1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

sarı prenses üretimi hakkında soru?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde cadencehkn tarafından 27 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. cadencehkn

cadencehkn

slm arkadaşlar 2 metre akvaryuma sahibim. sarı p.(10 ad) yunus(2 ad) ve snow(2 ad) cichlidlerim var. sarı p den yavru almayı kafaya taktım cinsiyet ayrımı erişkinlik vs hakkında bilgi sahibiyim. ama bi türlü yavru alamıyorum. bi kaç sorum olucaktı?
    1-yaklaşık 10 15 önce karnı baya şiş sarı p buldum ve aldım ama hiç bi erkek sarı p. bi çifleşme aşamasını gormedim motorun yanında yada bi kuytu yerde duruyo ufak bi akvaryumum daha var(60 cm) erkekle birlikte oraya mı ayırsam (karnı felaket şiş) (8 dişi 2 erkek)

2-sarı p. cinsiyet ayırmında anus vent kontrolunde erkekğin anus venti aynı boydamı olucak yoksa çok az vent büyük olsa fark ediyomu ?

teşekkürler

2. cihat35

cihat35

Ynt: sarı prenses üretimi hakkında soru?

Merhaba isminizi bilmediğim için size hitap etmekte zorlanıyorum. 1, sorunuzda dikkatimi çeken tek şey karnı çok şiş ve kuytu bir yerde duruyor demişsiniz bu balığın malawi boat olma olasılığı yüksek gibi geldi. Bize besleme şeklinizden, balığı tanka ne zaman ilave ettiniz, su sıcaklığı, filitrasyon ve su değerleri hakkında bilgi verirmisiniz. cinsiyet olarakta başka bir siteden aldığım resimleri yayınlıyorum. Umarım yardımcı olur.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
  3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Düzenli besleme ve su değişmleri aksatılmazsa sonunda yavru verecklerdir. Sabır önemli bu noktada..
    Dişi sarı prensesi akvaryuma yeni koyduysanız alışma süreci olabilir. yada erkeğin hışmından korunmak için kenarda köşede duruyor olabilir. Yada arkadaşımızın da dediği gibi bir hastalık olabilir. Ama iyi gözlemlemek gerekiyor bu noktada...
    Balığın yem almasında problem var mı acaba?

Buyrun bu da Özgür hocamızın anüs-vent çizimi,

Anüs ve vent'in görünümü bu şekilde olmalıdır.

Saygılar.

4. cadencehkn

cadencehkn

Teşekkürler turqer cihat35 yorumlarınız için teşekkür ederim ismim hakan su sıcaklığı 27 derece sera ve tetranın karıştırılmış yemini kullanıyorum iç filitre mevcut ve kaya ile mağra şeklinde dekora mevcut su testlerini yapmadım ama kaya tuzu dezekfektan kullandım ayrıca deep vitamin yemleme günde 2 sefer 12 den 12 ye şiş olan sarı p fotolarını koyuyorum ilginize teşekkürler

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Umarım yavru almayı başarırsınız, ancak ben sizin balıklarınızın Bloat olduğunu düşünüyorum. Yani balıklarınız hasta. Eğer hasta değil derseniz nasıl yemlediğinizi çok merak ediyorum.

Fotoğraftaki balıklardan yavru almanız söz konusu değildir.

6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Cinsiyeti konusunda net bir bilgi veremem bu fotoğraflardan.Balığın rengi erkeği andırıyor.Ancak yumurta benekleri yok bu sebeble de dişi gibi gözüküyor.Kesin emin oldugunuz bir erkek varsa diğer balıklara davranışlarında cinsiyetleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ancak aşırı yemleme yapıyorsunuz bu olay balıgınız kabız olmasına sebeb olur.Bu sebeblede balığınızı kaybetme riski ile karşılaşabilirsiniz.Yemlemeyi sık aralıklarla az az yapın ve de haftanın belli bir günü balığınızı aç bırakın derim.

Sağlıklı balıklar...

7. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Bu cümlelerinizi yeni gördüm.Evet , balığınızın bloat olma riski bir hayli fazla.Ve bloatın az bir ihtimalde olsa diğer balıklara geçme riski de var.Diğer balıklar bu balığın dışkısını agızlarına alırlarsa...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yukarıdaki başlık bu konuda size yardımcı olacaktır.
    Geçmiş olsun...

Düzenleme: 15 Mayıs 2016
  9. cihat35

cihat35

Hakan bey şüphelerim aynen devam ediyor ve size bir kaç soru sormak istiyorum. Balığınızda iştahsızlık, sık nefes alıp verme, kendini diğer balıklardan soyutlamak(bunun olduğunu söylemiştiniz) anüste kızarıklık belirtileri varmı ? Eğer cevabınız evetse şüphelirim doğru demektir ve hastalık ilerlemiş boyuttadır. Yapmanız gereken ilk şey balığınızı karantina tankına ayırıp tedaviye başlamak olmalı. Bu tarz hastalıklarda en yaygın tedavi yöntemi metranizadol yani flagyl uygulamaktır. Flagyl'de benim oranım her 40 lt.'ye 100 mg.'dır. Flagyl uyguladıktan sonra günlük %30-%40 su değişimi yapmalısınız. Ayrıca karantina tankınızın aydınlatması kapalı olması gereki. Akvaryum ısısı 27C olması en uygun sıcaklıktır. Tedavi süresince havalandırmayı arttırıp filitrasyonuda kapalı tutmanız gerekmektedir.

