAZ. Çünkü Türkçe bu kelimeleri almaz.Birçok orijinali Türkçe olmayan kelime alfabemizde olmayan W,X,Q gibi harfleri içerir.Böyle oluncada hemen Türkçe'ye adapte edilir.

10. axu2

axu2

Eyvallah Ufuk hocam sayende yine bilmediğim birşey öğrendim (soldiç i :D ) Peki bu cichlidae familya adının bilinen bir anlamı varmı? Ben hala sakızla ilişki kurmak için kasıyorum farkındaysanız :hasta:

11. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Akvaryum Dünyası dergisine yazı yazan bazı akvaristlerin yazılarında "sihlid" dedikleri okuyorum. Doğrusu bana tuhaf geliyor. Nasıl söyleniyorsa öyle yazılmalı. Ben "ciklit" diye telaffuz ediyorum.

Saygılar

12. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Bahadır abi,hepsi aynı kapıya çıkıyor.Ciklet,ciklit,sihlid bizim uydurmalarımız.
    Kısa örnek verecek olursak pengasiusa,krıstale köpek balığı dıyoruz.
    Pacuya piranha dıyoruz.
    Codyoraslara,labioya çöpçü dediğimiz gibi.

13. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Hani özel isimler yabancı dilde nasıl ise Türkçe'de de öyle kullanılır ya bırakın balık isimleri de aslı gibi kullanılsın.Başka konularda benliğimizi koruyalım ;)

Hobiye siyaseti sokmayalım , sokanları engelleyelim.

Lafım burada mesaj yazanlara değildir...

14. axu2

axu2

Ya tam anlamıyla katılmıyorum size arkadaşlar bir kelime bir kelimedir. Balık isimlerinin Türkçeleştirilmesine bir itirazım yok benim, olmazda. Fakat sıkıntı birinin çiklet derken diğerinin ciklit demesi öbürünün hadi canım sihlid demesidir. Aklın yolu birse bir de ortak payda bulunmalıdır. Ha burada şimdi olmazda burada tohumları saçılır bir zaman filiz verir bellimi olur.

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Ciklet olsun... Zaten bu keretalar yavrularını ağızlarına almıyorlar mı... Tamam işte, ciklet -ağıza alındığı için- yavruların adı olsun... Erişkinlerinin adı da "şişirilmiş" ciklet olsun...

16. DuncaN

DuncaN

Ben latinceden yada ingilizceden bir anlamını bulamadım muhtemelen isim bu,
    Tatlı su levreği demek bence :)
    Bu sihlid mevzu ciddi manada başka konudur bence hobicilerden uzak tutulmalıdır. cichlid yada ciklet sözleri ne kadar anlaşılır ve geçerli ise sihlid o kadar manalıdır ama manasının hobide yeri yoktur.
    Bu arada şahin kafam allak bullak oldu abicim neler yazmışsın eline sağlık. :helalolsun:.
    Bahadır bu bir kampanya hani olur ya güzel ülkemde zaman zaman Ya sev ya terket,Hepimiz ... yız vb kampanyalar temelde aynı şeydir.Amaçsa başlatanların bazı duygularının öne çıktığını görerek alkışlanması ve gariban balıklarında milliyet sahibi olmasıdır.
    Hani forumu sevdiğimden yazamıyorum ama yeterince yazdım herkez bunu anlar.
    Balık balıktır ve balık kalmalıdır.
    Üzerinde allah yazan astronot balığı gibi yada boyayla bazı balıklara ı love you vb yazılıyordu yani hiç farkı yok bu olayın.
    Boyanan hormonlanan vb balıklara ne kadar karşı duruyorsam hobinin siyasete alet edilmesi için insanların vatan, millet , soy ,sop, ırk ,din duygularını kullanıp bunu balıklarımıza bulaştırmaya çalışan zihniyetede karşıyım.
    Saygılarımla.

17. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Yorumlar silindimi acaba?Yorumlar kafamı karıştırdı.

18. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Ölenler patlamış cikletmi olacak peki ? :hink:

19. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Aynen Emrahcığım...

20. Desert Falcon

Desert Falcon

Yazdığım şey biraz karışık olmuş Ufuk abi farkettim.Dedim ki orijinali yabancı olan her kelimeyi Türkçe'ye orijinaldir diye sokamayız.Adaptation mu Adaptasyon mu gibi olmuş.Türkçeye nasıl uyarlanmışsa öyle olması doğrudur.Bazı kelimeler var(adaptasyon örneğindeki gibi)ki dilimiz bunları alamaz (X,Q,W ihtiva ettiğinden;) ) her biri tartışma konusu olsa işimiz iş...

Ama Bahadır abi sakızla ilişkisini kurmaya çalışıyor sanırım :) Varmıdır acaba diyor.
    Buyur sana Chewing Gum,güle güle kullan abi :)

Sayfayı Paylaş