1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ramirezi'lerin Adaptasyon Süreçleri

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde Neverlander tarafından 11 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Benim paludaryum tam ramirezilik oldu aslına bakarsanız, içindeki kütükler ve çok miktardaki torf sayesinde suyum kıpkırmızı zaten ama güvenemiyorum işte

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam, Bu gün seni biraz kızdırmaya karar verdim. :F Soru çok güzel Abdullah hocam... Güney Amerika diğer cüce cichlidleri neden normal kurulumda yaşıyorda bunlar yaşamıyor...

Tanganyika akvaryumuna Astoronot balığını koysak ne olur, aslanlar gibi yaşar doğru mu ? Malawi akvaryumuna mecazi anlamda Melek balığını koysak sudan az etkilenir ve yaşar doğrumu ?

Öyleyse sorunun cevabı türün su hassasiyetidir ve cevabı bence bundan ibarettir.

Tannin organik atıklar yüzünden oluşur, eğer Ramizeri için gerekliyse gerçekten... Mango kökü en son ihtiyaçtır bu anlamda. Hep sözünü ettiğim sebze yapraklarının çürümesi sonucudaTannin oluşur. Hani zor balıktı ? Hani hassas balıktı. Bir balık organik atıkların sonucunda oluşan bir maddeyi, sudaki oksijen oranını düşüren bir maddeyi, demirin çökmesini engelleyen ve filtre edilmesinin önünü kesen organik atığı sevecek ve Ramizeri zor balık olacak ? Bu nasıl olacak. gizli:

Tannin kuyu sularında, durgun göllerde, bulunur, hatta ileri gideyim İçtiğimiz çayda, kahvede bile bulunur. Sen Tannin iste hocam türün yaşaması için yeterki.

Abdullah hocam, yağmur suyu iyidir iyi. :) :F

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bunu mu tercih edersiniz?

Ramirezi: Yaşatması zor, Temel Hoca'ya göre yağmur suyu ister (bu bağlamda kurak yaz aylarında balığa yağmur suyu nereden bulunur, Allah-u Alem), kesinlikle tonla mango kökü ister, vesaire... Bütün bunlara rağmen yine de ölebilir...

Resmi de bu:

Yoksa bunu mu tercih edersiniz?

Altispinoza (Bolivian Ram): Çok dayanıklı balıktır, her türlü su şartına adapte olabilir (tabii genel olarak asidik, yumuşak olduğu sürece), ortalama mango kökü kafidir...

Resmi de bu:

Bu iki balık aynı cinse mensub iki farklı türdür...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam ben zor olanı seçerim. :) Başarması zor olanı başarmak daha keyif vericidir bana göre. Evet yazın yağmur suyu bulmak zor olabilir çok haklısın, ama akvaryuma adapte edilen ve alışan balıklar için yaz aylarındaki yapılacak az miktardaki damacana su değişimleri olumsuz etki etmeyecektir.

Yağmur suyu iyidir iyi. :F

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yağmur suyu ile alakası yok Temel Hocam durumun... İçindeki çözünmüş mineral düzeyi düşük olan her su kullanılabilir... Diğer taraftan çeşme suyuna da uyguanacak bazı kimyasal yöntemler istediğimiz sonu elde etmemizi sağlayacaktır..

Durum tannin ve mango kökünden çıkacak diğer asitler ile ilişkili... Çürüyen bitkiler tannin verebilir ancak humik ve gallik asitleri yeterli düzeyde sağlayamazlar... Bu bağlamda o akvaryum bitki gelişimi açısından daha az olanağa sahip olur... Mango kökü ise suya tannin, huömik asit ve gallik asiti ziyadesi ile salacaktır... Bu bağlamda mango kökleri ile oluşturulmuş bir akvaryumda bitkilerin gelişimi için en uygun ortam sağlanmış olacaktır...

Ayrıca çürüyen yapraklardan/bitkilerden tanninin dışında çok sayıda başka maddeler de suya salınacaktır... Mango kökünde bu risk en alt düzeydedir... Bir diğer husus da çürüyen bitkilerden oluşan tannin miktarının (bitkisine göre değişmekle birlikte) mango kökünden salınan tanin miktarının altında olmasıdır...

Temel Hocam,

Sence suyu iyice sarartmak için akvaryuma kaç kök çürüyen bitki konulmalıdır? İçinde bitkilerin çürüdüğü bir akvaryumun suyu ne kadar sürede sararır? Herkesin malumudur suyu en iyi ve hızlı mango kökleri sarartır ki bu sarılığın nedeni de suya saldıkları tanninlerdir...

6. radenko

radenko

Temel bey güzel olmuş.

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İşte Temel Hocam, sana söyletmek istediğimi söylemişsin... haha:

:F :D :F :D :F :D

Yani yağmur suyunda keramet yok... Tabii siz Orinoco Nehri'nin üzerine yağan yağmur suyundan temin edip de onu bozulmadan ve değişeme uğramadan akvaryuma koymadıktan sonra... :D

Oysa ki benim şahit olduğum örnekte (yani tanıştığım kişi) ne yağmur suyu kullanmış ne de reverse osmoz... 170 lt'lik akvaryumunda kullandığı sadece ve sadece 80 adet mango kökü... :F

8. sadangur

sadangur

İsim:
    şadan gür
    Yaşatabilmiş derken , bunun bir sınırı varmıdır ? Yani 1 ay, 2 ay, 3 ay ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah Hocam, Mango kökü kullanılmasında sorun yok. Türün doğal ortamında bulunan bir kök en iyi seçimdir elbette. Ama yine doğru noktaya parmak bastığın gibi çürüyen yapraklar suya sadece tanin salmaz. em34: Ama kurulum aşamasındaki suya eklenecek olan bitkiler, sebze yapraklarıda sadece tannin salmaz... Türün doğal ortamına düşen ağaç yapraklarıda suyun asidik olmasında büyük önem taşımıyor mu ? ;) Memlekette ağaçta var, bitkide var sebze yaprağıda var. Temiz yağmur suyuna artı olarak kurulumda eklenecek bu tarz yapraklar suyu istenilen hale sokacaktır... Yağmur suyu şart mı dersen yine dediğin gibi değil elbette. :) Su üzerinde ne yapacağını, ne ekleyeceğini, kısaca suyu ezberledikten sonra... Gel Aydos gölüne al suyu hazırla. Adamlar lahım suyunu arırıp içme suyu yapıyor. İş bilenin kılıç kuşananın değil mi ? ;)

Teşekkür ederim Raif Hocam. :cekingen:

10. sadangur

sadangur

İsim:
    şadan gür
    20 mayısta 1 çift ramirezi ve 1 çift bolivian ram almıştım 6 adet melekle birlikte ...Ramirezilerimi canlı doğuran tankına , bolivianları da meleklerle farklı bir tanka koydum..Gayet sağlıklı ve sorunsuz yaşıyorlardı... Geçtiğimiz gün yani
    3 haziran da 1 çift ramirezi ve bir çift daha bolivian ram aldım...Onları melek akvaryumuna koydum..Yani o tankta 2 çift bolivian ram ve 1 çift ramirezi oldu...Bu arada canlı doğuran tankımı sürekli bitkilendiriyordum , bence harika oldu :) ve nihayet dün akşam melek tankında bulunan tatlişkoları da canlı doğurana aktardım...
    Yani 2 çift ramirezi ve 2 çift bolivian ram bir arada yaşayacaklar bundan sonra...
    Akşam tankı seyrederken bir ara 2 erkek ramirezinin kavga etmeye başladıklarını farkettim..Sanırım akvaryumda kendilerine yer ayarlamaya çalışıyorlar...Okudukça ramirezilerin yaşatılamadığını çok üzülüyorum ve her sabah uyanır uyanmaz onlara bakıyorum ve yaşadıkları için şükrediyorum naz:..Çok sevimli ve güzeller , onları çok seviyorum...

