1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea Max Deniz Akvaryumu Kurulumu 130 D

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Enkılmen tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Enkılmen

Enkılmen

Red sea max deniz akvaryumu kurulumu ile selamlar. Bir şekilde ekonomik bir fiyata elime geçen akvaryum uzunca bir süre depoda durmuştu .Ve sonra bir gün akvaryum portalını gördüm lepsites haricinde hiç bir akvaryum tecrübesi olmayan ben ,Akvaryum portalını okumaya başladım ansızın bir gün kendimi depoda buldum ve red sea max manuali okurken gördüm kendimi kısa bir araştırma ile yabancı formlarda çok aşırı canlı yükü kaldırmadığını ama iyi bir akvaryum olduğunu deneyim kazanmak için iyi bir seçim olduğunu anladım ve başladım kurmaya .

Red Sea Max Deniz Akvaryumu Kurulumu Mobilya

Önce mobilya kurulumu çok kolay ve basit, elektirikli tornavida tavsiye edilir. Mobilya gayet kaiteli kolay oldu herşy birbirine uydu. Daha sonra akvaryumu yerine koydum tabiki o bana ve ben ona bakar hale geldik. Masamın tam karşısında bir hafta kadar boş olarak o ve ben birbirimize baktık çünkü bu alette bir sürü kablo ne işe yaradığını bilmediğim bir kaç poşet içinde bir takım maddeler bir video cd birkaç motor var idi .Bende bir tk (ben)klasiği olarak youtube seyretmeye başladım hımm dedim o kadar zor olmamalı dedim montaj tahminmden kolay oldu bir tek protein skimmerin hava borusuna uygun pozisyon bulamadım ve ısıtıcı çalışmadı.. :( sonra kendime bir ihtiyaç listesi yaptım ısıtıcı canlı kaya tuz ve kum .. ilk almam gerekenler dedim. Su benim için çok kolay oldu çünkü iş yerimde RO cihazı mevcut temizlik için kullanıyorlar .

Red Sea Max Deniz Akvaryumu Kurulumu Canlı Kaya

Formdan anladıklarım bunlar idi. Fakat güvenerek alabileceğim istediğim kalitede canlı kayaları yaşadığım sehirde bulamadım .istanbula br iş seyahatim var idi ve ******* akvaryuma uğradım yanımda ki iş arkadaşımın dehşet dolu bakışları altında tuz, canlı kum ve canlı kaya aldım ...Çok entresan bir satın alma süreci oldu ihtiyaçlarımı söyledikten sonra sanırım ismi Gökhan bey . bana sana şu ürünle daha iyi olur dedi ilk söylediği fiyattan güzel bir indirim yaptı çokta memnun kaldım ( dönünce arkadaşımın israrı ile fiyatları kontrol ettim makul fiyatlar vermiş) .. Tuzumuzu canlı kayamızı( su içinde köpük ambalajı ile)ve canlı kum hepsini aldık . tuzluluk ölçer için reflaktometre almak gerektiğini öbür cihazların sorunlu olduğunu ve ellerinde olmadığını başka yerden almamız gerektiğini tavsiye ettti

Bu arada arkadaşım balığı tavada sevdiğini ve bizim canlı kaya diye tabir ettiğimiz taşları sokakta yada derede bulunabileceğini söyledi . onun dehşet dolu gözleri ve bakışları altında borcumuzu ödedik ve yola çıktık. Tabii ki ilk eleştiri abi taş bu taşa bu kadar para verilirmi oldu ...
    Ve tabi ısıtıcı almayı unuttuk. Yolda taşların fiyatını eleştiren arkadaşımı gırtlaklamamk için kendimi zor tutarak bildiğim kadar o kayaların ne işe yaradığını anlatmaya çalıştım ..

Sonra su doldurup sistemi temizlemek istedim bir gece normal su ile boş olarak akvaryumu çalıştırdım bu arada canlı kayaları bir bidona koyup exstemden gelen su ve benim kendi tuzumdan yaptığım ilave ile doldurduğum bidonun içine koydum ve bir sirkulasyon pompası ile suyu çevirdim . Protein skimmer hiç köpük möpük yapmıyor diye düşündüm ama anladım sonra bizim su saf ro su .. Saf su köpük yapmaması normal .

Ertesi gün akvaryumu boşalttım ısıtıcı alırken gözüme çarpan köpükten yapılma arka fonu akvaryuma yerleştirdim ama silikon kullanmak istemedim sıkıştırma yöntemi yani akvaryumdan azıcık büyük keserek sıkıştrma ile montaj yaptım. Ertesi gün kum 30 litreye yaklaşık bir kilo tuz (hala sipariş ettiğim reflaktometre gelmemişti ) hesabı ile akvaryumu doldurdum kum ve arkadaşımın tabiri ile taş (canlı kaya ) elimden geldiğince yerleştirdim

Su bulanık çamur dünyası oldu ama protein skimmer çok fazla köpük yaptı bende sevindim ps çalışıyor diye. Ayrıca akvaryum sanki belli belirsiz sanki suya çok az rakı koymuşun gibi su beyazladı .Daha sonra su normale döndü ps köpük yapmayı çok azalttı ama akvaryumda çok fazla arka fona yapışık hava balonu var ve suyun üzeri yağ gibi çok ince bir tabaka ile kaplandı ve bekledim ..

