1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Queen Anne's Revenge... Nano Resif Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde EgemenKARAA tarafından 13 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Queen Anne's Revenge...

3
    . tuzlu su denemem ile karşı karşıyayız. Eğer bu sefer de elime yüzüme bulaştırırsam bırakın tuzlu su kurdurmayı beni bidaha denize sokamazsınız :p

Akvaryum 55x60x45h arkadan sump'lı 150 litre brüt hacim var bunun yaklaşık 110 litrelik kısmı ön kısımda ana tank olarak bulunuyor, arkada ortada bir ps bölmesi yanlarda da iki tane kafa motoru bulunan dönüş bölmeleri bulunmakta. Kafa motorları sunsun marka ama en kısa zamanda değiştirilecek. Duruma göre de ön tarafa bir adet dalga motoru eklenecek.

Aydınlatma 4 x 24w T5 kendi yapımım armatür kasa @ka2n 'a içinin güncel hali ise bana ait. 4 lambayı da Sylvania kullandım sıralama marinestar - coralstar - aquastar - coralstar şeklinde. Hep birlikte göreceğiz Sylvania lambalar gerçekten tuzlu su da bu kadar başarısız mı diye :)

Tabanda caribsea special aragonit kum var ölü halde aynı şekilde kaya olarak da ölü durumda @ka2n 'dan gelme bi kaç parça kaya var ama ekleme yapılması gerek kayalar baya az geldi. Kalanları canlı kaya ile tamamlamayı düşünüyorum.

Suyu ise bildiğimiz tezgah üstü su arıtma cihazlarından bir tane edinip onu biraz kendime göre modifiye ederek çözdüm. İlk geldiği haliyle oldukça kullanışsız olan cihaz purolite reçine ve brightwell karbon eklenince 0 tds su verdi. Tabi reçineden önce membran ve herhangi bir ön filtre olmadığı için reçine çok çabuk doldu ve iki kez reçineyi yenilemek zorunda kaldım, 100 litre su için 2 litre reçine harcadım :)

Onun dışında ps BM NAC 3.5 ama 2. el aldığım için mili kırık çıktı yeni mil takımı sipariş ettim internetten eğer yarın gelirse ps de akvaryumdaki yerini alıcak...

Genel olarak durum bu şekilde bu sefer inatçıyım pes etmek yok şu ana kadar yaptığım en mantıklı hacimle ve en mantıklı ekipmanlarla çıktım yola. Her zaman olduğu gibi @ka2n 'ın emeği çok fazla bu tankta da. 12 gibi başladığım su doldurma işlemi ile kurulum 6 saat sonra yani şu sıralar saat sabah 6 sularında bitti ama bende bittim. Bakalım sonuç ne olacak hep beraber izleyip göreceğiz. :)

IMG_6138.JPG

IMG_6141.JPG

IMG_6142.JPG

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun Egemen, bir şey olmaz kurulum yapma bağımlılık yapar. İyidir...:D Benden örnek al..

3. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Abi tatlı su olsa doldur boşalt eyvallah da tuzlu su ı ıh. Sabah 6ya kadar su doldurdum her yer karbon reçine bardak kırıldı su bastı vs allahtan öğrenci evi karışan yok :p

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

veysel bunu beğendi.
  4. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Sump'ın ps haznesini neden o kadar yüksek yaptıklarını anlamamakla birlikte bugün ps'i bağladığımda su çok yüksek olduğu için anında taştı bende su yüksekliğini düşüremediğim için ps'i yükselttim alttan 4 cm kadar. Şu anda güzel çalışıyor gibi ne dersiniz? :)

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  5. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Suyu dolduralı 5 gün oldu ama hala bir bulanıklık var suda puslu görünüyor. Sinirimi bozmaya başladı bu durum

Eren İkiok bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    3. Kurulumda bunlara takılmaman gerektiğini öğrenmiş olman gerekiyor :) bulanıklık bir şekilde geçecek ;)

7. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Abi 3. Kurulumumda günde 50 kere ps'yi kontrol etmemem de gerekiyor ama işte...

veysel bunu beğendi.
  8. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Biraz elyaf, biraz aktif karbon... Hayırlı olsun kurulumunuz. :nazar:

9. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Teşekkür ederim Burcu hanım

10. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Ayın 13 ünde suyu doldurdum ölü kum ölü kaya ve daha nasılolsa kaya eklemesi yapacam diye durmadan el kol sokuyorum akvaryuma bugün ayın 22'si ve 9. Günde diatom ufak bir nokta halinde başladı akvaryumda. Hala anlayabilmiş değilim [​IMG]

MESUT_KERİM, veysel ve corax bunu beğendi.
  11. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Daha fazla kaya girme bence. Kumun üzerini ufak zoa kayaları ile şenlendirmeye bak.

12. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    dikkate alıcam abi bu önerini :)

13. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Evet şık olur

EgemenKARAA bunu beğendi.
  14. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Diatom çok yavaş ilerliyor bi an önce istediğim seviyeye gelsin de temizlik ekibi giriyim diye gözünün içine bakıyorum

[​IMG][​IMG]

yeşil alg'ler de ufacık bir nokta halinde kendini gösterdi

Eren İkiok, YMR_AY, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    15. Gün Tes sonuçları:
    Amonyak: 0
    Nitrit : 0
    Nitrat: 0,2

Canlı girene kadar bakteriler sağlam kalsın diye 2 günde bir 1ml bakteri besini dozluyorum

Eren İkiok bunu beğendi.
  16. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Bugün 3 adet conch ve bir adet minik hairy ekledim tanka yavaş yavaş canlanıyoruz

[​IMG][​IMG]

veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  17. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Canlı girmeden önce tuzluluğu kontrol etmiştim akvaryumu doldururken göz kararı ayarladığım için tuzu 1.011 civarı çıktı tabi canlıları koymadan ayarlıyim dedim tuzluluğu 1.023 civarına çektim ertesi gün su yoğun şekilde bulandı doğal olarak bunu tuzluluk değişince ölen bakteri kitlelerine bağladım. Sonra dedim bu kadar bakteri öldüyse akvaryumda bişeylerin değişmesi lazım. Tekrar test yaptım amonyak sıfır hadi bu normal sayılabilir ama nitrat da sıfır. Daha 2-3 gün önce 0,2 çıkan nitrat şimdi sıfırlanmış. Testlerin markası salifert acaba diyorum testlerde bi yanlışlık mı var noluyoruz?

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Diyorum hep Ankaranın suyunda mı havasında mı artık bilmiyorum. Birşeyler var.

Hayırlı olsun Egemen

MESUT_KERİM ve EgemenKARAA bunu beğendi.
  19. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    eyvallah abi sağol :)

20. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Diatom tamamen kalktı herkesin keyfi yerinde hairy de bariz büyüme var ancak kafamı karıştıran şey nitratım hala 0 hiç mi artmaz bi tankta nitrat acaba testler mi bozuk diye işkillendiriyo beni

[​IMG][​IMG]

MESUT_KERİM, YMR_AY ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş