1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resun CL-450 Chiller (Soğutucu) Bakımı ve Onarımı

Başlığı 'Soğutucular-Testler ve Diğer Ekipmanlar' kategorisinde MOVACIKLI tarafından 5 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Merhaba değerli arkadaşlar bugün sizleri Resun CL-450 model soğutucuların yıllık bakımları, sensör ve kart değişimlerinin nasıl yapılacağını anlatacağım.

  Geçenlerde ihtiyaçlarım doğrultusunda temin ettiğim 2. el soğutucumun arızalı olduğunu okuduğu ısı değerlerinin yanlış olduğunu ve 26 derecedeki ısıyı 40 derece okuduğunu aynızamanda kısa süre sonunda E1 hatası verdiğini gördüm. Teknik servisle yaptığım yazışma trafiğinden sonra Evaparatör içerisinde bulunan ısı sensörünün ve kartının değişmesi gerektiği kanaatine vardım. Kartı yetkili distribütör firmadan 200Lira karşılığında buldum dilerseniz başlayalım.

  Sökeceğimiz cihaz resimdeki cihazın ta kendisi.
  [​IMG]
  Söküm işlemine ilk olarak cihazın üzerinde bulunan hortum giriş borularını ve dirsekleri sökerek başlıyoruz.
  diresek leri sökmek çok kolay anahtar başlı ayarlı bir pense ile plastik somunları gevşeterek çıkarıyoruz.
  [​IMG]
  Plastik somunların sökülmüş hali:
  [​IMG]
  Plastik somunları söktükten sonra sıra cihazın önünde bulunan flitreye geliyor onuda yavaşça alt taraftan tutup kendimize çekerek çıkartıyoruz. Bu filitreyi basınçlı hava veya su ile temizleye biliriz.
  ve sıra geldi cihazımızın yantaraflarında bulunan tutamaç kapaklarının sökümüne aşağıdaki resimde bu kapakları görüyorsunuz bunları sökmeye ne gerek var demeyin sökmeye mecburuz çünkü kasanın üstten çıkmasına engel oluyorlar.
  [​IMG]
  Bu kapakları öntaraftaki filitreyi söktüğümüz yerden elimizi içeri sokarak arkataraftan tırnaklarını attırarak söküyoruz sökerken tırnakları kırmamaya özen gösterelim.
  [​IMG]
  Ve sıra geldi cihazın Her iki yanında bulunan 4 er adet yıldız başlı vidaların sökümüne cihazı yere yan yatırarak bu 4 adet vidayı sökelim ve diğer yana çevirip diğer 4 ünü de söktükten sonra cihazı kasasından ayırabilir hale geldik nihayet.
  [​IMG]
  Plastik kutuyu üstten çekip yan tarafa kabloları gerdirmeyecek şekilde bırakıyoruz cihazın üstünde gördüğümüz kazanın adı EVOPARATÖR dür. Bunun üstündeki sen sör arızalı değişmemiz gereken sensör işte bu sensör simdi yine ayarlı pense ile bu sensörün somununu gevşetip söküyoruz.
  [​IMG]
  Söktük artık bu sensörle işimiz kalmadı gelelim diğer tarafa cihazın ön panelinde bulunan kartın söküm işlemine alttan elimizi sokarak kartı koruyan plastik hazneyi tırnaklarını kanırtarak yerinden çıkarıyoruz ve karta alttan yukarı üste doğru bastırdığımızda kart çıkacak fakat bastırmadan önce ön panelin üzerinde bulunan etiketi sökmemiz gerekiyor sökerken çekinmeyin yeni aldığımız kitin içerisinden yedek bir ön panel etiketi zaten çıkıyor. Korkmadan elimizle ucundan tutup etiketi çıkaralım.
  [​IMG]
  Etiketin ve arkasındaki muhafaza çıktıktan sonraki hali resimde görülüyor.
  [​IMG]
  Etiketi de söktük şimdi sıra kartı arka taraftan ittirerek tırnaklarından kutarıp ön taraftan dışarı çıkartmak.
  [​IMG]
  çıkarttıktan sonra kabloların hangi soketlere girdiğini unutmamak için renkleri ve sıralarını bir kağıda not alalım yenisini takarken lazım olacak.
  [​IMG]
  Yeni kartı poşetinden sağına soluna fazla el dokunmadan yerine takıyoruz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Aşağıdaki resimde görülen kartın üzerinde bir kırmızı birde beyaz küçük 2 şer pinli soketler görülmekte buralara beyaz olan sokete Evoparatör üzerindeki sensör takılacak kırmızı tarafa ise KONDENSER üzerindeki sensörü takacağız aynı zamanda poşetin içerisinden kondenser üzerindeki sensör de çıkmakta o yüzden bu sensörüde yenisi ile değiştireceğiz bunun değişimi çok kolay kondenserin üzerinden çekip çıkaracağız o kadar sıkmak falan gerekmiyor.
  [​IMG]
  sensörlerin sokete takılmış halleri.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  aynen söktüğümüz şekilde yeni sensörü yerine takıyoruz o sen sörün dışı metal oluyor şekildeki gibi.
  [​IMG]
  Cihazın sensörünü de taktıktan sonra geldiğimiz yönün tersine giderek cihazı topluyoruz . Fakat toplamadan önce balkonda cihazın pervanesine ve Kondanserine basınçlı hava tutalım ve ondan sonra cihazı kapatalım cihazı kapattıktan sonra panel üzerindeki etiketi yapıştırmayalım ne olur ne olmaz belki bir su kaçağı olur yeniden sökmek gerekebilir o yüzden.
  [​IMG]
  Anlatmasi yapmasindan daha zor emin olun yapacaklara kolay gelsin faydali olabildiysem ne mutlu bana.
   
  zipkinteam, Ontheway, veysel ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.654
  Yer:
  ankara (aydın)
  Eline sağlık abi sıfırlamışsın cihazı buradan bile güzel görünüyor, hemde baya faydalı bir bilgi olmuş.
   
  MOVACIKLI bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş