1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resim küçültme programı ( Anlatımlı )

Başlığı 'Site Klavuz-İstekler' kategorisinde james_34 tarafından 26 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Merhabalar,

Forumda akvaryum tanıtımında büyük boyutlu resimler geç yüklendiği için bu programı paylaşma gereği duydum.

Program kullanımı çok basit. Program Xp ile uyumludur.

TIKLA İNDİR

Kullanım;

Öncelikle küçültmek istediğimiz resmin üzerinde sağ tıklayıp ; Resize pictures'a tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza aşağıdaki görüntü geliyor. Burda küçültmek istediğimiz ebatı seçiyoruz. Forum için 1024*768 ideali.

Geri kalanı program hallediyor.

NOT: Aynı anda birden fazla resmi küçültebilirsiniz. Resimleri bir klasöre atın daha sonra resimdeki işlemleri yapın program küçültme işlemini resimlerin olduğu klasöre yapar.Ayrıca orjinaller resimlerde klasörde durur.

yekim, cirol, Erman Pehlivan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Faydalı bir konu Can. Gerçekten bazı fotoğraflar aşırı büyük boyutlu yükleniyor ve açılması zor oluyor. Faydalı olacak inşallah.

Sabitleyelim bu konuyu.

james_34 bunu beğendi.
  3. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Üyelerin fotoğrafı yüklerken küçültmeleri çok anlmasız bunun yerine foruma fotoğraf küçültme programı yüklenmesi daha iyi olacaktır. Her üye yükleyeceği fotoyu kendi boyutlandıracak olursa forumda konu açmaya vakit bulamaz diye düşünüyorum ayrıca bu üyeyide sıkan bir durum olacaktır. Foruma hangi boyutta foto yüklenirse yüklensin kendi boyutlandran programlar var foruma kurulması yeterli olucaktır.

4. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Forum zaten otomatik küçültüyor ancak resmin tam olarak sayfaya yüklenmesi gerekiyor bu da zaman kaybı artı göz kirliliği. Bilmiyorum programı kurup hiç denediniz mi , bir dakika bile sürmüyor...

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Foruma konulan resim, boyutlandırılamaz. Eklenti olarak forumlarda görülen (zaten forum sistemimizde de mevcut olan) eklenti; resmi forumdan taşmasını önlemeye yöneliktir..

Resimlerin boyutlandırılmasındaki amaç, açılan resim 2048 x 1024 pikselde (örnek veriyorum 2 Megapixel bir resim) olarak düşünün, bu resmin KB (kilobayt) olarak bir değer vardır.

Resmi forumda görüntülerken, siz bu değeri forumdan (imaj nereye yüklendi ise) oradan kendi bilgisayarınıza download (indirme) yaparsınız. Bu esnada resmin boyutu aşırı büyük oalbilir. Bu durum, resim tamamen açılınca yeniden boyutlandırılır. Ama Kb olarak değil, ebat olarak.

Bu hem sizin kotanıza zarar, hem de bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olur (resim açılıncaya kadar)...

Bunu önlemek adına arkadaşımız bir resim küçültme programı paylaşmış.. Bence harika bir program. İki tıkta resim boyutlandırıyorsun.. Siz, yine dilediğiniz gibi resimleri küçültmeden koyabilirsiniz. Bunda herhangi bir kısıtlama ve sakınca yok forum adına..

Örnek verecek olursam; aşağıda görünen resim; 1.4 Mb boyutunda ve 8 Megapixel büyüklüğünde..

Piksel olarak; 3264 × 2448 ebatlarında..

gördüğünüz gibi resmin orjinali; aşırı büyük ancak resim tamamen açıldığında forum sistemimiz otomatik olarak resmi boyutluyor.. Ama bu, 1.4 mb lık dosyayı sizin bilgisayarınıza indirmediği anlamına gelmiyor. Resmin yüklü olduğu siteye; http://www.manzara.gen.tr ye de 1.4 megabaytlık bir bandwith daralması olarak yansıyor..

Dediğimiz programı kurarsanız, hem resmi imaj yükleme sitelerine rahatlıkla yüklersiniz, hemde forum sistmemimiz hemde sizin bilgisayarınız daha rahat çalışmış olur. Umarım anlatabilmişimdir.

Bu arada Can bayılıyorum böyle küçük işlevsel programlara. Bunun bide image type converterı vardı bende.. JPeg i direk PNG yada gif yapabiliyordun.. Süperdi ama unuttum adını :D

james_34 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş