1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

RED SEA MAX 130 D hakkında kullanıcı görüşleri

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde ertnylmz tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    Arkadaşlar hobiye red Sea Max 130 D ile başlamak istiyorum sizce nasıl bir seçim neler söylemek istersiniz akvaryum hakkında...olumlu olumsuz tüm görüşleriniz benim için altın değerinde.

seaman038 bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ertan bey bir rsm 250 kullanıcısı olarak ancak yardımcı olabilirim. Biliyorum 2 alet aynı değildir ama benzerdir.

Öncelikle akvaryuma şundan başlayayım da sonra nasıl olsa büyütürüz gibi bir yaklaşımı kesinlikle doğru bulmuyorum. Akvaryum optimum ölçülerde ve 1 kere kurulmalıdır.
    Çünkü
    • Her kurulan akvaryum başlı başına bir maliyettir.
    • Her yeni kurulan akvaryumun bekleme süreci vardır. Bu süreç yaklaşık 1 ay kadar sürer
    • Bu süreçte alınan canlılar kuş gibi yeni akvaryuma taşınmaz.
    • Malzemeler sıfır satışta pahalıylen 2el satışları oldukça düşer.
    Bunları konuştuğumuza göre ne beslemek istiyoruz buna bakalım.
    Balık ise beslemek istediğimiz ebatları sebebiyle çok fazla balık beslemek mümkün değil ama aynı ebatlardaki tanklarda da bu oran farklı olmayacaktır. Ama balık için güzeldir.
    Gelelim mercana. Mercan dediysek sadece metcan değil tabi ki. Balık da olacak ama her türü kabul etmiyor bu şekilde olursa. Uyumlu balık + mercan diyelim.
    Bitmedi daha sorularım. Ne tür mercan olacak?
    Soft mercan ve balıklarla güzel bir akvaryum olur. Çok da iyi olur ama abartmıyoruz.
    Lps + soft da olur. Ama öyle zor türlerden değil. Çünkü sıcaklık kontrolü olarak rsm başarılı bir akvaryum diyemem. Çünkü kapalı sistemlerde bunlar vardır. Florasanlar yakın ve akvaryumun üstü kapalı olduğundan bu iş biraz zor oluyor. Ekstra soğutucu gerekli olur ki bu tip sistemlere adapte etmek zor.
    Gelelim sps türlerine. Spsler sıcaktan çabuk etkilenir ve soğutma olmazsa bu iş imkansız. Rsm 250de ben soğutucu kullanıyorum ama bende hazne daha büyük olduğundan büyük problem yaşamıyorum. Takmak ise çok zor oluyor. Ama imkansız değil.
    Gelelim asıl problemlere. Dozaj pompasını bağlamak da su tamamlamayı bağlamak da çok zor olacaktır. Sumplı sistem daha kolay olacaktır bu sebeplerle LSP ve SPS yapılacaksa.

Genel olarak değerlendirirsek RSM sistemlerini

+ Tasarım bana göre şık
    + Tam sistem olduğu için derli toplu
    + Balıklar atlayamadığı için bu tip ölümler yaşanmıyor.
    + Gereksinimlerini öğrenince sorunları az bir tank. Ben 2,5 seneden beri kullanıyorum. Benimle birlikte başlayanlar şuan 4-5 tane daha tank eskittiler.
    + Sump olmadığı için alt dolabı ıvır zıvır için kullanmak kolaylık sağlar.
    + Su tank ile aynı miktarda olduğundan su taşma problemi yoktur.
    + PS geciktiriciye ihtiyaç yoktur.
    Ankara tayfasını hesaba katmıyorum. :)
    - Kapalı sistem modifiye etmek problemli oluyor.
    - Üstü kapalı olduğu için ısı problemini diğer tanklara göre daha fazla yaşayacaktır.
    - Hazır sistem olarak bilinse de ilave dalga motoru almak gerekir
    - Derinlik dar olduğundan kaynaklı olarak dekorasyon biraz zorlar
    - PS ve Fan sesi uyunan ortamlarda rahatsız edici olur.
    - PS değiştirilmek istenirse seçenekler azdır.
    - Modifiye imkanları kısıtlıdır.
    - Otomatik yemleme biraz sorunludur yine de çözülebilir

Ama yine de güzeldir RSM. Kompkt bir ürün için çok ileri düzeyde değildir ama SPS falan besleyeceğim demez iseniz iyidir.

Alın ya da almayın diyemem buna biraz da siz karar vereceksiniz. :)

3. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    Öncelikle ilginiz ve samimiyetiniz için çok teşekkür ederim...
    Beslemek istedğim lps+soft mercan ve bikaç küçük balık yani minik ve tatlı bir reef yapmak istiyorum...
    Neden red sea Max 130 diyicek olursakta tamamen maddi sebeplerden ötürü çünkü;akvaryumu iyi bir arkadaştan içindeki kum ve kayası ile birlikte 450 tl ye alıcam karısından ötürü hobiyi bırakan bir arkadaş..
    İyice bilgi edinmek istiyorum çünkü öğrenci olduğumdan dolayı maddi imkanlar biraz sıkıntı ve dolayısıyla hata yapma şansım yok...
    Ama güzel bir akvaryum kurmak içinde can atıyorum bir akvaryumum olmalı artık

veysel bunu beğendi.
  4. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    IMG-20160712-WA0005.jpg IMG-20160712-WA0003.jpg IMG-20160712-WA0004.jpg IMG-20160712-WA0002.jpg
    Bir kaç resim eklemek istedim akvaryum bu kumu ve kayası ile birlşkte almayı düşünüyorum arkadaşlar,alıcağım arkadaş hobiyi bırakan iyi niyetli bir hobici...
    Fiyat 500 tl.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, niyet bu akvaryum ise kumu yeni kum ile değiştirin 2-3 mm mercan kırığı yeterli. Güzel bir dekor ile şık bir tank olur.

Bence hazır sistemlere göre fiyat makul seviyede. Yeni bir tank yaptırıp baslangıc yapmak isterseniz bu fiyatın baya bir üstüne maliyet çıkar.

Güzel.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Not: Levent tankı bozunca da onun rsm 250 yi ben alacağım. Belki bana da iyi gelir uzun süreli tankım olur.:D

Pennywise bunu beğendi.
  7. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    Kesinlikle bende fiyattan ötürü almak istiyorum zaten,inşallah sizde alırsınız ve 250 ler muhteşem akvaryumlar ve birçok ödül almış bşr akvaryum kompakt olarak en iyisi diyebilirim...
    Peki yedek parça konusuna ne diyosunuz aydınlatma ve ps side ses yapıyomuş değiştirmek gerek sanırım...

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu konunun en tecrübelileri Levent ve Nadir abi. Hiç kullanmadım ancak ps lerini degıştirdiklerini biliyorum.

Nadir ve Pennywise bunu beğendi.
  9. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    Levent ve nadir abi tecrübelerini paylaşabilirmi bizimle acaba...

Nadir bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Daha ne anlatabilirdim bilmem bilemem.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/red-sea-max-250-kurulumuna-başladım.16679/
    http://www.akvaryumportali.com/threads/red-sea-max-250-pennywise.18078/
    Yok Nadir abi PS değiştirmedi.
    Benle Emrah abi değiştirdik ama ondan da ses soluk yok.

Başkan ben kendime güvenemedim bozmak konusunda bi gaza geliyorum ama beygir düşük hala bozacağım. :D

ertnylmz ve veysel bunu beğendi.
  11. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    Haha hayırlısı o zaman

Pennywise bunu beğendi.
  12. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    peki rsm 130 un aydınlatması hakkında neler yapılabilir florasanları pek bulunamıyomuş.

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    24W değil miymiş

ertnylmz bunu beğendi.
  14. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    Florasan biraz değişik iki florasanın tek girişi var

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Modifiye ettir istersen suyu doldurmadan önce. Sonrasında sorunlar çıkar Florasan bulamazsan.

Nadir ve ertnylmz bunu beğendi.
  16. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    nasıl bişey yapabilirim bir fikrin varmı acaba...

17. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Ben bu akvaryumu kullandım kibar ve dolabı gayet kullanışlı ve geniş bir sistem rakkam çok iyi bence kaya ve kumuda hesaba katarsak gayet iyi bu sisteme
    - ps bulamadığımızı varsayalım
    - arkadan kapak kısmı kırılarak askı ps modifiye edilebilir
    - varsayalım aydınlatma problemi yaşadık lambadan ziyade balast problemi var tridonic gibi balastlar sığmamakta budurumda
    - dıy çok güzel bir led yapılabilmesi için alanı mevcut aynı zamanda ısı problemide bir nebze düşmüş olur
    - işin soğutma kısmını geri dönüş pompasının olduğu yerin tepesine bir bilgisayar fanı bağlamıştım lakin su buharlaşması inanılmaz fazlalaşmıştı su ekleme o yüzden şart levent abininde bahsettiği gibi + - leri olan bir sistem ama ufak balıklar ve birkaç soft türler için mükemmel bir sistem çıkacak sorunlarada 7/24 destek var yok biz bunu sabah 08:00 ila akşam 21:00 yapalım :D hoşgeldiniz aramıza

ertnylmz, Pennywise ve veysel bunu beğendi.
  18. ertnylmz

ertnylmz

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Ertan yılmaz
    Eyvallah başkan
    Red sea ye mail attım 4 gün önce onlarda İstanbul distürübütörüne numaramı vermişler,yaptığım konuşmada artık hiçbir malzemesini getirmediklerini söylediler biraz canımı sıkmıştı bu durum ama siz biraz ferahlattınız...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 20 Temmuz 2016
    seaman038 bunu beğendi.
  19. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Bu tür akvaryumlar adamı yorar ,eller kollar rahat içine giremez sıkılırsınız sürekli arayış olur ,ps,armatür arayışları hep olur eski konularda Bülent arkadaşımızın başlangıç akvaryumuydu rahat edemedi imkanı vardı 150*100*60' a terfi etti gerçi onuda pek uzun süre götürmedi ama, söylemek istediğim bence büyükle başlamak sonra küçülmek .

Nadir, Pennywise, ertnylmz ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Teoman abi valla ben ve Nadir abiye Red Sea çalışanlarına şilt verecekler sanıyorum :)
    Bu sistemi biz üretiyoruz ama bu kadar inatla kullanana rastlamadık diye :D

Nadir ve cimlikaya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş