1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resif Aydınlatması T5 Lamba Seçimi ve Sıralaması

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Montimahir tarafından 24 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Önemli olan kaliteli ve üstünde belirtilen değerleri sağlaması, ayrıca besleyeceğin canlı çeşidi ve akvaryum yükseliğine göre aydınlstma seçimi. Basit zorlaştırmaya gerek yok aslında ama bizler biraz canlı daha fazla göz zevkimiz için çaba harcıyoruz iyi geceler.

sinsitilki bunu beğendi.
  2. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Arkadaşlar slyvıanayı neden tavsiye etmiyorsunuz? Tabiki osram Philips general gibi markalarda var. Bu markaları kullandınızmı hiç?

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Slyvaina actinicler diğerleri kadar efektif değil benim kendi görüşüm, 10000 k olanını seviyorum, osram sky blue olanı var rengi hoşuma gidiyor kodu aklımda değil şuan için ama Ankara da bir yerde vardı o da istediğim ellerinde yoktu. Philips ise 6500 k rahat bulunuyor diğerlerini de bulmak sıkıntı en azından ANkara için.

4. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Peki metal halide ve t5 kombinasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz biraz araştırdım eskiler mh den memnun ama şimdi hep t5 tabiki dezavantajları var ama bu sağlamış olduğu avantajdan daha mı baskın?

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    T5 lerde reflektör önemli mh ta ise daha da önemli Murat reflektörler ve lamban iyiyse gayet kullnışlı. Lamba alıp ucuz projektör kasalarından kullanayım dersen olmaz bu işler. Ayrıca kaliteli bir elektronik mh balastı edinmen lazım.

muradtekin bunu beğendi.
  6. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Elimdeki led armatürü şu aralar giesamann infiniti 1x150 w mh 4*24 armatür ile değişme çabası içindeyim abi açık konuşmam gerekirse bu işlerde reflektör de önemli ama ben gereken değeri vermiyorum sormak istediğim ismini belirttiğim armatür de mercanların rengi led de ki gibi gözükmeyecek biliyorum ama nasıl bir renk olur yanına nasıl t5 ler takılmalı ki mh nin beyazlığı daha çok bastırılıp mavi ton yakalansın ve mercanların güzel renkleri ortaya çıksın ayrıca mh günde kaç saat yanmalı abi?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mh 4 saat civarı açık olsa yeterli, mh ında kaç kelvinlik olduğu önemli, mesela 22000k lık bir mh mavi verir, bir çok çeşitli kelvin değerlerine sahip mh lar var buna göre kendin kombine edeceksin.

Örnek verecek olursak 14500 k mh ve yanına t5 kombini yapılabilir. Bunuda buradan şunu bunu yap diyemem çünkü bu şekil kullanmadım kullananlar daha iyi bilgi verebilir.

Ben bu şekil yapsam istediğim ve canlılar için faydalı ışığı yakalamak için denerdim tabiki buda cebe bakar. Aydınlatma yanarken cepte yanmaya başlar.:D

muradtekin bunu beğendi.
  8. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Denemek için değil abi kalıcı :D elektrik faturasını da ben ödemiyorum :D 6*24 t5 alacağıma gıesemaan armatürden alırsam iki t5 yerine bir mh olur. 14.500 k büyüme için iyi denilmiş ama mavi için 22k 20k dediğin gibi abi birde abi mh nin elektronik balastı için yine ateşleyici gerekiyor mu şema bulamadım da merak ettim?

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Denemek derken onu demedim zaten Murat, mh yanına yapacağın kombinasyon için alacağın t5 leri dedim. Hangisi daha hoş ve verimli aydınlatma rengi verecek, bunu iki adet t5 le değil en az 4-6 arası t5 takıp bakarak görmem lazım. Bu da ayrı bir maliyet ben böyle yapardım en azından.

BU balastlar için ayrı bir ateşleyici gerekmiyor diye biliüyorum, osram powertronic balastlar var, ama sen armatür alacaksan bunları düşünmeye gerek yok. Sadece t5 ve mh lambanın kombinasyonuna odaklan.

10. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Pardon abi dediğin gibi o cep yakar :D 4 flo seçeneğim var. 2x ati blue plus 1x kz fiji 1x actinic ati

veysel bunu beğendi.
  11. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    6x54 armatürüm var.Tamamı ati 3xblue 2xblue plus 1xpurple.Bu renklerle hangi kombinasyonu uygularsam uygulayım gereksiz aydınlık oluyor tank.Tabiki göz zevkimizle alakalı benimki.Fosforik renkleri biraz daha patlatmak adına 1adet blue plus yerine purple değişimi yapmak istiyorum.

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Purple çok göz yoruyor, önce nasıl oluyor demiştim ama hakikatten yoruyor gözü. 6 lı armatür içinde nasıl olur bilemiyorum tabiki de denemek görmek en güzeli.

13. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    2 blue plus la bildiğin gün ışığı oluyor tankta.Birini çıkartıp yerine bir blue daha ilave ettim ama oda beni kesmedi.Sanırım biraz loş seviyorum.Zaten akşamdan akşama 3-4 saat görebiliyoruz tankı bunun yarısıda sağıyla soluyla uğraşmakla geçiyor.Kalan bir iki saattede yorsun gözlerimi sonuna kadar helal olsun veysel :)

veysel bunu beğendi.
  14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bir purple daha eklemek yerine actinic tavsiye ederim, mercan renklerini ortaya çıkartma da güzel işler yapacaktr.

veysel ve messiah bunu beğendi.
  15. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Çok faydalı paylaşımlar olmuş.
    Peki bu kombinasyonlarda ışıkları hangi aralıklarla açmak gerek 6x24 veya 6x39 bir armatürde.

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sayı fazla olunca arada bir adet 6500 kullanmayı tavsiye ederim, özellikle kırmızı renk spsler için. Buna ilave olarak 13:00 başlatırım 23:00 te söner. Bu 8 saat olarakta ayarlanabilir. Öncelikle mavi ile başlanıp artarak beyaz olarak tabir ettiğimiz flolar ile devam eder tekrar mavilerle bitebilir.

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  17. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Benim tankımda beyazlar açılınca, ışık çok sert oluyor. O yüzden timera bağlı olmadan günde birkaç saat açıyorum.
    Normalde kaç saat yakmak gerekir sert beyazları?

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şöyle diyeyim mh olsa 4 saat civarı yetebilir t5 flolarda 6 saat civarı yanmalı diye düşünüyorum. Sİzdeki beyazların kelvin değerleri nedir?

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    SOft bakılan tanklarda daha azaltılabilir belki süre ama spsler mutlaka bu ışığı almalı.

20. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Çok fazla açılınca da sps lerde yanma oluyor. Bendeki lambaların celvin değerini tam olarak bilmiyorum ama ren sıcaklıklarına göre bakarsak, birisi soğuk düz beyaz 10.000 k civarı sanırım diğeri daha sıcak sarımsı yanıyor o da 6000-7000 k civarıdır.

Sayfayı Paylaş