1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea Max 250 Pennywise

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Pennywise tarafından 31 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Tanka ikinci angel koydum cream angel ...coral beuty ve cream kardeş kardeş geçiniyorlar mercanlarada baktıkları yok Bu kadar angel yeter artık...:)

YMR_AY, veysel ve Pennywise bunu beğendi.
  2. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Yok abi ana tanka artık el sokmamaya çalışıyorum.. soksam da eldivenle. Bu arada akvaryum mlz satan firmalar 10lu eldiven satıyorlar. hatta 1 paket aldım 13 tl falan. Sakın alma.. git bir veteriner kliniğine 100 lü paketi 15 tl ye aldım. kullan kullan at.. Şimdi ciddi karantina çalışmalarım var. Karantina için protein skimmer ve küçük bir fan sipariş verdim. Isıtıcım sirkülasyon hatta kaya bile var. 1009 tuzluluk 28 derece sürekli çalışan bir akvaryumum olacak.. Bir sıkıntıda direkt alıştırma yaparak alacağım balığı 6 gün uygulayacağım tedaviyi sonra gene alıştırarak tekrar ana tanka alırım.. Geçen gün bir arkadaşın yazısını okudum çok üzüldüm bütün balıklar kötü bir şekilde ölmüş.. Palyaçolar kesin sıkıntılı abi geldiğinden beri bazen hiç beyaz benek yok bazen 3 5 benek var. hatta kabarık şeyler var üstlerinde benek öncesi oluyor.. sonra o kabarık yerler beyazlıyor.. Dün işte angelda da 2 benek vardı.. bu gece renkleri azalmış kaybolmuş resmen.. ama her an hepsi beyaz benek saracak gibi.. Hazırlıklı olmak istiyorum..

Pennywise bunu beğendi.
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Abi haklısın, cream angel dokunmadi ama diğer angeller tehlikeli maalesef. Şuan para verip aldığım mercan bir tek hairy mushroom olduğundan kolay geliyor :) ama haklısın büyük risk.
    Trigger renkleri vs muhteşem güzel balık. Bir akvaryumda resmen cama yaklaşıp kendini sevdiriyordu. Başka bitanesi de camın diğer tarafından elini isirmaya çalışıyordu. Ileri derece psikopat balık. Angel alıp yanına ziyan etmek istemem. Aslan balığı haricinde zor. Deniz kestanesini bile yiyor manyak. 2. Akvaryum için şuan zor diyebilirim sadece. Büyük de konuşmak istemem.
    Evet abi şu biodgest serisinden almam lazım ilk fırsatta. Nitrat tavan yapmış.
    Hayırlı olsun abi. Inşallah dokunmazlar. Ama yine de dikkat etmek lazım.

4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Haklısın abi karantina tankı lazım. Hatta bazı arkadaşlar önce bu tanka koyup balıkları yeme alıştırma, hastalık kontrolü vs yapıyorlar. Böylelikle diğer balıkları da hastalığa karşı korumuş oluyorlar. Eldiven olayını değerlendireyim ama buradaki Veterinerlerde öyle eldiven bulamayiz. Kediye köpeğe göre burdakiler :)

YMR_AY, emarch ve Alparslan bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eldiven için öncede yazdım, dikkat edilecek tek şey üzerinde bazen koruyucu materyal oluyor mesela pudra gibi bu tip eldivenlerden almayalım. El sokmayalım derken kimyasal malzemede girmesin akvaryum suyuna.

emarch bunu beğendi.
  6. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Veysel bey, bu büyükbaş hayvanların suni döllenmesinde kullanılan basit omuza kadar uzayan plastik çok ince eldivenler.. Hiç bir katkı koruyucu yok. Hani dayanamayıp el sokan arkadaşlar için bilgi vereyim dedim. Yoksa ben hiç akvaryuma el sokmam : ppp

YMR_AY, Önder., Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Poşet gibi ince uzun eldivenlerden almıştım. Hem çabuk deliniyor hem de nasıl yukarıdan yine su giriyordu. Streç filmle üstünü sarınca sağlam oluyor.

emarch ve veysel bunu beğendi.
  8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Sanıyorum ki benim bu yeşil algler cyano maalesef. Cyano kelime anlamı olarak mavi yeşil alg anlamına geliyormuş. Renk tutuyor, doku tutuyor. Şimdi temizlik için neler yapılmalı ona bakayım. Ancak canımı sıkan bir bilgi daha gördüm. Cyanoya ait 2.8 milyar yıllık fosil kalıntısı bulunmuş. Tahmini olarak 3.5 milyar yıllık bir geçmişe sahip. Bu da bu organizmayi dünyanın en eski organizmasi yapıyor. Yani abi bayağı bir eskiymis. Bu işte benim 3-5 aylık tecrubem der ki forumu oku :D

emarch bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Levent temizlemeyi denediğinde temizlediğin yerlerden tekrar oluşuyor mu?

