1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rox 08 Aktif Karbon Dünyanın En iyisi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Malzeme İlanları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 4 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elimde kullanacağımdan fazla en iyi karbon üreticisi olan Norit firmasının rox 08 Aktif Karbonu var. Aşağıda Vertex firmasının bu karbonu ürün olarak pazarladığını görebilirsiniz. Çok daha uzun ömürlü ve güçlü olduğu Avrupa forumlarında best olarak onaylanmıştır. Norit aynı zamanda dünyada ilk aktif karbonu bulan firmadır. Forumda birçok yolladığım arkadaşımız zaten var.

http://blog.aquanerd.com/2012/08/vertex-rox-activated-carbon.html

Maliyetine 17-20 litre arası ile sınırlı olarak sizlerle paylaşmak istedim.

1 kg kutu (1 litre) kapaklı kutuda ve rahat kullanmanız için file de koyarak yollayabilirim.

1 kg kutu dolusu (1 litre) rox 08 Aktif karbon sadece 23 TL

İsteyen arkadaşlar konuda belirtip, özel mesajla da adresini gönderebilir.

2. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Selam Temel bey. Üç kilosunu bana ayırırsanız sevinirim. Filesi de olursa daha iyi olur. Adresimi özelden yazarım.

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ürün gerçekten iyi iş çıkarıyor, rowa ile karşılaştırıldığında fiyatı çok çok uygun.

Nadir bunu beğendi.
  4. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Aktif karbon kullanımı ne tür faydalar sağlar ?

5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tamer Bey aktif karbon birçok şeye yarıyor, başlıca
    mercanların savunma vs için yaydıkları sıvıları,oluşabilecek ağır metaller ve toksinleri, organik atıkları toplamak için kullanıyorum.Ayrıca bu maddeler yüzünden sararan akvaryum suyunu da cam gibi berraklaştırır.

ka2n, TencoMelih, TAMER75 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Temel abi iki litrede ben alabilirmiyim?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nadir 3 litre
    King Elvis 2 litre
    Mesut 1 litre
    Murat Parin 2 litre

8 kg ayrıldı arkadaşlar.

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Fileli tarafından 1 kg da ben alayım ;)

9. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Temel abi Nadir abiye göndereceğinkinde 1 adet fazla file koyabilirsen çok sevinirim

Nadir ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tamam Mesut.
    Emre 2 litre eklendi.

Nadir 3 litre
    King Elvis 2 litre
    Mesut 1 litre
    Murat Parin 2 litre
    Emre 2 litre

10 litre ayrıldı. File sayısına bakacağım arkadaşlar. Kaç tane var ona göre file ayarlayıp yollarım.

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Temel abi ben de 1kilo alayım hatta sen aşkın abiye gönder benim kargoyu da biz onla kirişiriz. Paketleme ve kargolama ile ugrastirmayayim seni. File rica ederim tabi abi. Aşkın abiyi ben bilgilendiriyorum. Big king

12. ege_prensi

ege_prensi

İsim:
    Tekin Onur Tekdal
    Temel abi bende 1 kg kutulu ve fileli alabilirmiyim.Paylaşımın içinde teşekkür ederim abi ayrıca.Adres bilgilerimi özelden gönderiyorum .

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. azalea07

azalea07

Yer:
    Alanya
    Temel bey 5 lt rica ediyorum .

14. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    Kaldiysa 2 lt. de bana yollarmisiniz?Hesap detaylarini ozelden bekliyorum.2 arkadas paylasacagimiz icin mümkünse 2 file lutfen.Kolay gelsin.

15. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Temel abi kaldı ise bende 1 lt rica edeceğim, file önemli değil.

16. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Kaldıysa 1 litre de ben rica edeceğim.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nadir 3 litre
    King Elvis 2 litre
    Mesut 1 litre
    Murat Parin 2 litre
    Emre 2 litre
    Levent 1 Lire
    Tekin 1 litre
    Metin 2 Litre
    Engin 2 Litre
    Nihat 1 Litre

Bu şekilde tamam oldu, kalan olursa ince ayar yaparız. Metin diğer arkadaşlara da ayırmak için 5 litre yerine 2 litre yapalım izninle seninkini. Kalırsa yollarım sana daha fazla.

File o kadar çıkmayacak, ben file tedarik edip hazırlarım, kargoların bazılarını yarın ve bir kısmını file gelince hafta içine yayarak yollayacağım arkadaşlar.

TencoMelih, murat parin, Erdal ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  18. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bende istiyorum :) File olmasada olur.

19. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Temel Bey Merhaba. Vazgeçen olursa 1 litrede ben alabilirmiyim? Manisa'dan Engin Abi'nin kargosuna dahil olabilirim. Litreye göre kullanım miktarı hakkında da bilgi verebilmeniz mümkünmü? Saygılar.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karbonu nasıl en verimli şekilde kullanırız biraz göz atalım arkadaşlar. Tabii öncelikle belirtmek isterim ki, birileri bir malzemeyi, ekipmanı, katkıyı vb kullanıyor diye asla kullanmayın. Kendi akvaryumunuzu gözlemleyerek ihtiyaç duyulan noktalara nokta atışı malzeme seçin.

