1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sehpa Yapımı - 110x70-110(h)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde LostRua tarafından 1 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Öncelikle herkese merhaba, akvaryum için bir sehpa yapmak istiyorum. Bugün bazı araştırmalar yaptım konu ile alakalı olarak.

boxes.jpg

Öncelikle yukarıdaki fotoğrafta gözüken üst ve alt destekleri yaparak başlamayı düşündüm. Aklımdaki ölçüler;

Kırmızı yerler için 5x10 kalastan 110cm
    Maviler kırmızıların arasında kalıyor enimiz 70cm olabilmesi için mavilerin uzunluklarıda 60cm olmalı.

screwstrip.jpg

Bu yeşil kısımlar ana dikme olarak tasarlanmış sanıyorum. Ben yine bu kısımları 5x10 kalastan yapacağım ki iç hacmi küçülmesin sistemin. Çalışma alanı olarak 90cm yükseklik düşündüğüm için bu yeşil renkli kısımların boyutunuda 110cm olarak hesapladım. Ana yüksekliğimiz 110cm olacak çalışma alanı 90cm kalacak. Yukarı ve aşağıdan 10cm gidecek çünkü.

legs.jpg

Mor renkli kısımlarda 90cm yüksekliğe sahip olacak. Bu sayede tam olarak oturttuğumuzda en yukarı kısım tam öpüşecek.

stand.jpg

Son halide bu şekilde olacak.

Bu şekilde olursa bize;

60cm 8 adet
    90cm 8 adet
    110cm 8 adet 5x10 kereste lazım.
    Ben bir sitede fiyat olarak 3 metre 5x10 keresteyi, 1. Sınıf Çam diyor 44,25TL olarak buldum. Bu şekilde hesaplarsak 306,79TL geliyor metre hesabı ile. Bundan fazla çıkar ama eksik çıkmaz gibi.

Bu fiyatı görünce birden duraksadım. 5x5 kare profilden et kalınlığı 2,5mm olsa bana gidecek en fazla 14,30 metre. Buda 104,53TL yapar. Adam 100TL işçilik alsa 204,53TL çıkar. Arabanın tepesine atsam nakliye bedavaya gelir. :) Arta kalan para ilede boyasına yardımcı olurum gibi geliyor. Bu arada et kalınlığı yetmez derseniz 5x5 5mm et kalınlığı ile birlikte 210TL geliyor.

Sanıyorum ki ben ahşap konusunda çok yüksek bir fiyat aldım. Ahşabın işçiliği bana ait olacak. Elimden geleceğini düşünüyorum. Ama fiyatların birbirine yakın olması acaba hiç uğraşmayıp profilden yaptırsam mı sorusunuda aklıma getirdi.

Sizlerinde bu konudaki fikirlerini merak ediyorum.

Şimdiden teşekkür ederim. :)

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  2. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Doğuş ahşap ile demir profil bence kıyaslanmaz bile... Tercihim Ahşap....
    Maliyet konusuna gelirsek, ahşap yapaçaksan meşe,(gürgen) ağaçından sehpayı yapmanı tavsiye ederim.
    Ahşapın maliyeti bitmiş hali demirden pek pahalıya çıkmaz...
    Demir profil uçuz olabilir ama paslanmaması için yapıçağın boyanın maliyeti epey bir yüksek oluçaktır.
    Amatör boya ile ançak 6 ay idare eder, sonra paslanmaya başlar...
    Ahşapda böyle bir sorunun olmaz.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Çok teşekkür ederim abi, bayramdan sonra önerdiğin ağaçlarla ilgili de bir piyasa araştırması yapayım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yeni bir çizim oluşturdum, diğer çizim bana ait değildi. Ama bu çizimde 45x95 keresteleri kullanarak yaptım. Net ölçüleri çıkartmadım ama bu şekilde bir tasarımda maliyet daha aşağı çekiliyor. Yaklaşık 5 metrelik avantajı olacak bu sistemin. Belki tabanada bir destek atabilirim. Asıl bu çizimdeki amaç vida yerlerini belirlemek ve vida uzunluklarını ayarlamak.

Önden görüntüsü.

Önden.png

Üstten Görüntüsü

Üstten.png

Yandan Görüntüsü

Yandan.png

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ekran Resmi 2016-07-03 17.35.09.png

Son halimiz bu şekilde.

Ölçüler

1100*4
    600*6
    1000*8

Bu şekilde ben sehpa yaptırmaya kalksam baya zayiat çıkıyor 3 metrelik boylardan. 6 boy gitmesi gerekiyor bu şekilde. Ama ölçleri 110x70 ten 100x70 yaparsam 5 boy gidecek. Fiyat almadığım için ne kadar fark eder etmez bilemiyorum. Attığım taş ürküttüğüm kuşa değmezse hiç uğraşmam.

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  6. resifadam

resifadam

Usta en iyisi sigma profilden yap fiyat biraz pahalı olur ama ne paslanır nede çürür .ben bayram dan sonra başlıyorum yapımına.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

LostRua, veysel ve corax bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bugün günahımı öğrenmek için ağaç işleri sanayiye gittim, arife ve bayram dolayısıyla kapalı çoğu yer. 200-300₺ arasına sehpa bitecek gibi. Bir plaka su kontrasından da üst ve alt için taban kestiririm. İdareten durur ileride bir çözüm bulurum. Şimdilik düşüncem arka kısım hariç 3 tarafa su kontrasından kestirip. Tırnaklı tak çıkar bir sistem yapmak. Ardından dış cepheyi kaplamak. Şu anki düşüncep ahşaptan yapmak. İlerleyen aşamalarda ne olur bilemem. Araştırmaya devam ediyorum.

