1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

PS Toplama Kabı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Moliro tarafından 26 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Moliro

  Moliro

  Mesajlar:
  679
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Cengiz
  PS toplama kabını dolmadıkça boşaltmamaya başladım, zaman geçtikçe üşengeçliğim artıyor :)

  şunu fark ediyorum, kabı boşalttıktan sonra yaptığı toplamayla biriktikçe toplama arasında fark var. Kabı boşaltınca ertesi gün mesela 1cm yükseldiyse atık, kabı boşaltmazsam çok daha az oluyor.
  Sebebi nedir sizce bunun?
   
 2. Divin

  Divin

  Mesajlar:
  104
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Mert Yılmaz
  Kabı boşaltırken boğaz kısmında silmeden ya da yıkamadan ötürü kalıntılar (yağ vb) kalıyor olabilir. Bu da balonların erken patlamasına sebep olup yeterince yükselmelerinin önüne geçiyordur. Temelde kısa süreli bir alışma süreci geçirtmiş oluyorsunuz skimmera.

  http://reefkeeping.com/issues/2006-08/rhf/index.php
  "Bubble Popping" başlığı altında daha detaylı anlatılıyor.
   
 3. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.003
  Yer:
  ankara (aydın)
  Boğazdaki biriken pislik temizlenmez ise toplama biraz etkilenir.
  Bunu engellemek için bazı firmalar bazı modellerinde motorlu boğaz temizleme sistemi koyuyorlar, opsiyonel olarak.
   
 4. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  242
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Aslında düşününce kap kirliyken daha fazla toplaması gerek bence. Toplama kabının içindeki boruda atıklar katman olduğundan baloncuklar daha iyi tutunuyor ve daha iyi yukarı çıkıyor gibi geliyor bana. Tamamen temiz kapta baloncuk tutunması azalıyor gibi..
   
 5. Moliro

  Moliro

  Mesajlar:
  679
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Cengiz

  Aslında tüm kabı iyice yıkıyorum, kuruluyorum, siliyorum, boğazı ayrıca el girdiği kadarıyla siliyorum vs.. ama ciddi bir fark var arada, doldukça boşaltmamaya devam edeyim, git gide azalıyor toplaması, mesela denemek için 1 aya yakındır boşaltmadım kabı, ilk hafta şimdiki dolulugun yarısına kadar yükselmişti kirli su, üstünden üç haftaya yakın geçti, kontrol çizgisi atıyorum her hafta yarı yarıya azalıyor gibi yükselme, kısa süreli bir alıştırma süreci gibi de değil yani, gün gün azalıyor toplaması kabı boşaltmazsam...
  İlk hafta yaklaşık 3cm, sonraki hafta 1.5 cm den az, sonraki hafta 1cm den az, sonraki hafta 0.5cm gibi birşey toplama, su değişimi de yapmadım bu süreçte, aslında atık da artmalıydı ama toplama azalıyor
   
 6. Moliro

  Moliro

  Mesajlar:
  679
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Cengiz
  ölçerek de baktım, git gide azalıyor toplaması
   
 7. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.086
  Yer:
  Bursa
  "Over time, the inside neck of a protein skimmer tends to develop a slimy coating of brown gunk. This buildup interferes with foam production—essentially the foam collapses in the neck and adds to the gunk layer instead of rising up into the collection cup and collapsing there where it can be emptied and eliminated. To prevent this buildup, you’ll need to wipe the neck of the protein skimmer with a clean paper towel or cloth on a regular basis."........

  http://www.saltwatersmarts.com/6-reasons-poor-protein-skimmer-foam-production-skimmate-2779/

  "Kabın iç yüzü kirlendikçe, köpük yıkarı çıkmak yerine bu yüzeylerde erken patlıyor, burada patlayan köpük de bu kirliliği arttırıyor. Performans bu şekilde düşüyor." demiş.

  Bu nedenle bu pisliğin (kabın ve skimmer boynunun iç yüzeyinin) periyodik olarak kağıt havlu veya temiz bir bezle temizlenmesini önermiş.

  Central' den bir konu...

  http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1048369
   
  Düzenleme: 26 Nisan 2018
  veysel bunu beğendi.
 8. Moliro

  Moliro

  Mesajlar:
  679
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Cengiz
  Peki pislik kap yerine cidara yapışıp mı kalıyor, akvaryuma geri dönmüyor yani sonuç olarak yükseldi ve cidarda kaldı?

  Test sonuçlarıyla da desteklemeye çalıştım ama dengeli bir sonuç elde edemedim, yani hafta geçtikçe nitrat ve amonyak ölçtüm toplama azalmasına rağmen nitrat ve amonyakta değişim yok gibi..
   
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.086
  Yer:
  Bursa
  Aynen kabarcıklar cidarda patladıkça o pislik tabakası kalınlaşıyor. Kaba asla ulaşmadıklarından toplanan miktar da azalıyor sanırım.
   
 10. ZodiJackly

  ZodiJackly

  Mesajlar:
  242
  İsim:
  Ümit MARAŞLIOĞLU
  Cidardan gecsin veya gecmesin illa ki bir tabaka olusturacaktir. Basit bir örnek olacak ama yillarca kullandigimiz lavabolar zamanla tikaniyor. Aslinda su gecisi hizli ve duraksama yaptigi bir nokta yok. Arti olarak basincli bir sekilde geciyor. Ona ragmen bazen lavabo acicilar kullanmak zorunda kaliyoruz. Cidarda atik birikmesi her ihtimalde olacak bir durum derim. Arti olarak az toplama veya cok toplama 1-2 hafta icinde size geri donmez. Bunun testini bir kac aya yaymak gerekli diye dusunuyorum.
   

Sayfayı Paylaş