1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef von Welly

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde WELLY tarafından 28 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Su değişimi harici öneriniz ne yönde olur. o konularıda araştırmak isterim.
    kurulum konularda herkes bir yöntem deniyor. En iyisi şu denemez belki. en azından sizin fikriniz doğrultusunda ilerleyebilirim.

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Birincisi bu konuda sana tavsiye vermek için tankını en az senin kadar iyi tanıyan birisinin olması gerekir. Sorununun tam olarak ne olduğunu, neden memnun olmadığını? tam olarak bilemiyoruz. Hani teşhisi net olsa ve çaresi bilinse (bir hastalık vs gibi) net tavsiyeler alabilirsin ancak görülen o ki konu tankta ölümcül sıkıntı yaratmayan bir süreç mevcut.

Araştırmak, okumak istiyorum dersen Nitrat-Fosfat kontrolü hakkındaki konuları ve forum kurulduğundan bu yana paylaşılan tank günlüklerini okuyabilirsin. Sonra zaten aklına en uygun yöntemi denersin.

Bu canlılarla ölümcül bir sıkıntı yoksa rutinine devam etmeni öneririm. Sıkıntı olan zoaların yerlerini değiştirip 1 2 hafta gözlemleyebilirsin. Xenialar genelde bu suyu severler ancak sadece NO3-PO4 değil; Sıcaklık, Tuzluluk , pH ve özellikle kH' ını da kontrol etmende fayda var. Olmadı geceleri süpriz ziyaretçi bakmanı önerebilirim.

Düzenleme: 1 Ağustos 2019
    veysel ve hiter bunu beğendi.
  3. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Tavan yapan nitrat ve fosfstınızın düşürmenin en sağlıklı yolu bakteri populasyonuzu artırmaktan geçiyor.

Tabi Ps'nizi efektif kullandığınızı ve biyolojik yük ve yemlemenizin hacminize göre normal sınırlarda olduğunu varsayıyorum.

Sumpa akıntıyı bol alan bir yere 3 paket biyolojik ring eklemek doğru bir yatırım olacaktır. Sonrasında bakteri girişi yapılmalı (ben fritz zyme 460 kullandım çok faydasını gördüm amazondan alınabiliyor).

AyrıcaBu kadar yüksek No3 ve P düzeyinde karbon dozlaması( biopellet, aquaforest nitro-phos minus, Red sea NOPox) bakterilerin daha hızla üremesini sağlayacaktır.

Mahir beyin dediği gibi tankınızı tanımadığımız ve bakım rutinlerinizi bilmediğimiz için tecrübelerime dayanarak ancak bu kadar öneride bulunabiliyorum.

Tabi bunların hepsinin toplam maliyeti düşünüldüğünde baya bir yekun tutuyor

Düzenleme: 2 Ağustos 2019
    veysel bunu beğendi.
  4. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Merhabalar,
    aşağıdaki fotoğrafta görünenler nedir? gittikce artıyorlar.
    59.jpg

5. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Vermetid snail gibi gözüküyor. Yapışkan ipliksi ağlar salgılıyorlar mı?

6. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Evet. ipliksi ağlar mevcut.

7. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    O zaman yüksek ihtimal vermetid snail. Ben kendim karşılaşmasam da yabancı forumlarda zararlı bir tür olduğu konusunda hemfikirler. Mekanik olarak temizleyenler olduğu gibi farklı yöntemler kullananlar da mevcut. Ancak istilacı ve zararlı olduğunu göz önüne alarak araştırmanızı öneririm.

8. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bende var bir zararını görmedim çok istilacı bir türde değil mekanik temizlikte çıkartılabilir. Mercan komşuluğu varsa mercan da açmama gibi bir sorun yaratabilir.

WELLY bunu beğendi.
  9. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Herkese merhaba,
    Tankımda bulunan büyük balıkları verdim. yerine ufak balıklar tercih ettim.
    ışıklandırmayı değiştirdim. aquareef pro 3 plus aldım. ayarları @Çağatay Utku gibi yaptım. görsel olarak çok daha hoş oldu.

yüksek olan fosfat düştü. hatta son ölçümde sıfır çıktı. fakat nitratım hale 50 civarında. fosfat nitrat dengesinden sorun yaratır mı?

Sakal yosunu baş gösterdi ve yayılmaya başladı. bu konuda yardımcı olabilir misiniz? neye dikkat etmeliyim.

1,5 yıla yaklaştık ve kayalar neredeyse coralin ile kaplandı. artık değişik mercanlar eklemeye başlayacağım.

en baştan beri hiç bir katkı kullanmadım. sadece su değişimi ve bakteri ilavesi yaptım.

bir kaç fotoğraf ekliyorum. fakat yeni aydınlatma ile çekim yapmak çok zor oluyor. @Çağatay Utku foto konusunda önerilerin nelerdir ?

Ekli Dosyalar:

• 60.jpg
      60.jpg
      Dosya Boyutu:
      134,6 KB
      Görüntüleme:
      26
    • 61.jpg
      61.jpg
      Dosya Boyutu:
      125,5 KB
      Görüntüleme:
      25
    • 62.jpg
      62.jpg
      Dosya Boyutu:
      75,8 KB
      Görüntüleme:
      24
    • 63.jpg
      63.jpg
      Dosya Boyutu:
      68 KB
      Görüntüleme:
      27
    • 64.jpg
      64.jpg
      Dosya Boyutu:
      104,5 KB
      Görüntüleme:
      27
    • 65.jpg
      65.jpg
      Dosya Boyutu:
      154,1 KB
      Görüntüleme:
      28
    veysel bunu beğendi.
  10. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Lede geçince yosun çıkabiliyor. Fotoda yuvarlak içine aldıklarını vermited snaile benzettim eğer öyleyse dibinden bıcakla kazıyarak çıkartın çünkü salgısı mercana zarar veriyor. Foto konusunda ve tankın mavi ışık altında seyretmek için önerim truncu camlı gözlük fosforik renkler inanılmaz güzel gözüküyor. Sipariş için: Saygın +905422083377
    Screenshot_20200108_165940.jpg

Düzenleme: 8 Ocak 2020
    WELLY ve veysel bunu beğendi.
  11. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Minik bir kaya üzerinde 2 farklı yapı gördüm. ne olduğu konusunda yardım edebilir misiniz? birisi ucu yıldız sapı felan var,papatya gibi. diğeri bildiğimiz midyeye çok benziyor.

ayrıca sakal yosununu bir türlü yenemiyorum. ışığın yeni olması bu kadar yosun yapar mı? biraz kısmalı mıyım? Nitrat ve fosfat nasıl etkiler?

66.jpg

Çağatay Utku bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş