1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmerde Sorun var

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde can24 tarafından 18 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. can24

can24

İsim:
    can
    Herkese hayırlı akşamlar,

Ben aranıza yenİ katıldım tuzlu su akvaryumuna da yeni başladım.

Akvaryumumun özellıkleri.

100*60*60 ölçülerinde 300 lt. Ps aqua medıc miş ama modelini bilmiyorum 2.el aldım motoruda aqoa medıc 2500 kafa motoru hailea hx-6530 Şuan sedece kum var 30 kılo aragonıte kum. Suyu kendileri ayarladı. aydınlatma t5 4*54W kaya 10 kılo aldım daha eklemedık beklıyoruz ama 20 kıloya yukseltmeyı duşünuyorum su ankı malıyetı 1400 lıra cıvarı bı tanıdıktan aldım malzemelerı normal sartlarda bu fıyata alamam sanırım temel abıye ö.m atmıstım o zamankı malıyet 750 lıra ıdı kumu ve aydınlatmayı yükseltmeyı onerdı bende yukselttım şimdi sorum şu fotolarda gördüğünüz üzere ps kopuk dolması gereken hazneye su alıyo sizce bu normalmı ? 1. 2.side akvaryuma tuzu attıktan sonra tuzun erımesını ve sıcaklıgın yukselmesını beklemem soylendı ardından mıcra bakter adında bı sıvı eklemem gerektıgını soyledıler uyguladım fakat 2 gundur su bulanık sızce sorun nerde olabılr ılacı ekleyene kadar hıc bır sorun yoktu..
    İlginize şimdiden teşekkürler tekrar hayırlı aksamlar...

Foto yüklemeyı beceremedim :bilmem:
    Daha önce başka sitelere yüklemiştım sanırım pc de sorun var foto yukleyebılecegım linklerı acmıyo..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar,

Protein skimmerin su seviye ayarı yüksektir muhtemelen. Su ayar vanası veya modele göre su seviye ayar kısmından su seviyesini düşürürseniz şikayetiniz düzelir. Ancak bir ilave olarak kullanmanızı söyledikleri mıcra bakter her neyse ps'yi çoşturmuş olabilir. Bu tarz ürünler kullanıldığında ps kapatılmalıdır.

Suyu onlar ayaraladı ifadesi yetersiz bir ifadedir. Suyu nasıl hazırladılar ?

3. can24

can24

İsim:
    can

Abi yöntemin adı osmos olması lazım tam bilmiyorum.
    Bir makinaya çeşme suyunu bağladılar biraz ondan birazda bildiğimiz çeşme suyunu eklediler bu şekilde.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Büyük ihtimalle bu ekipmanı kullanacaklarını yazdım size hatırladım. Osmos kalitesini ve ne kadar suyu sıfırladığını ilerleyen süreçte göreceğiz.

Ps konusu bence kullandığınız mıcra bakter yüzünden dediğim gibi bir iki gün ps çoşar ve ıslak toplama yapabilir bunun yüzünden. Bu etkileşme geçtiğinde ps'nin su seviye ayarını yapmanız gerek. Ayardan kasıt ps atık kabı içindeki tırmanma borusunun hemen altında köpük yapmaya başlayacak şekilde ayarlamanızdır.

5. can24

can24

İsim:
    can

Abi şimdi kapattım ps'yi suyun bulanıklığı geçsin ondan sonra açarım.
    Bana söylememişlerdi ps'yi kapat diye,bi kaç saat önce akvaryumcuyada telefon açtım oda bütün vanaları sonuna kadar aç diyo.
    Neyse dediğin gibi şu an ps kapalı düzelince açarım.
    Saol abi.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumun genel sump ve görünümüyle alakalı ve yanında bir de ps fotoğrafı olursa çok iyi olur. Bu şekilde konuya hakim olmakta zorlanıyoruz aslında. Her ne kadar durumu gözümüzde canlandırsakta tahmini yorum yapıyoruz durumla alakalı.

7. can24

can24

İsim:
    can
    Fotoğraflar bunlar.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryuma kum eklenmiş bulanıklık biraz da bundan kaynaklanıyor. Ps ayarı lazım. Fotoğrafta görülene göre su çıkış ayarı kısık, dediğim gibi atık kabı içindeki tırmanma borusunun altında köpük başlasın. Suyun bulanık olması yavaş yavaş oturur. Atık kabındaki suyu boşaltın ve temizleyin. Bence ayarını yapın çalışsın su yeni ve akvaryumda kumdan oluşan bulanıklılık var. Eklediğiniz su düzenleyici yeterince karışmıştır zaten gereksizdi o da ayrı. ;)

9. can24

can24

İsim:
    can

Teşekkür ederim abi akşam akşam uğraştırdım seni ama çok aydınlattın saol.
    İyi akşamlar.

Sayfayı Paylaş