1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resif Aydınlatması T5 Lamba Seçimi ve Sıralaması

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Montimahir tarafından 24 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Direkt kırmızı rengin spslerde doku kaybına yol açtığını görüp okudum ama t5 lerde duymamıştım. Aydınlatma yakın veya fazla geliyor diyebilirim benim görüşüme göre şiddet olarak. Zaman olarak 6 saat fazla gelmemesi gerekir.

Tank tanıtım konunuzu açtığınızda bundan da bahsedersiniz.

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  2. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Doku kaybı değilde renk açılması, gövdenin beyazlaması ve poliplerin ölmesi şeklinde oluyor.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    SPs üzerine deneyimi daha fazla olan arkadaşlarımız var, kendi konunuz açıılınca mutlaka daha net cevaplar gelir.

4. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Ben mevcut 120 lt civarindaki akvaryumumu 200x35x70(yukseklik) olan duvara gomme bir akvaryumla degistirmeyi dusunuyorum.sadece balik ve yapay mercan olacak.aydinlatma icin t5 veya led dusunuyorum.su anda yurtdisinda oldugum icin gerekli malzemeleri uygun fiyata alabilirim.
    Aydinlatma tavsiyeleriniz nedir acaba?

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sadece balık tankı ise boyda yetecek şekilde bir sıra led veya bir sıra t5 fazlası ile yeterli. Dıy çalışmalar daha uygun olacaktır.

6. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Tesekkur ederim

7. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Çok güzel bir yazı olmuş Mahir'cim. Şu kurulum öncesi kafa yorma günlerinde Dönüp dönüp bakıyorum bu yazına...ayrıca başlığa katkıda bulunan diğer arkadaşlara da teşekkürler.

Montimahir bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Özdemir abi ben de okuyorum arada sırada neler yazmışız, nesi doğru nesi yanlış ?

Konunun gelişmesi açısından, T5 veya hibrid kullanan arkadaşlar sıralamalarını yazıp fotoğraflarla da destekleyebilirlerse güzel bir rehber çıkar.

"Şu anda 4' lü kullanıyorum; 3 x Giesemann Actinic Blue + 1 x Giesemann Lagoon Blue" şeklinde olabilir.

acblue.jpg

Lagoon_Spec-650x650.jpg

Düzenleme: 4 Ekim 2017
  9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bir gün herkes mh lı olacak. :)

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  10. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    birtane rüzgar türbini satın alıp kenara koyabilirsek dedigin olabilir abi.

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sanılanın aksine par değerleri, suyu ısıtması ve soğutma maliyeti, lamba değişim maliyeti göz önüne alındığında birebir hesaplamadım ama mh t5 ten daha ucuza bile gelebilir, en kötü aynı değerlerdedir.
    Led ile kıyaslayınca evet led daha ucuz ancak onunda hobi dünyasında kendini kanıtlayamamış olması dolayısı ile yine mh başı çeker. :)

12. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Mh ile aydinlatmayi suan kac saat yapiyorsun hakan abi. Birde mevcut mh a destek olarak led yada flo kullaniyormusun

13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mh a destek olması açısından değilde renk cümbüşünü ciddi ortaya çıkardığı için ilave olarak mavi ledlerde kullanıyorum.
    Mh lar ful olarak 3 saat açık, yarım yarımda toplamda da 7,5 saat yanıyorlar.

Sayfayı Paylaş