1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde bulents tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

Tamam alırız fiyat orası kolay.
    Burak detaylı resimlerini çekip koyarsa inceleriz aleti. Her türlü bağlanır.
    Kafama birşey takıldı, fosfat tutucu silkat filtresinden sonra ne tutacak merak ettim açıkçası. Suda çözünmüş madde sıfır oluyor. Fosfat olma ihtimali var mı ki?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bilmem gerek yok diyorsan olmaz ama o şekilde bir kendimizin fitre malzemesi ekleyip çıkarabileceği hazne avantajdır her zaman, bulunsun kısaca.:)

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Geldim geldim, 2-3 kare de fotoğraf çektim ekleyeyim hemen. Resimler herşeyi anlatıyor gerçi bir kaç ekleme yapayım. Cihazın üst kısmında iki tane filtre var, bu ikisinin altından kısa hortumlar dolaşıyor ve bir çoklayıcı gibi bir şey var, onun çıkışında kısa bir aparat var ve üzerinde flow 300 yazıyor. Su buradan atılıyor. Bu cihaz saatte 16 veya 19 Litre suyu filtre edebiliyor. Tam hatırlayamoyorum. 400 litrelik akvaryumu iki güne yakın bir sürede doldurmuştum. Damacanın içinden filtre edilen suyun akış hızını görebilirsiniz. Atık su bundan biraz daha hızlı. Cihaz gelen suyun üçte ikisini atıyor.

Umarım yeteri kadar açıklayıcı olur...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Filtre malzemelerini değişiriz kullanırız Burak. Fakat sen neden gönülsüz oldun bundan yani neden vermek istiyorsun?

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Yok abi ben kullanmak istiyorum, eğer istersen bir müddet vereyim sen test et, beğenir de memnun kalırsan istediğin gibi başka bir tane veya belki de bu markadan diye ödünç olarak vermek istemiştim.
    Bu arada eklemeyi unutmuşum, bu cihazda içme suyu için gerekli olan filtre yok. Satıcıyı arayıp sormuştum ilk aldığım zamanlarda, bu şekilde o suyu içme uzun vadede vücuduna zarar verirsin demişti. İçme suyu için gerekli olan filtre üstteki kahverengi olan membran'dan önce takılıyormuş. Şu an için bu sadece akvaryum için ayarlanmış vaziyette. o içme suyu için de bana mineral filtresi demişti, fiyatı da 40 tl demişti.

Benim yeşil su sorunumu da sanırım anladım, 1 haftadır akvaryuma ıspanak ve lolorosso koymuyordum suyum berraktı. Bugün bir miktar ıspanak ekledim su anında yeşile döndü ve bulanıklaştı. Sanırım ro'nun bir suçu yok.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Eveeet şimdi duruma bakalım...
    Burak sen cihazı aslında sadece akvaryum için seyyar kullanıyorsun. Ustteki iki filtreden birisi membran diğeri silikat. Sadece akvaryum için kullandığından sana depo vermemişler. Bir adet depo,bir adet musluk ve içme suyu için gerekli filtrelerle beraber mutfağa evye altındaki dolaba monte edebilirsin. Billur gibi içme suyun olur. Dikkat etmen gereken konu membrandan hemen sonra depoya çıkış vereceksin depodan çıkışı T ile ikiye bölüp birine silikat filtresini bağlayıp çıkışına bir vana koyarak akvaryum suyu ihtiyacını buradan karşılayacaksın.T nin diğer ucuna bir alkali filtre ile bir mineral filtresi takarak 10 numara içme suyu elde edebilirsin. Kahverengi olan silikat filtresi ömrünü doldurmuş gibi duruyor. TDS metre varsa ölçmeni tavsiye ederim. Kullanıma göre yaklaşık 6 ayda ömürleri bitenleri gördüm. Silikat filtresini hiç takmayıp direk membrandan aldığın suyu da akvaryumda kullanabilirsin. Damacana dan iyidir.
    Satıcılar işte ne zaman ne söyledikleri belli olmuyor. Sen aldırma onlara vucuda zararlıymış. Nasıl bir araştırmanın sonucuna dayanarak söyledi acaba...:uyari:.
    Membran dan sonra su tanka tanktan sonra ikiye bölünüp ev kullanımı ve akvaryum kullanımı olarak ayrılcak. silikat filtresi takmak istersen depodan çıkan akvaryum bölümüne takacaksın. silikat deiyonize su üretir ve kullanımı zararlı değildir suyun faydası gittiğinden sakıncalıdır.tem03.gif

Temel ödünç al bak işleriyle uğraşma, sistem kafana yattıysa taktıralım direk.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen katılıyorum Bülent ben de öyle düşünüyorum zaten. Fiyatı aşağı yukarı öğrenirsem ve kartla olup olmadığı gibi bilgileri bilirsem iyi olacak.

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Az önce metrodaydım. bir kampanya yapmışlar, pure life marka ro cihazı 299 lira yazıyordu. Yanında tank var. Benimki gibi 3 altta 2 üstte filtre var. Fakat filtrelerin üzerindeki yazılara göre pek işe yarar bulmadım siz daha iyisini bilirsiniz. Alttaki üç filtrenin üçünde de tortu yazıyor, yazılı etiketin renkleri farklı. biri yeşil diğeri kahverengi üçüncüsü de maviydi sanırım. üstteki iki filtreden biri membran diğier de hindistan cevizi filtresi yazıyor. Hindistan cevizi olana bir de içme suyu çıkışı diye not düşülmüş. Bendeki filtreyi 250 liraya almıştım..bilgi.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Tank ve muslugu uzerine de tatlandirma filtresini eklersen ayni para olur seninkiyle.
    Pure life iyidir.
    Onu da degerlendirebiliriz temel. Gider bakariz filtrelere. Membran cok onemli saatte kac litre su urettigi membrana bagli

Sent from my GT-N7000

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Saatte 6 Litre yazıyordu abi.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bende var aynısı bende metrodan aldım membran voltron marka tatlandırıcı çıkışı 7 tds şuan ben çok memnununm. Tavsiye ederim.

12. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Konuyu burada gormüsken paylaşmak istedim benim R/O cihazımda bir sorun vardı biraz bilgisi olan bir abimizle biraz kafa yorduk altta 3 filtre üstte 2 paralel baglantılı mebran vardı mebranları degiştirmeden önce su tds değerlerim silikat filtresinden önce 40 ppm silikat filitresinden sonra ise 67 ppm civarındaydı şimdi mebranları tekrar sıfır değiştirdik suan silikat filitresi de takılı değil ve değerim suan için 32 ppm sanırım biraz çalışması da gerekiyormuş hemen düşüş bekleme dedive ben hala anlam veremedim neden silikat filitresinden sonra degerlerım yükseliyor saat:gif

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Silikat filitresi dediğin normal RO cihazlarında olmaz sonradan alıp taktıysan olur membranın yanındaki tatlandırıcı filitre yani poscarbon dedikleri suyu alırken ondan geçmeden alacaksın yani membran çıkışından.

Silikat filtresi dediğimiz şefaf tüp içinde altın sarısı boncuklar vardır.

Ayrıca senin değerler aşırı yüksek geldi bana benim içme suyu çıkışım bile 10 tds falan. Membran ne marka taktın.

14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

O işte bir hata var Mehmet.
    Silikat filtresinden sonra tds 0 a yakın çıkması lazım. Silikat filtresi ilk takıldığında bir iki gün yüksek değer verebilir ( membrandan yüksek vermesi imkansız), ancak 0-7 arası tds görmen gerek. Aklıma silikat filtresi yerine başka bir filtre takıldığı geliyor.(mineral,seramik vs)
    Membrandan gelen 40-32 değerleri de yüksek. membran ın çıkışı da 15 seviyelerinde olmalı.
    Normal şebeke suyunun tds ini ölçtün mü? değer kaç

15. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Bende buna anlam veremiyorum zaten ben o mebranın 1 tanesini daha 2 ay önce falan değistirmiştim şimdi 2 sini birden değiştirdik yardımcı olan abimzde hem çevre sağlık teknisyeni hemde evinin bir odası komple diskus üretimine ayıran bir abimiz suan 2 mebranda değisti dow flimtek marka taktık biri 100 micronluk diğeri ise 75 micronluk suan yeni kurulum yaptığım tankın orada ölçüm yaptığim zaman sebeke suyu 190 ppm geliyor ama kurulu tankımın olduğu yerde ölçüm yaptiğim zaman kuyu suyu kullanımı oldugu için sanırım 355 ppm civari cıkıyor burada mebranları taktıktan sonra ölçüm yaptım suan burası kuyu suyu olmasına rağmen 34ppm de sanırım biraz calışmasıda lazımmıs cihazın silikat filitresine gelincede suan söktüm onu seffaf bir filitre kabının içinde sarı kum taneleri gibi duruyor gece tekrar ölçüm yapacam ama bu arada kirli suyuda ölçtüm oda 485 ppm cıkıyor

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    355 tds giris suyu icin cok yüksek.
    Membran çıkışını açıklar giriş değerinin yüksek oluşu.
    Silikat filtresi 35 tds membran çıkışını minimum 15 seviyelerine dusurmeli.
    Birkaç gün deneyip tekrar ölçelim.
    Cihazı kuyu değil de şebeke suyuna bağlama şansınız yok mu?

Tapatalk Mobil

17. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

İş yerim kredi yurtlar kurumunda burada suyu kuyudan kullanmak zorunda kalıyorlar 3500 öğrenci olduğu için ama yeni kurulum yaptığım yerde sebeke suyu kullanılıyor olmazsa cihazı da oraya taşıyayım

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cok daha iyi olur
    Sifir tds degerlerini goruruz sebeke suyunda

Tapatalk Mobil

19. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Bülent abi silikat filitresi birkaç gün baglı olmadan dursa herhangi bir sıkıntı olurmu peki

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sorun olacağını sanmam ama içindeki reçine ıslandıktan sonra bir daha kuruması iyi değilmiş diye duymuştum çıkarınca içine su koy ıslak beklesin olmazsa.

Sayfayı Paylaş