Bu vesileyle herkese iyi bayramlar şimdiden...

MESUT_KERİM ve corax bunu beğendi.
  8. resifadam

resifadam

300 liraya bir 200 daha ekleyin sigma profilden yaptırın derim.ömür boyu kullanın

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Çok doğru söylüyorsunuz. Ama ben koskoca sanayiden ki bu iş için özgülenmiş adam akıllı bir kereste bulamadım. Hemen yanında mobilyacılar ardından doğramacılar alüminyumcular geliyor ardından. Ben ne aradığım ahşabı bulabildim. Nede sizin sigma profillerden bulabildim. Malzemeyi tedarik eden toptancıda var. Ama onu işleyecek birleştirecek montajını yapacak adam yok. Konya'da ramazan biraz ağır geçiyor. Sanayiler tatmiyle durma noktasına geliyor bu günlerde. Arife ve bayramıda atlatınca bir daha gezeceğim. Birde şöyle bir düşünce var. Şayet ilerde ayrı bir ihtiyaçtan ötürü sehpayı güncellemem gerekirse. Ahşapta bir matkap birkaç parça ahşapla yapılamayacak bir şey yok. Ama bahsettiğiniz ürüne ben çok uzağım. Ama yinede bayramdan sonra tekrar bir arayış içerisine gireceğim.

@Pennywise abi bu Koçtaşta satılan ürünler hakkında ne düşünüyorsun? 44x94x300 33 TL diyor. Ağaç hakkında hiç bir şey bulamadım. Bugün çıktım öyle sağını solunu elledim ama bir şey anlamadım. :D

http://www.koctas.com.tr/silinmis-kereste/3400-28939/?ref=search:kereste

10. hasan1958

hasan1958

Yer:
    Ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Doğuş kolay gelsin, koçtaş ta gördüğün ürünler benim fikrim rahatlıkla olur, 3 mt si 33 TL. Fire vermiyorsa sende yapabilirsin ama boyları milimetrik kestirmen lazım.
    yaptığın çizime göre hangi boydan kaç adet lazım çıkar ve toplam tutarı hesapla. Senin tank ölçülerine göre yaptığın çizim yani kullanılacak malzeme bana göre çok fazla, o sehpa 5 tonu çok rahat kaldırır.:) Dikkat etmen gereken sağa sola oynamaması için ara kayıtlar atman gerekli diye düşünüyorum. Eğer arka tarafa ve yanları kapatacağın plakaları sağlam vidalarsan ara kayıtlara bile gerek kalmaz. (Benim düşüncem sen yinede sorgula):)

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi fire vermemek benim elimde aslında. Sehpada oynama alanım çok geniş. Sonuçta Koçtaş'tan alırsam orayada kestireceğim. Ne kadar işinin ehli bilemem abi. Ama gerekli özeni göstermeleri için elimden geleni yaparım. Yada 33TL için keyfimi mi kaçıracağım abi. Birkaç yere daha destek atar fireleri çok uygun bir şekilde de değerlendirebilirim. Tek korkum oradaki malzemenin cinsini bilmiyorum. Sonuçta 300-400 kg arası bir yük olacak abi. Ahşabın çalışmasıdır, yumuşaklığıdır ilk defa duyduğum kelimeler oluncada çok afalladım. :)

12. hasan1958

hasan1958

Yer:
    Ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Resimdeki ahşap tahminim Ladin veya Köknar dır montajdan sonra üzerine koruyucu süreceğinden rahatlıkla kullanabilirsin.
    Benim önceki tankın ahşabınıda koçtaştan almıştım ve ölçüleri 40mm x 80 mm di, hiç sorun yaşamamıştım ama montajı sağlam yapmıştım.:)

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bence de kullanabilirsin. Ama işi gönyesinde yapabilmek için 2-3 kişi olman lazım ebatları küçük değil istersen bi ustaya toplat 50TLye yapar bu işi malzemesi hariç

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teşekkür ederim abi, bugün fırsat bulabilirsem gidip kestireyim. :)

Abi o konuda da konuştum birkaç yer ile. Malzemeleri götürmesinde sıkıntı yok ama malzemeleri birleştikten sonra eve getirmesi biraz sıkıntı. 2-3 ölçeceğim bir yapacağım bi yolunu bulacağım abi. :)

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Adamı eve taşımak da bir çözüm tabi ;)

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O benim hiç aklıma gelmemişti abi. Yani geleceklerini hiç düşünmüyordum.

Zaten bugun gittim abi Koçtaş'a adamlar 13:00 açılış demiş. 13:30'da anca açtılar. İnceledim tek tek bazı yerlerde budaklar düşmüş. Ama baya bastırdım sağlam gibiydi. Ama tam rijit değildi hafif eğimleri vardı abi.

Neyse niyet ettim alacağım artık adam kesemeyiz dedi. Bende tamam dedim çıktım. Yolda gelirkende ne işe yarar bilmem ama genel merkeze şikayet ettim. İş komple bayramdan sonraya kaldı kısaca abi, geç olsun güç olmasın artık.

17. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Kayideyi dışarıda yaptıracaksın anlaşılan,gerçi aklına gelmiştir ama gene hatırlatmak istedim kapıların genişliği yeterlimi sonra içeri sokmak sıkıntı olmasın:)

Pennywise bunu beğendi.
  18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi çok sağol hiç aklıma gelmemişti şu anda ölçtüm sehpanın eni 688 mm akvaryum 680mm kapının eni 800mm imiş.

emrah aytekin bunu beğendi.
  19. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Ozaman rahat rahat olur:)

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Merdiven dönüşleri de olur68cm dert olmamalı. Tabi bu konya gibi evlerde olur. İstanbulda eski evler dertlidir

Sayfayı Paylaş