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Peki bu salınım ve sararmanın yada bu mevcut kütüklerin ph'ı aşağılara çekmesinin suda bir doyum noktası var mıdır ?

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Meltem Hanım,

Kullandığınız su musluk suyu mu, damacana mı? Musluk suyu ise size Bursa'nın hangi barajından su geliyor?

Kanka, kütükler yavaş hızda sürekli çürüyorlar... Yani kütük tamamen çürüyüp geriye çürüyecek birşeyi kalmadığında pH üzerindeki etkisi ve tanin salınımı da bitmiş olacak...

Ama genel olarak biz su değişimleri ile pH ve tannin düzeylerine zaten müdahale edip duruyoruz...

13. sadangur

sadangur

İsim:
    şadan gür

Musluk suyu elbette , Hürriyet semtinde oturuyorum ve sularımız çok kireçli sayılmaz.:)

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Evet Meltem Hanım bu çok önemli... Ramirezi ve altispinozalarınızla size uzun seneler devirmenizi dilerim... Darısı altispinozalarım ile bana...

Bu arada kavga eden Ramirezi'ler hakimiyet savaşında... Yakında akvaryumunuzu Kuzey/Güney ya da Doğu/Batı şeklinde bölerler... :D

15. sadangur

sadangur

İsim:
    şadan gür
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim , tecrübelerinize dayanarak bişey sormak istiyorum..Dişi ramarezi de sanki tüpçük çıkarmış ve karnı şişmiş gibi...
    Sevinmek için erken mi dersiniz ?

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Benim dişi altispinizolar da uzun süredir tüpçük çıkarmış gibiler ancak herhangi bir numaralarını görmedim henüz... Ramireziler için ise bilemiyorum... Ben en çok 8 gün yaşatabildim de bir Ramirezi'yi... :(

17. sadangur

sadangur

İsim:
    şadan gür
    8 gün mü ? :( :( :( Aman Allahım naz: 20 günü geçti benimkiler naz: ama bişey farkettim , 2.parti aldığım ramireziler benim aldığım zamandan akvaryumcunun elinde olanlar...Ve pek büyümemişler , ufak kalmışlar...Oysa benim tankta ki ramireziler semirdi :))) ay nazar değdireceğim naz:

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Allah nazardan korusun Meltem Hanım... Maaşallah... naz:

19. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Konuyu kaçırmışım.Su yumuşaklığı ve yağmur suyu üzerine konuşmuşsunuz.Ben de şahsi fikirlerimi belirtmek isterim.
    Yağmur suyu toplanması düşünülüyorsa sağanak olarak başlamış,başlangıcının üzerinden 15 dakika geçtikten sonra toplanabilir.Peki yağmur suyunu elde etmek zor mudur?Hayır.Evimizde de bunu oluşturabiliriz.Soğuk bir yüzeye güçlü hava akımı uygularsak suyun damla damla biriktiğini görürüz ki bu yağmur suyu ile eştir.Ters osmosdan da daha saftır.Ters osmosda ne kadar ince filtreleme yapsanız da mikroelementler temizlenen suya geçmektedir.Ne kadar geçeceğini kirli su olarak atılan suyun oranını belirleyrek azaltabiliriz.
    Ramireziler melekler ile birlikte yaşamaktalar.Aynı koşullar melekler için de gerekli.Şu an evimdeki akvaryumda bunu sağladım.Kanıma girmiş olsanız da paraya kıyıp ramirezi almayı düşünmüyorum :) Altum yetiştirmek öncelikli hedeflerim arasında şu anda.Ha isteyen ramirezi alıp koyabilir akvaryumuma,akvaryum kiralama gbi birşey yani :p :D

20. sadangur

sadangur

İsim:
    şadan gür

Altum konusunda ciddimisiniz ????

Sayfayı Paylaş