1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Süzücü Afrika Karidesi

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 11 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. taygun

  taygun Guest

  Afrikalı Süzücü Karides
  Atya Gabonensis


  Özet Bilgiler:

  Yaygın Adı: Süzücü Afrika Karidesi
  Bilimsel Adı: Atya Gabonenesis
  Uzunluk: 15 cm. üzerinde
  Isı: 24 – 29 C. arasında yaşar.
  Beslenme: Filtresine takılan her şeyi yer, ihtiyaç duyduğunda zeminden de yem artığı toplar.
  Orijin: Batı Afrika, Güney Amerika kıtasının doğusu
  Larva Geliştirme Türü: Larva yumurtadan çıktıktan larva dönemini bitirene kadar birkaç plankntonik evreden geçer. Sonra bağımsız bir yaşamında oluyor.bu dönemi geçerken acı sudan – tam deniz suyuna bir suya ihtiyacı vardır.
  Su Parametreleri: Asidik sudan alkalin suya geniş bir ph ve sertlik sınırında yaşar.

  Detay Bilgiler:


  [​IMG]


  Süzücü Afrika Karidesi, yabancı forum ve piyasalarda Vampir Karides (Vampire Shrimp) veya Dev Süzücü Afrika Karidesi (Giant African Filter Shrimp) olarak anılır. Piyasada az bulunan bir tür olduğu için sıklıkla karşılaşılmaz. Tıpkı Asyalı Asya Karidesi gibi besleyici/süzücü bir filtresi vardır ki bu çevresinden geçen suyu hızla filtre ederek yakaladıklarını yerler. Bu filtreleri ile çok ince partikülleri kolaylıkla yakalarlar ve filtreleri rastgele bir şekilde yoklayarak/kontrol ederek yakaladıklarını yerler.

  [​IMG]


  Yukarida ifade edildiği üzere hobide çok nadir rastlanan bir türdür. Diğer süzücü karidesler gibi, piyasa görülenlerde yabani ortamdan yakalanmış karideslerdir. Gelecekte bu karidesler şimdikinden daha popüler olduğu takdirde doğada sayılarının hızla azalma ihtimali olacaktır.


  Karma akvaryumlarda küçük, barışcıl balıklarla ve/veya karideslerle birlikte bakılabilir. Ayrıca, karidesin ihtiyaç duyacağı ve süzeceği mikro organizmaları üretmesi için akvaryumdaki diğer canlıların çökelti oluşturacak türden seçilmesi tercih sebebidir. Diğer canlıların oluşturacağı tortulardan üreyen mikroorganizmalar süzücü karidesler için bir besin kaynağı olacaktır. Bu şartlar, Süzücü Karidesin ayrıca ek bir besinle beslenmesi gereğini ortadan kaldırır.


  Bu karides türü ile birlikte bakılacak balıkların ciklit türü gibi balıklar olmaması gerekmektedir. Süzücü Afrika Karidesi tamamıyla zararsız bir tür olması nedeni ile daha küçük balık ve yavruları ile birlikte bakılabilir. Hatta büyüklüğüne bakılmaksızın cüce karides türleri ile de aynı tankta yaşayabilir.


  Kaynaklar:


  1.)
  http://www.petshrimp.com/africanfiltershrimp.html
  2.) http://www.planetinverts.com/African_Filter_Shrimp.html adreslerinden çevirmenin ilaveleriyle Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

  Saygılar
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Süzücü Afrika Karidesi

  Yine güzel ve faydalı bir karides türünü tanıtmışsın Tamer abi. Ellerine sağlık. Okuduğum kadarıyla akvaryum için faydalı bir canlı sayılabilir. Tabi makale içinde geçen totu üretecek balıklar ile beslenmesi gerekir ifadesi faydalı yanları üzerine yazışmayı gerektiriyor ama bence ilave beslenmeleri ile sudaki yüzen partükülleri artı toplamaları sağlanabilir. Yüzen tortusu az bir akvaryum suyu daha temiz görünür sanırım.

  Ellerine sağlık, teşekkür ederiz.
   
 3. taygun

  taygun Guest

  Süzücü Afrika Karidesi

  Tortu konusunda ben de seninle aynı fikirdeyim. Bulanıklık yaratacak düzeyde tortulu bir akvaryum pek keyif vermez bize. Tahmin ediyorum ki bu yazının orijinalini yazan kişi de amazon gibi bulanık bir akvaryum kastedmemiştir.


  Şimdiye kadar şahit olduğum yoğun bitkili, harici ve dahili filtresi olmayan akvaryumlar var. Sistem kendi kendini bitkiler sayesinde temizliyor. Belki bu tip akvaryumların sahip olduğu bir tortu düzeyi bu karides türünün ihtiyaç duyduğu bir sistem olabilir.

  Çeviri sırasında eklemeyi unuttuğum çok önemli bir husus var. Bu karides türünün bir benzerini ben de beslemiştim. Bambu Karides. Kısmetse bu türü de tanıtacağım bugün. Bambu Karides ve Süzücü Afrika Karides aynı beslenme alışkanlıklarına ve fiziki yapıya sahipler. Yani suyu süzüyorlar. Bu nedenle bu karides akvaryumlarında muhakkak bir su akıntısı olmalı ve akıntıya karşı gelecek şekilde karidesin tutunacağı bir bölge akvaryumda bulunmalı ki, karides akıntıya karşı durup sudan gelden gelen partikülleri süzebilsin

  Saygılar
   

Sayfayı Paylaş