1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

RSM 250 Yeni Kurulum...

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Oylebirisi tarafından 6 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Merhaba arkadaşlar tankı 26.04.2017 tarihinde forumdan da tanıdığınız Nadir hocam ile kurduk.. Bugün kurulumun 10. Günü geride kalmak üzere.. Akvaryumun aydınlatması günlük 10 saat açık kalıyor.. Kurulumun 5. Gününde diatom süreci başladı.. Bu süreç ortalama ne kadar sürer ve bittiğini nasıl anlayabilirim. Temizlik ekibi olarak tanka ne zaman ve neler alabilirim.. Bu akvaryumu evimin salonuna kurdum malesef Salon kısmı çok sıcak oluyor şuan bile salonun sıcaklığı 25.4 derece ve akvaryumun derecesi 30 u göstermekte.. Muhtemelen bana bir sogutucu şart.. Mesele şuki akvaryuma sogutucuyu takmadan temizlik ekibini girebilirmiyim? Bu canlılar 30 derece sıcaklıkta yaşayabilirmi?
    Tavsiye ve önerileriniz benim için çok değerli şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar...

Kurulumda
    Red Sea Max 250 Akvaryum
    Tunze 6045 Dalga Motoru
    25 kg Aragonit kum
    10 kg Kürlenmiş canlı kaya
    10 kg Fiji Kaya
    Biodigest ve Bioptim bakteri kültürü ve yemi
    Red Sea Corol Pro Tuz
    Ro suyu
    Kullanıldı...

Kurulumdan bir kaç fotoğraf aşağıya ekliyorum.. Nadir hocamın ellerine ve emeğine sağlık..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 10 Mayıs 2017
    MESUT_KERİM, Pennywise, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Hayırli olsun, gönlunuzce olsun kurulumunuz..
    Oda sıcaklıgı 25 dereceyken su nasıl 30 oluyor onu anlamadım? Isıtıcida yada derecede bir sorun var sanki?

Oylebirisi bunu beğendi.
  3. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Teşekkür ederim. Akvaryum da ısıtıcı bağlı değil. Derecede eski akvaryum dan kalmıştı belki bozukta olabilir bugün başka bir derece alıp onunla bir ölçeyim muhtemelen akvaryumda bulunan protein skimmer ve motorlar aşırı ısınma yapıyor..

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yavuz eline sağlık.

Akvaryum tertemiz olmuş.

Oylebirisi ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Teşekkür ederim levent bey.

6. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    12.08.2017 bugün itibariyle akvaryumu kuralı 3 ay kadar oldu.. Şuanda akvaryum un içinde 10 tane conch 4 tane snail 2 tane kum deniz yıldızı ve 1 adet palyaço balığım var normal de palyaço balığım 2 adetti ancak 1 tanesi öldü ve kalan balığımda pamukçuk hastalığına yakalandı. Permasol isimli bir ilacın pamukçuk hastalığını tedavi ettiğini bugün forumdan emrah bey ba na söyledi ancak kendiside bi araştırmamı tavsiye etti.. Bu hastalık ve tedavisi hakkında bilginiz varmı? Ayrıca akvaryumumda nitrat ve fosfat sorunu var.. Akvaryum kurulumunu yaparken ro suyu kullandım ve tüm su degişimlerinide ro suyu ile yapmaktayım.. Aşağıya hasta olan balığımın ve akvaryumun Son halinin fotoğraflarını ekliyorum.. Tavsiyeleriniz benim için çok değerli şimdiden teşekkür ederim.
    image.jpg

image.jpg

IMG_2350.JPG

Düzenleme: 13 Ağustos 2017 00:00
    Melih Yılmaz bunu beğendi.
  7. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    3 aylık ve canlı yükü olmayan bir tankta bukadar nitrat ve fosfat olması ilginç, ustelik canli kaya ve bakteri kulturu-yemi kullanmaniza rağmen.. Kayalar sanki canlı degilde olu kayaymiş ve suya biseyler salıyorlar gibi birsey dusundurdu bana...

Pennywise ve Oylebirisi bunu beğendi.
  8. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Kayaları kuru olarak satın aldım bir kısmı fiji ve endonezya kayası bir kısmını da yerli kaya mersinli bir arkadaş tan satın aldım.. Kayaları tanka girmeden önce güzelce yıkayıp kurulup o şekilde tanka girdim.. Eğer bulabilirsem yerli kayaları çıkarıp yerine fiji kayası alıp gireceğim..

9. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Sadece yikayip kurulamak yetmez Nitrat ve fosfatin sebebi yerli kayalar

10. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Burak bey aslında sirkeli suda bir kaç gün bekletmem gerekirdi ama Satın aldığım arkadaş kayaları direk yıkadıktan sonra güneşe köy kurusun sonra tanka girebilirsin dedi benide yanıltan bu oldu. Diğer fiji ve endonezya kayalarını 3 gün sirkeli suda 3 gün ro suyunda beklettim tanka girmeden. Şuanda kaya arıyorum bulabilirsem yerli kayaları tanktan çıkaracağım.

11. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ben en saglikli sonucu ro suda kaynatarak aldim. Firinlama icinde guzel seyler soyluyorlar ancak denemedim.

Oylebirisi bunu beğendi.
  12. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Aslında doğru söylüyorsunuz kaynattığımız zaman üzerinde varsa zararlı bakteri hepsi ölür..

13. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Yavuz Bey bende ilk kurulumumu yerli kayalarla yapmıştım , tam bir facia oldu nitrat 50 nin altına hiç düşmedi.Sizinki gibi bir palyaçomda pamukçuk oluştu ve öldü , diğerini de forumdan birine hediye etmiştim.Sonrasında tamamen fiji kayalarla tertemiz bir kurulum yaptım ve nitrat sorunum olmadan devam ediyorum çok şükür. Maddi imkanınız varsa tamamen fijiye dönün derim kafanız rahat olur.

Oylebirisi bunu beğendi.
  14. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Bende şu anda fiji yada endonezya kayası arıyorum şöyle hobici işi uygun fiyatlı bişey bulursam hemen alacağım. Daha akvaryumu kurarken yanlış yaptığım hamleler yüzünden belkide tankı bozmam gerekecek.. İnşallah şu fosfat ve nitrat belasından kurtulurum.. Ayrıca kaç günden beri araştırıyorum ve sonuç alamadım bu pamukçuk hastalığı konusunda hiç bir yerde net bir bilgi malesef yok.. Muhtemelen balığı kaybedecegim..

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yavuz bey ben size böyle olmayacağını anlattım. Kayalar uzak yerlerden geldiği için içerisindeki bakteriler zaten ölür. Siz de öldürmüşsünüz zaten güneşte kurutarak. Sonra ölü olan bakterileri tanka koymuşsunuz. Onlar da amonyak olarak suya salınım yapmış. Sonra nitrit olmuş, şimdi de nitrat formunda. ve maalesef ki kayaların tamamı suyu emmiş vaziyette. şu vaziyette canlı kaya sokmak lazım ama nitratı sıfır bakterisi oturmuş bir tanktan.

16. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Ewet levent bey siz bunları bana söylemiştiniz ancak benim aldığım yerli kayalar bir tanktan çıkma değil denizden çıkmış hiç bir tankta kullanılmamış kuru kayalardı. Sanırım ben yanlış anlattım kusura bakmayın. Bu kayaları satın aldığım arkadaş sürekli kaya satıyor mersinde ve kendisi bu kayaları çıkarttıgını söyledi.. Kayaları tanka girmeden önce güzelce yıkayıp sonra kurutmamı ve tanka o şekilde girmemi tavsiye etti. Hatta kendisine sirkeli suda bekleteyimmi diye sorduğumda gerek olmadığını söyledi. Aslında ben onu dinlemeden kayaları sirkeli suda bekletmeliydim belki daha iyi olurdu. Şimdi levent bey benİm tanka gireceğim kayalar kuru olursa diatom süreci yenidenmi başlamış olur mu? Diğer türlüde kayaları canlı girersem zararlı bir canlı yada bi hastalık tankıma bulaşma riski var mı? Sizin bana tavsiyeniz nedir levent bey? Normal şartlarda şimdi tankın içinde en az 5 - 6 adet balık olmasını planlıyordum ancak herşey başlarken yapmış olduğum yanlış hamleler yüzünden ters gitti..

Sayfayı Paylaş