10. cihat35

cihat35

Ayrıca cinsiyete baktığımda dişi olarak değerlendirdim. Yanlız Sarı prenseslerinde zamanla yanılttığı görülmüştür.

11. cadencehkn

cadencehkn

cevaplar için sağ olun dedeğim gib sarı p 10 15 gün once aldım yeme ilgisi vardı ama aynı zamanda kedini soyutlama motor dibine çökme gibi hareketler sergiliyordu. yemleme konusunda bilgi vermiştim ufak tanka aktardım 4 dişi ve 1 erkekle birlikte anus vent kontrolunde dişi ama sizin dediğiniz gibi bloat hastalığı var bloat ile ilk kez karşılaştığım için bu teşhisi koyamadım tedaviye başlıcam ve diğer balıkları ana tanka aktarıcam hastalık ve tedavi için araştırıyorum link için sağ olun hepinize teşekkürler cihat çalık beyede ayrıca teşekkür ederim ve tedavi konusunda engin bilgilerinden yararlanmak isterim

12. cihat35

cihat35

Hakan bey siz tedaviye başlayın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

13. cadencehkn

cadencehkn

istanbul dışında olduğumdan dolayı ilaç bulamadım. elimde deep-fix'in acrifix çözelti (antiparazitler ve antimikotik) içerikli bi ilaç buldum.bu ilacı kullanmayı düşünüyorum. görüşlerinizi alırsam sevinirim

14. cihat35

cihat35

Hakan bey bulduğuz ilacın bir işe yaramayacağını düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla balığınızdaki hastalık ilerlemiş durumda iç organlarına daha fazla hasar vermeden önce flagyl ile tedaviye başlmanızı öneririm. Hatta ve hatta flagyl yerine aynı oranda ve sistemle cloaut uygulamanız daha yararlı olacaktır. bu ilacları herhangi bir eczaneden rahatça bulabilirsiniz.

15. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Hakan Bey, FLAGYL 500 mg'ı herhangi bir eczaneden satın alabilirsiniz. Fiyatı da çok uygun 4,16 YTL.
    Saygılar...

16. cadencehkn

cadencehkn

Sağolun bu çok iyi oldu. Yarın hemen alıyım.

17. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Hakan kardeş,geçmiş olsun.
    Eşimin doğum sırasında,evde değildim.Balıkları başkasına emanet ettim.Aşırı yemlemeden dolayı 2 makrakanta ve labiomu kaybettim.Erkek sarı prensesimde sizinkine benzer bi hal aldı.

Ölen balıklarımda yüzgeç erimesi olduğu için tankta sera mycopur kullandım(yanlış anlaşılmasın bloat için kullanmadım,yüzgeç erimesi için kullandım).4 gün yemleme yapmadım sadece salatalığın çekirdekli kısmını verdim.1,5 hafta sonra sarı prensesim toparladı.

Size tavsiyem az yemleme yapmanızdır.Korkamayın balık aç kalmaz(akvaryumcuları baz alın).Can hocamın dediği gibi haftanın 1 günü balıkları aç bırakınız.

Çiftleşme konusu ise:
    Akvaryumunuz yeterli ölçüde,balıklarınız boyu önemli değil.8 aylıkı doldurdu ise boyu 5 cm bile olsa çiftleşir.
    Akvaryumunuzda bol kayalı olması lazım.Kayalar arasında balıkların kur yapıp,çiftleşecek şekilde kovuklar olması lazım.

18. cadencehkn

cadencehkn

Sağ olun Özgür Bey yemleme konusunda bi problemim yok. Balığı akvaryumcudan aldım ,aldığımda karnı hafif şişti. Anüs vent kontrolunde de dişi olduğunu anlayınca yumurta vardır diye aldım.Ama gitgide artan şişlik ve çifleşmenin gerçekleşmemesi sonucu ve arkadaşların koymuş olduğu tehşisle bloat olduğu anlaşıldı. Sizinde de dediğiniz gibi 8 ayı geçtikten sonra boyun önemi yok. Kayalardan mağra ve çömlek mevcut. Çömlek sayısını artırmayı düşünüyorum. Üreme için su sıcaklığının 29 çıkartılmasında faydası olacağını bi yerde okumuştum doğrumu? Yapmış olduğunuz yorum ve tavsiyeler için teşekkür ederim.

19. cadencehkn

cadencehkn

flagyl 500 mg tabletin yarımdan daha azını suda eritip 40 lt tanka kullandım. ve kaya tuzu attım. epson tuzu tuzuda kullanın dediliyo epson tuzu nedir?

20. cihat35

cihat35

Epson tuzu dediğiniz saf kaya tuzu'dur.

Sayfayı Paylaş