Genel absorbe edilen unsurlar;

Suyu sararmış akvaryumlarda renk bozucu unsurları toplamak.
    Organik atıklar
    Ağır metaller
    Bazı asitler
    Akvaryum kokuları ve koku yapan unsurlar
    İlaç kalıntıları
    Mercan ölü artıkları kaynaklı bozulmalar
    Mercan yakıcı sıvılarrı

Aktif karbon elinizin altında ihtiyaç olsun olmasın bulunması gereken malzemelerden biri. Bunun nedenleri beklenmedik olumsuzluklar olabilecek olmasıdır. Siz yokken mercan ölebilir, anemon akıntı motoruna kapılabilir ve bu gibi durumlar suyu süt kıvamında yapar. Her ne kadar ilk olarak su değişimi bir miktar yapılması gerekse de ilave karbon yapıyı hızlı toplamada yardımcı olur. Tedavi için ilaç kullanabilirsiniz, sonrasında kalıntıları atmak için ihtiyaç duyabilirsiniz vs vs vs vs.

Standart akvaryumlarda aktif karbondan nasıl en ideal şekilde fayda sağlanır bakacak olursak;

Öncelikle ana doz miktarı- 100 litreye 100 gr olarak belirleyelim.

Bazı akvaryumların gerek mekanik ve gerekse biyolojik filtre yapısı iyi olabilir, bu durumlarda su berraklığı hemen hemen dengede kalır. Bu noktada aktif karbon ihtiyacı azalsa da aktif karbon suyun rengini bozmayan farklı atıkları da toplama kapasitesi olduğu için bu tarz akvaryumlarda aktif karbon yarı doz 3 gün kadar kullanılıp çıkarılır ve sump kenarında saklanırsa 10-15 gün sonra tekrar 3.4 gün daha kullanarak daha stabil bir su elde edebilirsiniz.

Bazı akvaryumlarda mercan yükü çok sık olabilir, bu akvaryumlarda renk sorunu, atık sorunu görünmeyebilir ama birçok mercan etrafını uyarmak için savaş sıvıları salar, bunlar birçok mercanın kapatmasına neden olabilir. Bu akvaryumlarda aktif karbon yarım dozda sürekli yani tam süre (25-30 gün) tutulabilir veya yine tam doz 3 gün kullanıp çıkarılabilir.

Suyu sararan deniz akvaryumlarında filtre sistemi ps başta olmak üzere mütevazi yapıya sahip denebilir, bu durumda aktif karbon iyi yardımcıdır. Bu akvaryumlarda yine aktif karbon tam doz olarak 3.4 gün kullanılım tekrar kullanım için filesinde saklanabilir. Sürekli kullanım modeli bu tarz akvaryumlar içinde geçerlidir.

Not: Karbon saldığını bir süre sonra geri salar bilgileri de asılsızdır. Karbon uç pH değerinde salınım yapar ( 4,5 - 12-13 ). Bu değerlerde zaten bir deniz akvaryumundan söz etmek mümkün olmayacağı için endişe yersizdir.

Eski yani tatlı su geçmişi ile basamakları tek tek çıkarak deniz akvaryumuna geçmiş eski arkadaşlar çok iyi hatırlar ki karbon için biyolojik bakterileri öldürür kanısı hakimdi. Esnaf dış filtre içinde biyolojik malzeme öncesi önerirdi vs. Tabii bilgi çağında ilerledikçe bunların ne kadar komik olduğunu anlamış olduk. Aktif karbon mükemmel derece bakterilere alan sağlar. Zeolit filtre elmenları da aynı şekilde iyi bakteri yatağıdır. Kullanılmış medyaları biriktirmek veya bu amaçla en azından denemek isteyen olursa eski karbon veya zeolit medyalarını su içinden çıkarmadan su içindeki kova üzerine çok az miktarlarda ilaveler yaparak, zamana yayılmış ve gözenek yapısı dolmuş bir medya yığını elde edebilir. Bir anda kilolarca kovayaa koyup biyolojik çalışacak medya elde edemeyeceğimiz için bu şekil davranmak zorunludur.

Aktif karbonları hazırlıyorum, file gelecek ve göndermeye başlayacağım. Zaman konusunda anlayış için teşekkür ederim şimdiden. Hafta içine yayarak (oğlumun okul çıkışlarına göre :)) yollayacağım.

Her türlü görüşü rahatça yazabilirsiniz, hiç sıkıntı yok bunda. Dandik, kötü, süper, canavar, uçurdu, kaçırdı, atladı, zıpladı vs. Sonuç olarak beğenilmesi durumunda bizler kazanırız, beğenilmemesi durumunda kimse kaybetmez.;)

Aktif karbon-norit.jpg

ka2n, emarch, TencoMelih ve diğer 7 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş