1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde bulents tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

Aslında yenge RO suyunun tadına baksa damacana suyun kötü olduğunu anlayacaktır. Anca Temel abiyi öyle ikna ederiz.

2. 666666

666666

İsim:
    ismail volkan

RO Arıtma cihazı son filtre tatlandırıcıdan gelen suyu deniz akvaryumu için kullanmanın ne gibi zararı olabilir?

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Tatlandırıcı filtrelerde genelde hindistan cevizi kabuğu kullanılır. Herhangi bir zararı olacağını düşünmüyorum. Ancak gereği de yok. Özellikle buharlaşan suyun tamamlanmasında tds değeri 0 olan saf a yakın su kullanılmalı, buharlaşan su saf olduğu için. Membran sonrası silikat filtresi olarak tamamlanmasında fayda var.

4. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

RO kurmayı düşünüyorum bende, akvaryumla ilgili kafam rahat yazdıklarınızdan sonra, fakat ben bunu evde içme suyu kaynağı olarak ta kullanmak istiyorum. Mineral ekleme filtresini araştırıyorum bu aralar.

5. 666666

666666

İsim:
    ismail volkan

merhaba tekrar cevap için teşekkürler de ilk kurulumda (250-270lt) tatlandırıcıdan geçmiş suyu kullanmanın zararı olur mu demek istemiştim..

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Mineral filtresi faydalı ama olmazsa olmaz değil. Daha önemli olan alkali filtre. İçme suyunda mutlaka bulunmalı.

QUOTE=666666;155028]merhaba tekrar cevap için teşekkürler de ilk kurulumda (250-270lt) tatlandırıcıdan geçmiş suyu kullanmanın zararı olur mu demek istemiştim..[/QUOTE]
    Hayır zararı olmaz. ancak neden ısrarla tatlandırıcıdan geçirmek istediğini anlamadım. Membran dan almayı tercih ederim ilk kurulum suyunu.
    Israrla ben tatlandırıcı dan alacağım dersen de, kesenden başka yere zararı olmaz diyorum. Sonuçta filtre ömründen 300 litre kullanmış olacaksın, gerek yok.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

7. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Bülent Bey merhaba,ben de yeni kurulum için ro cihazı aldım.Membrandan sonra deionize filtre takarak 0 tds ile doldurmaya başladım.Deionize filtrenin üzerinde 90 gallon kullanma zamanı verilmiş.İçerisinde küçük toplar şeklinde reçine var sanıyorum.90 galondan sonra yenilemek gerekecek İstanbul içinde bunu temin ettiğiniz yer varmı acaba?

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben reçine olarak adapetten alıyorum. Kargo ile sorunsuz gönderiyorlar. Boşalan tüpün içerisine koyup devam ediyorsunuz.
    Tüp şeffaftır zaten reçinenin bittiğini göz ile de görebilirsin, tds ölçerek te anlaşılır.

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Benim mebran acayip birşey, kat kat kağıt gibi bir malzemenin arasına sarılmış o kırmızı toplardan. Nasıl koyuyorsunuz o reçineyi oraya orasını pek anlamadım Bülent abi?

10. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Erman kağıt yok kullandığımızda,sadece ufacık toplardan oluşan kum gibi bir şey diyeyim ve direk tüpün içine dolduruyorsun.

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi simdi kafam karisti. Recine dediginiz mebranin icinde olan degil mi? Benim mebran biraz farkli da, o yuzden dedim. Yoksa baska bir filtreden mi bahsediyorsunuz?

Sent from my Blacberry

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Konunun üst kısımlarında filtrelerin detay açıklaması var.
    Membran arıtma sisteminin kalbi, kullanım ömrü bitince atılır. Silikat / deiyonize fitre ince tüp şeklindedir. İçinde, kahverengi-kızıl mikro kristaller vardır. Kullandıkça bu kristaller azalır. tüp şeffaf olduğu için görürsün azaldığını-bittiğini.tüpün giriş kısmındaki kapak vidalıdır. Çevirip açar içine yeni medya doldurur kullanmaya devam edersin.
    Silikat filtresinden geçen su sadece akvaryumda kullanılır. İçme suyu olarak kullanılması sakıncalı.

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Şimdi oldu abi, teşekkürler. Blackberry Tapatalk güncelledi biraz değişmiş, online olanlar görünür falan olmuş, telefon da biraz saçmaladı, konunun geri kalanını cepten okuyamadım. Açıklama için teşekkürler.

14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Temel ro kullanmaya devam ediyor musun, yoksa damacana mı devam.?

Sayfayı Paylaş