emarch bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Temizlediğim yerleri tam olarak temizleyememiş olabilirim. Yani yanında kalan parçalardan gelişim gösterenler var. Ama asıl gözlemlediğim, kahverengi oluşumlar da meydana gelmeye başlamış bazı bölgelerde o da temizlediğim yerlerde oluşmaya başlamış. O sebeple cyano diyebiliyorum. Sifon vs haricinde antibiyotik, çivi ve maya tedavisi öneriyorlar. Ancak sorunun asıl kaynağını nasıl bulacağımı pek bilemiyorum.

emarch bunu beğendi.
  11. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Ben de biraz okudum abi, çok fazla yazılıp söylenmese de antibiotik uygulaması ağır basıyor.. Herkes el altından basıyor antibiotiği : )) tabi yararlı zararlı bütün dengeyi bozuyor.. tankın bunu kaldırı mı kaldırmaz mı etkisi ne olur bilinmez.. Özellikle tanka yeni kaya girdiğinde tetiklenebiliyor.. Belki de akvaryumunda sorun yok.. Mercanın kayası ile beraber gelmiş de olabilir.. Uygun ortamı bulunca üreme yapmış olabilir.. Kolay gelsin abi..

TencoMelih ve Pennywise bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Cyano bir çok nedenden olabilir Levent biliyorsun zaten, lambaların yeterli gelmiyor olabilir eskimiş olabilir, fazla yemlemeden veya bazı yemlerden kaynaklı fosfat yükselişi, artı olarak nitratın yüksek kh ın düşük olması akıntı vs. Akvaryumda ısının artması sizde bu ısı artışı fazla oluyor tahminimce. Öncelikle sorun hangisinden kaynaklı bunu bir bulalım derim.
    Antibiyotik gibi ******* uygulamalar tank içinde sıkıntılı olur.

TencoMelih, Pennywise ve emarch bunu beğendi.
  13. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Veysel bey, açıkçası öyle anlar oluyor ki.. akvaryumcudan ürün alıyorsunuz. Sonra eve tanka koyuyorsunuz.. Sonra bir sorun çıkıyor akvaryumda foruma yazıyorsunuz sonra satın aldığınız yere dönüyorsunuz.. okuyorsunuz muhakemesini yapıp sabrınıza göre aklınıza göre en uygununu en hızlısını uyguluyorsunuz.. Çözüm bulamadığınız noktada kesin bir şey söylenemediğinde kesin çözüme gidip bazı şeyleri yıkarak düzeltmeye çalışıyorsunuz.. Tabi bunlarda yaşanmış iyi veya kötü tecrübe oluyor.. Çok Şükür Burada yol gösteren ışık olan sizin gibi insanlar var.. İyi anda da kötü anda da sizlerle paylaşmak güven veriyor..

Bir de şöyle bir şeyler yaşıyorum arada : )) Bazen yaptığım yanlışları inanın paylaşamıyorum bile o kadar emek verip bilgi veriyorsunuz sonra.. ben gidip göz göre göre yanlış yapıyorum. Utanıyorum böyle yazmaya şunu yaptım diye..

Not : Levent abi bas antibiyotiği : ))) Şaka bir yana inşallah ilaçsız halldersin..

TencoMelih, Pennywise ve veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sanki biz çok mu farklıyız yada ben diyeyim aynı, kuruyorum hiç eksik yok illa bir yerinden problem çıkarıyor.

Pennywise ve emarch bunu beğendi.
  15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    1- Nitrat sorunum var 25 üstü durumda şuan.
    2- Işık sorunum var gözüküyor daha ne değiştirmeye vaktim oldu ne de araştırmaya.
    Fosfat sorunum yok 0,03 çıktı ölçümlerimde.
    KH sorunum var ise de dengeliyorum bir şekilde katkı girerek vs.

Şu lambaları bir değiştireyim de olayları anlayalım.
    Peki 6 tane boşluk var ama kaç lamba kullanmalıyım.

emarch bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    4 lü grup yetiyorsa 4 lü kullanalım neden dersen ısı faktörü meselesi var sizde.

Pennywise bunu beğendi.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Zor işimiz abi. Yok ısı, yok yosun, yok mercan, yok nitrat, PS, Dalga motoru................ fatal eror

emarch ve veysel bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aynen öyle, bakalım cumartesi su dolduracağım sonuç ne olacak bende merak etmiyor değilim.

emarch bunu beğendi.
  19. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Çivi işi geçici çözüm daha evvel denedim sadece bir müddet kesiyor o kadar ... Şayet tankında faydalı bakteri yeteri kadar oturmuşsa ki bunun için daha evvel de yazdığım gibi BİODIGEST ve BIOPTIM mükkemmel sonuç veriyor ve maximum ayda bir su değişimi yapıp sump da zemin de partikül artık yoksa iyi bir sonuç alırsın emin ol

20. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Yahu Levent sen tatile gitmeden evvel de konuşmuştuk şu lambaları değiştirmeden istediğin sonucu almak zor ... Daha ne bekliyorsun tankına göre uygun değerde yeni aydınlatma T5 al sonra takip et tankının

Sayfayı Paylaş