Protein skimmerde biriken suyu boşalttım çamur gibi bişeydi daha sonra şu meşhur reflactometre geldi saf su ile akvaryumdaki suyla aynı derecede kalibre ettim ve su değerimin 1022 olduğunu gördüm öyle kalması gerektiğini düşündüm sebebi ise yabancı formlarda yurtdışında gelen canlıların nakliye ve bulundurma sularının tuzluluk değerinin 1022 civarı olduğu ve alıştırma periyodunun daha kolay olduğundan bahsetmeleri tuzluluk oranını artırmak daha kolay diye düşündüm. Şu anda hala bekliyorum ve temizlik ekibi nasıl alırım ve akvaryumum ne zaman temizlik ekibine hazır olur onu araştırıyorum ...tabi iş yerinde temizlik ekibi alcam diyince firmadakiler hangi gazeteye ilan verelim diye sordular .. kafanıza taş düşşün dedim verilen cevap şu idi. Umarım Canlı olur. Bu arada forma yazayım dedim hangi test kitlerini almam lazım dedim bana tavsiyede bulunan arkadaşlara çok teşekkür ederim, ayrıca burda yeni bir konu açmamı istediler ve benden açtım başımdan gelenleri yazdım yarın resimler ile gelişmeleri yayımlarım .

taakaa, BulentS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Enkılmen

Enkılmen

Bu arada bir şey aklıma geldi akvaryumun yüzeyinde çok ince bir yağ tabakası oluştu sanki yağ tabakası bu tabaka ne işe yarıyor... yada ne fikri olan varmı ...

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tolga bey Benim isteğimi kırmayıp konu açtığınız için teşekkürler. Ve hoşgeldiniz diyorum tekrardan.

Öncelikle yağ tabakasından başlayayım tank içinde akıntı motorunuz sanırım yok eğer varsa akıntı motorunu su yüzeyini dalgalandıracak şekilde çevirin ki yüzey hareketlensin ve yağ tabakası dağılsın. Yok sa alınacak listesine yeni bir üye geldi demek oluyor bu. Yada şimdi bakınca gördüm solda ki 2 tane su çıkış fıskıyesini yüzeye çevirin.

Strafor arka fon dediniz ben merak ettim nasıl birşey diye. RSM lerde arka panelde su çıkış ve giriş yerleri vardır onlar kapanmadı umarım. Görsell ler olsa daha rahay yorum yapacsağız.

4. Enkılmen

Enkılmen

iki adet akıntı motoru var onları yukarı çevirdim ama o yağımsı tabakanın ne olduğu konusunda merakım hala devam ediyor strafordan siyah kaya görünümü verilmiş 20 mm kalınlığında malzeme deliklere göre kesip alıştırarak montaj yapılıyo büyük patron (eşim ) izin vermediği için ofisime kurdum akvaryumu .. yarın resim çekerim ..

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Taha iyi olmuş ofiste göz önünde olması Tuzlu su tanklarında yüzey akıntısı olmadığında devamlı olan bir tabakadır.

6. Enkılmen

Enkılmen

Anladım tabaka var anladım ama o tabaka ne? Onu hala anlamadım. :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gördüğün yüzey yağlanması veya bulut tabakası 3 nedenle oluşur.

1. Yağlı yemler, yağlı gıda ve proteinler, katkılar.

2. Akvaryumda uçuşan tortular, kum kalıntıları vb.

3. Bunların her ikisinin karışımı.

Bir de farklı bir bulut oluşur, akvaryumda konak arayan benek paraziti larvalarının konak bulamayarak ölmesi. Bunlar farklı koşullarda görünen tabakayı oluşturur. Yüzey hareketi iyi olursa far edemezsin, suya dağılır veya dengeli su çevrimi ile protein skimmere yönlenir.

Kurulum hayırlı olsun, görsel destek bekleriz konuya.

8. Enkılmen

Enkılmen

Sabah işyerine geldim hersey normal ve iste resimler[​IMG][​IMG][​IMG]

9. Enkılmen

Enkılmen

Az evvel akvaryumun icinde kırmızı ile çizdiğim kabuklu canlı geziyor idi ne olduğu konusunda fikri olan varmı [​IMG]

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Snail türlerinden biri dir zarar olmaz. temizlik ekibi yani ?

11. Enkılmen

Enkılmen

bugün iş yerinde karides yedik hikaye şu .
    bizim akvaryumdaki canlı kayalara dehşet içinde taş diyen ve üzülen arkadaşım dışarı çıkıyordu küçük bir karides parçası istedim bizim akıllı metro marketten koca paket karides almış eh bir parça akvaryuma kalanı mideye oldu ... temo4

harfuzmani bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumun üstündeki yağ tabakası dağıldı mı? karidesler de afiyet olsun...;)

13. Enkılmen

Enkılmen

Akvaryum da yağ tabakası kalmadı pırıl pırıl herşey normal ne zaman canlı koymaya hazır olcak merakla bekliyorum biraz sabır işi temizlik ekibi ile ilgiiyazıları okuyorum bende bir taraftan hem görselliği eğlencelei hemde işini yapabilicek canlı bakıyorum ama sanırım bir hafta kadar beklemem gerekicek .

Alparslan bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temizlik ekibi ekliyebilirsiniz zaten bir resiminizde gördüm şu anda conch ve turbo snail eklerseniz iyi olur...

15. Enkılmen

Enkılmen

akvaryumda şu anda bulunan tek canlı eşantiyondan gelen garip kabuklu yaratık sanırım ışığı çok sevmiyor bursada nerden temizlik ekibi alırım onu araştırıyorum ..

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halil abiii bir hemşehrin daha var yardımcı ol...:portaliseviyoruz:

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ne Bursa mı Tolga bey kınıyorum sizi Bursadasınız ve bana söylemediniz profilinizde şehir yok insan haber verir haftaya pazartesi bana 40 tane conch gelecek ayarlarım size de.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi helal olsun 40 tane conch biraz fazla değil mi...temo4

19. Enkılmen

Enkılmen

arazi geniş sanırım temizlik ekibi bayağı geniş olmalı ...

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yok Talep çok Birde ana vatanından geliyor conch lar.

Sayfayı Paylaş