1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef ve Deniz Akvaryumlarında Katkı Kullanımı ve Su değerleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde mehmettekin16 tarafından 19 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. mehmettekin16

  mehmettekin16

  Mesajlar:
  40
  İsim:
  mehmet tekin
  Suya neler ekleyeceğim, nasıl ekleyeceğim.

  Katkılara gelmeden önce en önemlisi deniz akvaryumlarını anlamaktır. Deniz akvaryumları kendi içerisinde bir çok dengesi olan bir ekosistemdir. Ve bu ekosistemin dengeli bir şekilde devam edebilmesi için ekipmanlarımızın doğru şekilde kurulmuş olması gerekir. Eğer yanlış başlanırsa sonradan düzeltmek çok zor olur. Tankımızı kurduk döngümüz bitti. Temizlik ekibinide ekledik. Birkaç balığımızda var. İş geldi mercan almaya. Akvaryumumuza canlı almadan önce onları tanımamız çok önemlidir. Bunun için üye akvaryumlaru tanıtımındaki fotoğrafları ve canlıları incelemek faydalı olabilir. Canlıyı aldık ama suyumuz hazırmı ? İşte burada en önemli ekipmanlarımızdan testlere ihtiyacımız olur. Dikkat ederseniz ekipman dedim. Bence testler deniz akvaryumlarında protein skimmer kadar önemli bir ihtiyaç. İlk başta yoğunluk ( salinity yada tuzluluk Not: Biz hidrometrelerle aslında sadece yoğunluğu ölçeriz. Tuzluluk sadece profesyonel refraktometrelerle ölçülebilir. Bu yüzden yoğunluk terimi daha doğru... ) Olması gereken değer 1024-1026 arası olmalıdır. Eğer yoğunluk oranınımız yanlış ise diğer değerlerde de istediğimiz değerleri yakalamakta zorluk çekeriz. Düşük yoğunluktaki suda doğal olarak diğer elementler de düşük oranda olacaktır. Ne kadar katkı kullanarsak kullanalım istenilen değerler çıkarmamız zorlaşır. Reef akvaryumlarında takip edilmesi gerekilen ilk değerler Magnezyum ( MG ), Kalsiyum ( CA ), ve Karbonat ( KH ) tır. Bu üçlü birbirinden ayrı gibi görünsede hepsi birbiri ile bağlantılıdır.

  KH - KARBONAT

  Eğer başlangıç olarak yumuşak ( soft ) tipte mercanlarla başladıysak. Sadece yoğunluk ve KH takibi ilede bu mercanlara bakabiliriz. Unutmadan sadece balık ( marine ) akvaryumlarında da KH oranımızı sürekli takip etmeliyiz. KH oranı çok düştüğünde PH ı tamponlayamaz ve sürekli değişin PH tan balıklar olumsuz etkilenir. Bazı hassas balıklar dalgalanan PH tan yaşamını bile yitirebilir. Ayrıca düşük KH ta balıkların solunum yapması zorlaşır ve sudaki oksijen miktarıda düşük olur. KH sürekli düşme eğilimindedir. Bu yüzden test edip tüketildiği miktarda ekleriz. Sürekli düşük KH değerlerinde yaşayan balıklarda iskelet bozukluklarıda oluşur. Deniz akvaryumlarında olması gereken KH değeri 8-11 dKH ( mg/lt de ölçen testler içinde hesap şöyle 1 dKH = 2.8 mg/lt biri bize dKH oranını verir diğeri 1 lt suda kaç miligram karbonat bulunduğunu gösterir. ) Deniz akvaryumlarında olması gereken PH oranı ise PH 8.1-8.3 dir. PH ı gece ve gündüz iki kere ölçmek daha doğrudur. PH ı direkt olarak etkileyen değer KH tır. Stabil olmayan PH değeri bize KH değerinin düşük olduğunu işaret eder. KH testimizi yaptık. Diyelimki KH oranımız 7 dKH çıktı. Bu değer çok düşük bir değer değil, hatta okyanus/deniz suyunda bulunan karbonat/ dKH oranı. Ama akvaryumda bu oran düşüktür. KH sürekli düşme eğilimde olduğundan akvaryumlarda okyanuslar gibi dengenin sabit olmadığı yada daha küçük ekosistemler olduğundan bu değer akvaryum için riskli olur. Bizim bu değeri 9 - 11 aralığında sabit tutmaya çalışmamız gerekir. KH oranını yükseltmek için katkı kullanırız. KH oranını günde en fazla 1 dKH yükseltebiliriz. Doğru ekleme methodu şöyle: KH katkılarını tatlı suda karıştırıp. Akvaryumdan uçan su yerine tatlı su eklememizi yapacağımız tatlı suya karıştırıp. Sabah akvaryuma bu suyu ekleriz. Peki neden bu şekilde yapıyoruz. Eğer KH düşükse buna bağlı olarak PH oranımızda düşüktür. Deniz akvaryumlarında mercanlar, kayalar ve hatta suda yaşayan organizmaların yaptığı fotosentez nedeniyle gündüz PH oranımız geceye göre daha yüksektir. Eğer gündüz akvaryuma karbonat takviyesi yaparsak, zaten geceye göre yüksek olan PH, akvaryuma katılan KH katkısı ile dahada yükselerek PH ta dalgalanmaya yada fazla yükselmesine yol açacaktır. Akvaryuma KH eklemenin en pratik yolu akvaryumdaki KH tüketimini öğrenmektir. Mevcut canlı popülasyonumuzu değiştirmeden, 1 hafta ara ile yapacağımız 2 test oranı bize bu tüketimi gösterecektir. Diyelim ki akvaryumdaki KH tüketimi haftalık 3 dKH. Akvaryumun litresine göre önce ufak bir ekleme yaparız. ( katkıların üzerlerinde nasıl kullanacağı ve aşağı yukarı 100 lt de KH ı ne kadar artıracağı yazar ) 2 saat sonra tekrar KH ölçeriz. Artan KH bize kullanacağımız katkı oranını belirler. Düşen oranıda biliyoruz. Geriye sadece bu oranı düzenli olarak akvaryuma eklemek kalıyor.

  Basit Bir Örnek:

  Akvaryum: 100 LT
  Haftalık KH tüketimi: 4dKH
  1 kaşık katkı ile arten oran: 1 dKH
  Haftalık eklenmesi gerekilen oran: 4 Kaşık
  Doğru eklenme tarzı: 2 günde bir bir kaşık


  CA - KALSİYUM

  Resif akvaryumlarında LPS ( Uzun Polipli Ser Mercanlar ) ve SPS ( Kısa Polipli Sert Mercanlar ) lerin en çok tükettiği elementlerden biridir. LPS ve SPS lerin iskeletleri CaCo ( Kalsiyum Karbonat ) dan oluşur. Bu mercanlar büyümek için sudan karbonatla beraber kalsiyumuda kullanırlar. Bu yüzden resif akvaryumlarında bu iki değeri çok dikkatli bir şekilde gözlemlememiz gerekir. Sonuçta iki değerde birbiri ile bağlantılıdır.
   
  Dogangk bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Reef ve Deniz Akvaryumlarında Katkı Kullanımı ve Su değerleri

  Ellerinize sağlık Mehmet Bey, katkılarla ilgili güzel bir kaynak oluşturmuşsunuz. Hangi litreye ne kadar katkı ve ekleme zamanı hep kafaları karıştıran bir konu olmuştur.

  Katkı kullanımında en önemli kriter akvaryumdaki canlı yüküdür. Canlı yüküne bağlı olarak element tüketimi değişir. Bu yüzden günlük ve haftalık ihtiyacın gerçekten belirlenmesi gerekir. Paylaşımınızın ihtiyacı olanlara daha rahat uşaşması için müsadenizle sabit başlık yapılmıştır.

  Bilgilendirici paylaşımınız için teşekkür ederiz. toka:gif
   

Sayfayı Paylaş