1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde bulents tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etkisi konusunda, Reverse Osmosis Fiyatları ve genel bilgileriyle Reverse Osmosis akvaryum tarafındaki gerekenler noktasını irdeleyeceğiz. Umarım konuyu doğru bölüm altında açmışımdır.

  Temelden fırçayı yeriz yoksa :sopa:

  Uzun zamandır [UReverse Osmosis ][/U] konusunda yazmak istiyordum iş yoğunluğundan ve Portal in daha öncelikli işlerinden fırsat olmadı. Kısmet bugüne imiş. Faydalı olması dileklerimle...Tankınız ve beslediğiniz canlılarınız ne olursa olsun,ister tatlı yapın ister tuzlu, en büyük konulardandır kullandığınız su. Damacana suyunu savunanımız da vardır RO suyunu savunanımız da. Bu makalenin amacı önyargılardan kurtulup sistemlere biraz daha bilimsel bakarak sistemlerin faydalarını ve bilinen/bilinmeyen sakıncalarını tüm açıklığıyla ortaya çıkararak Hobiye gönül verenlerin seçimlerine biraz da olsun katkı sağlayabilmektir. Özellikle son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile maliyetleri ve boyutları evlerde kullanılabilecek makul seviyelere gelen Reverse Osmosis sistemlerine ve http://akvaryumportali.com/threads/deniz-akvaryumu-ro-reverse-osmosis-kullanılması.10749 tarafına kısaca göz atarak başlayalım.

  Reverse Osmosis-Ro sistemleri 2 farklı işlevsel bölümden oluşur:

  A-Filtreleme

  B-Eksik Minerallerin eklenmesi, Filtreleme bölümleri genellikle 4 ana filtreden oluşur. 5 micron sediment filtre:Kum çamur tortu gibi kaba maddeleri tutar. Aktif karbon filtre: Klor,renk ve tat veren eriyik gazlar organik maddeler temizlenir. 1 micron sediment filtre:Suyu bulanık yapan daha ince tortular, suda çözünmemiş maddeler arıtılır. Membran filtre: Burada filtrelemenin son aşaması yapılır. Arsenik,kurşun, bakır, baryum, krom, cıva,nitrit,nitrat,selenyum,sodyum, kadmiyum, florür,birçok bakteri ve virüsler burada filtrelenir. Kaliteli bir membran filterede sisteme giren sudaki çözünmüş maddelerin oranı( bu değer tds ile ölçülür) ne olursa olsun sistemden çıkan suyun tds değeri 15 civarında ölçülür.Burada kalan maddeler membran gözeneklerinden geçmeyi başaran anyon ve katyonlardır. Membrandan geçmeyi başaran binde 15 çözünmüş maddenin ne olduğu ancak detaylı analizler ile bulunabilmektedir. Bu arada Kaliteli damacana suların tds değerleri 45-60 arasında değişmektedir( kendi ölçümlerim). Suları tds değerlerine göre aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz.

  [​IMG]

  Sisteme giren şebeke suyu,suyun geldiği bölgeye göre çok farklı tds değerlerindedir.Örneğin istanbul için büyükçekmece 354 iken, ömerli 214 olabilmektedir.Giren şebeke suyunun tds değeri sadece filtrelerinizin değişim süresine etki etmektedir. TDS değerlerini ve suda bulunan çözünmüş maddeleri detaylı incelemek isteyenler.

  Ağustos 2011 istanbul su kalite raporuna gözatabilirler.
  Eksik minerallerin eklenmesi; Sudaki tüm erimiş maddelerin filtrelenmesi suyu tatsız tuzsuz :) bir hale getirmektedir. Reverse Osmosis kullanımında her ne kadar sudan emilen minerallerin yüzdesi insan hayatı için büyük bir oran olmasa da eksilen minerallerin eklenmesi ve tatlandırma gibi işlemler bu aşamada yapılır.
  Burada kullanılan malzemeler de herhangi bir filtreleme işlemi yapmamalarına rağmen filtre olarak adlandırılırlar.

  Alkali filtre, detox filtre, mineral filtre vb.
  Bu filtrelerin bazıları insan hayati sistemlerine katkı sağlamak üzere uzun yıllar süren araştırma sonuçlarına dayanarak üretilmiştir. Bizim konumuz burası değil tabii. Burayı merak eden olursa ayrı konu yaparız.

  Gelelim akvaryum ile konunun bağlantısınaaa;
  RO cihazlarının yaygınlaşması ile özellikle akvaryumlarda kullanılması için silikat filtreler üretilmiştir. Silikatlar doğadaki minerallerin %30 unu oluşturan oldukça büyük bir element grubudur. Akvaryumda istenmeyen yosunların üremesinde/çoğalmasında etkendirler. Silikat (deiyonize) filtreler Membran çıkışınına bağlanır ve membrandan geçmeyi başaran küçük moleküllü çözünmüş maddeler (negatif ve pozitif yüklü iyonlar) deiyonize işlemiyle tutulur. Bu filtreden sonra suyun tds değeri 0 ile 4-5 arası olur. Daha yüksek değerlerin ölçülmesi filtrenin ömrünün bittiğine/çalışmadığına/dandik olduğuna işarettir. Elementler, elektron vermeye eğilimli olanlar ve elektron alma yeteneği olanlar olmak üzere iki gruba ayrılırlar.İyonlar aldıkları elektron yüküne göre anyon ve katyonlar olarak adlandırılırlar,bir atomun elektron konfigürasyonundan bir veya daha fazla elektron eksilirse katyon(pozitif iyon), eklenirse bir anyon(negatif iyon) meydana gelir. Deiyonize (veya silikat filtresi) filtreleme yöntemi ile anyon ve katyonlar nötrlenerek su filtrelenmektedir.

  Doğada negatif ve pozitif iyonlar, uzaydan gelen kozmik ışın,güneşten gelen ultraviyole ışınları,kayalardan çıkan enerji yayılımı,okyanustaki dalgalar, şelalelerden dökülen dalgalar(havadaki en yoğun negatif iyon şelale yakınlarında bulunur yaklaşık 50.000 iyon/m3, şehirlerde 200 iyon/m3, arabada 14 iyon/m3. Temel le ben yandık sürekli araba tepesindeportal5.gif), fırtınalar ve rüzgarlar gibi çeşitli doğa olayları sonucunda oluşurlar. 3 yıldan uzun süren negatif iyonların insan hayatı üzerine etkilerine dayalı araştırma konumdaki bilgilere dayanarak deiyonize işleminin insan sağlığı için faydalı olmadığını söyleyebilirim. Akvaryumda kullanılan deiyonize suyun daha sonra anyon ve katyonlarca zengin hale gelmesi zaman alacaktır diye düşünüyorum. Sonuç olarak akvaryum canlıları için detaylı bir araştırma bulunmamakla beraber sadece balık tanklarında,silikat filtre kullanılmamasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Mercan ağırlıklı akvaryumlarda ise istenmeyen yosunlanma gibi silikat zararlarından kaçınmanın daha önemli olduğu düşünülürse deiyonize filtre kullanmak daha avantajlıdır diyorum. Buradaki sonuç görüşü benim şahsi fikrim tabiiki,ancak uzun süreli bilimsel testler yapılarak kesin sonuçlara ulaşılabilir.

  Sağlıklı canlılar.
  Bülent

  Kaynaklar;
  Prof.Dr. Mefail Yeniyol- Yer malzemeleri:Mineraller
  Dr. Hidemitsu Hayashi-Benefits of Alkaline, Ionized Water-Water Institute of Japan
  Bir de ben kendim temo19
   
  Okurt ve Alparslan bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Ellerine sağlık Bülent. Bu akşamdan söz edeyim uzağa gitmeye gerek yok. Su değişimi yapalım dedim baya olmuştu değişim yapmayalı. 2 damacana su değişim için, tatlı su haznesi boştu 1 damacana da oraya lazımdı, hanım ekledi ''evde içmeye de su azaldı'' dedi ve toplam 4 adet gerekti. Erikli deniyorum bu ara akvaryumda ve rakam 32 Lira. 3 Lira bahşiş, maliyet 35 Lira.saat:gif

  RO sevmem yani tecrübelerim pek iyi sayılmaz nazarımda. Fakat ev içme suyu ile akvaryum ihtiyacı birleşince düşünmeye başladım. Fakat korkmuyorum dersem yalan olur. Tatlı su haznesi dolmayacak yani 1 damacana daha lazım. Onu da yarın Teoman abiyle sahilden alıp ekleyeceğim yoksa evde arbede çıkacak.:) Bilgiler süper, bunları göz önünde bulunduracağım eğer net karar verirsem.
   
 3. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Bence çok düşünmeye gerek yok Temel. Bilim akan su taze kalır diyor.
  Nasıl deniz hayatı senin uzmanlık alanınsa benimki de su :)
  Taktırırız bir tane ne zaman istersen, üstelik yukarda bahsettiğin gibi 10 değişim parasına iyi bir sistem olur. :horon:
   
 4. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  RO cihazı kullanıyorum fakat çekincelerim var elbette. Bu cihaz suyu denildiği bir şekilde saf su haline getiriyor ve içinde yararlı zararlı bir şey kalmayan bir hale geliyor. Bu suyu bu şekilde akvaryuma koymuyoruz. Tuz ekleyince bu sentetik tuz içindeki özenle hazırlanmış maddeler suya karışıyor, ca, mg gibi.. bunlar da eriyince ideal su ortaya çıkıyor.. mu acaba? Hiç bir şekilde deniz suyunu taklit edemeyeceğiz ve bunu bazı katkılarla bir nebze olsun gidermeye çalışıyoruz.

  RO ile Erikli kıyaslanınca mineral açısından zengin bir su ile kurutulmuş/öldürülmüş su kıyaslaması yapmak gibi bir durum çıkacak ortaya.
  O halde şöyle diyebilirmiyiz? RO suyu ucuzdur, ama deniz suyu da ilavesi gereklidir. Erikli/Nestle pahalıdır ama mineral açısından zengindir.

  Adalarda yaşayan için sorun yok, Kartal'da durum nedir pek bilemiyorum ama - Büyükçekmece'de su arıtma tesisi var, biraz ilerisinde Mimarsinan civarında denize boşaltılan kanalizasyon ve bir de liman, iskele var. Buralardan su almak ne kadar doğru olur? Olmaz tabi. Ya başka bir yer bulacağız, ya da kayıkla açılacağız.. Düşünmediğim şeyler değil.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  10 yukarıdaki su parası diyorsun hıım...+ odur?= saat:gif $ hııım = Tamam Bülent kuralım bakalım.
   
 6. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Abi istersen masraf etme bendeki cihazı göndereyim bir süre dene. Filtreleri de yeni sayılır yani kurulum ve kullanım aşamalarım belli.. Bir bak, araştır kurcala.. bişey olursa yenisini alırsın tamam işte oh mis :heyo:
   
 7. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Ben sana diyorum Temel şu portale beğenmedim, katılmıyorum, kıskandım butonları koyalım diye toka:gif
  Burak, Konuda yanlış düşünüyorsun.
  1.Tuzlarda her türlü mineral var, özellikle portalden "iyi tuz" vizesini alanlar deniz suyunda ne mineral varsa ekliyor.
  2.Arıtmadan sonra Mineral filtresi ekleyerek damacanaları o kıyasta bayatlamış su kategorisine atabilirsin.:)
  3.Maliyet ucuz diye daha kötü olduğu anlamı çıkarmak yanlış. Su şirketlerinin cirosuna bir bak google da istersen.
  Bu kadar yanlış düşüncenin yanında bir tanede doğru var "Ro almakla doğru yapmışsın":ay:
  Sevgiler.
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Bak uzmanı var yukarıda o ne derse odur. Senin cihaz nedir Burak ve ne yer ne içer, fotoğraf ekle bakalım Bülent baksın bir. Boşuna uğraşmayalım sonra. Ben aldığın zamanı hatırlıyorum yani beni aramıştın galiba yanılmıyorsam? Ben etme gitme demiştim gene sanırım o mu?
   
 9. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Gene güldürdün beni Temel. Çok yaşa,hep gülerek yaşa emi...:D
  Bu arada RO cihazlarında marka kalite vs hepsi dümen. Önemli olan kullanılan filtreler ve musluk, tank plastik boruların suya zarar vermeyecek malzemeden yapılmış olması. Bunlara da bakarız tabii ki. :ay:
   
 10. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Temel abi o sürekli yapma etme deyip de benim senin sözünü dinlemediğim ve sonra da haklı olarak fırça yediğim ve fırça yemeye doymadığım konulardan biri olabilir emin değilim :) O zamanlar o kadar kafam karışıktı ki yani eline su değmemiş kişiler bana tuz kapsüllerinden, "ayhaym" markalı dış filtrelerden bahsediyorlardı, sağolsunlar... Neyse, ben lafı toplayayım en iyisi.. ***** diye bazılarımızın bildiği bir marka almıştım, fotoğrafı ancak yarın çekebilirim ama internetten şimdi bir tane buldum, açıklamaya çalışayım. üç bu resimdekinin aynısı, bir tek şu arkadaki kova gibi büyük şey yok ve filtrelerin tamamı beyaz renkte. resimdeki gibi üç tane altta var bir tane de üstte var. içinde membran var, silikat da var diğerlerini hatırlamıyorum ama arayıp öğrenebilirim.
  [​IMG]
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Hıım Bülent ne dersin adam olur mu bu? Burak değil yanlış anlama RO?

  :F:F:F:F:F:F
   
 12. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Hehehe birinden bi cacık olmaz, diğeri muallakta :)
   
 13. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Kova dediğin tank Burak. O yoksa direk akışlıdır sistem.:helalolsun:
  Yada senin görmediğin biryere koymuşlardır :F
  O zaman membran 300 gpd nin altında olursa su debisi sürekli kullanıma yetmez.
  Sen yinede marka model öğren araştıralım malzeme kalitesini.
   
 14. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Tamam ben bi araştırayım öğreneyim o da en erken pazartesi olacak sanırım. Yani şu telefonda topshop diye bi yerin telefonu var, ne idüğü belirsiz.. Ama akşamın bir köründe haseki'de buluştuğum ve 250 lira verip de daha önce adını bile duymadığım bir cihazı bana satan adamın telefonu yok yav. bazı numaraların başına sakın silme yazabilseydim keşke...
   
 15. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  597
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Bende RO kullanıyorum ve çok memnunum.1 yıldan beri damacana suya para vermediğim için kendi parasını da rahatlıkla çıkardı. Membran çıkışım 5 tds, Silikat filtresi çıkışım 0 tds... 1 damacana RO suyun bana maliyeti 1,5 TL ( Atık su, kartuş değişimleri vs giderleri dahil ) İçme suyu olarak, taze ,yumuşak ve güvenilir. Aldığım firma 8 ayda bir kartuşları değiştirin demesine rağmen değiştirmedim, çünkü su çıkış değerlerim normal ve 1.kartuş halen açık kahverengi...

  Silikat filtresini her zaman kullanmıyorum, bazen direkt membran çıkışından alıyorum.Suyun 0 tds değerinde olması yukarıda belirtilen nedenlerden, mercanlara da negatif etki yapabileceği kanısı yaratıyor.
   
 16. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.325
  Yer:
  Balıkesir
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Birde benden bir tavsiye eğer şebeke basıncınız gereğinden fazla yüksekse ro cihazınız doğru çalışmayabilir. Bu yüzden eğer ro cıhazınızla çok problem yasıyorsanız ve bir türlü aayar tutmuyorsa şebeke basıncınızı kontrol edin ,eğer şebeke basıncınız yuksekse basınc düşürücü aparat alıp girişe takmanız gerekiyor, ben uzun süreden beri gelen problemi bu şekilde çözdüm şimdi tıkır tıkır çalışmakta.
   
 17. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Aslında suyun 0 tds olmasında bir sorun yok. İçerisinde hiç çözünmüş madde olmadığı anlamına geliyor. İstenmeyen maddelerin olmaması %100 garanti. Benim tds in 0 a indirilmesindeki yöntemle ilgili çekincelerim var. silikat(deiyonize) filtresi tüm negatif iyonları nötralize ederek çalıştığı için bence büyük bir fayda dan mahrum kalıyor canlılar. Negatif iyonlarla ilgili japonlar uzun süredir çalışıyor. Evlerinde hatta arabalarında bile negatif iyon üretici cihazlar var. Bilimsel olarak faydası kanıtlanmış bir gerçek. Bunun karşısında deiyonize su da hiç istenmeyen madde yok. Öyle bir avantajı var.
  Ayrıca membran çıkışındaki 15 tds e sebep olan minerallerin ne olduğunu ve akvaryumda ne etki yaptıklarını bilmiyoruz. Silikat gurubu minerallerden mutlaka vardır (dogadaki her mineralim %30 u silikat) ancak ne kadar etki ettiklerini bilmiyoruz. Membran çıkışını laboratuara gönderip analiz ettirmek lazım.
  Bir de alternatif yöntem damacana, onlarda da 45-60 arası tds var. Onlarında içerisinde silikat grubu mineraller var. Membran çıkışı ortalama 15 tds veriyor. Yani damacana dan daha az silikat içeriyor. Bana membrandan direk kullanmak daha mantıklı geliyor.
   
 18. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Bülent Ro tedarikine başlayalım, nereden gidip alacağız, bir de benim kafam da şöyle bir proje var.

  Mesela aşağıdaki gibi filtre hazneleri 3 ise 4 veya bilemiyorum senin önerinde kaç olacak ama ben bir adet daha ekletip fosfat filtresi de eklemek istiyorum, aslında açılıp içine reçineyi benim istediğim fosfat tutucu malzemesini koyabileceğim bir bölüm daha olacak.

  Mesela sağdaki şeffaf olan gibi bir adet daha olacak.

  [​IMG]
   
 19. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Sen işi sadece akvaryum RO suna çevirdin. Evdekilerin su ihtiyacını pek düşünmüyorsun galiba. :F
  Altta gördüğün 3 filtre sabit ve olması gerekiyor. Onlar sediment ve aktif karbon filtreler.
  Üstte gördüğün yatık vaziyette olanlardan ilki membran 1mikron sedimentten sonra membrana giriyor, membran çıkışı da tanka.
  Tank çıkışından itibaren istediğin tüpü bağlayabilirsin. Genelde t bir aparat ile çıkışı ikiye ayırıp birisine akvaryum için gerekli olanlar diğerine de içme suyu için olanlar takılıyor. İçme suyu tarafında mineral, alkali, tatlandırıcı vb filtreler hep o yukarıda gördüğün yatık tüplerden.
  Akvaryum çıkışına ise sadece silikat(deiyonize) filtre takılıyor. Onun arkasına da istediğin kadar bağlayabilirsin. Silikat-Fosfat-nitrat...Tüplerin açılabilen tipleri mevcut. Boş ta satılıyordur mutlaka, sorarız. Çözülür o kısım endişe etme.
  Hafta içi telefonlaşalım yönlendireyim benim arıtmacıyı sana.
   
 20. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Reverse Osmosis Sistemleri-Silikat filtresi ve Si03 Akvaryum Etki

  Tam fiyat alalım Bülent, duruma bakıp karar vermeliyim. Ben de zaten akvaryum çıkışı olarak demek istedim çünkü Murat ile daha evvel düşündüğümüz de tatlandırıcı ev kullanımına ve akvaryum çıkışıyla ilgisi olmayan şekilde bağlandığını vs konuşmuştuk yani oluyor.

  Bir de Burak'ın aleti alıp hazırlasak diyorum pahalıya gelecekse çarpılmayalım fazla.
   

Sayfayı Paylaş