1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Motoru-Tavsiyeniz Neler

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde haves tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. haves

haves

Sumpta kule var iniş boruları direk kuleye bağlı fosfat tutucu var 6 ayda bir içindeki malzemeyi değiştiriyorum akvaryum yosunlanmasın diye 2 adet motor var ve iniş borusuda 2 adet bunun nedeni suyun 750 lt olmasından kaynaklanmazmı ? yoksa gereksiz yere mi 2 adet boru ve motor var. Adsız.jpg

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çift motor kullanılmaz diye bir kural yok ama tek motor seçeneği varken neden iki motor olsun düşünmek lazım. Artısı yok değil aslında, mesela birinin arıza yapmasında dahi sistemin bir şekilde dönmesi devam eder. Ancak daha fazla sarfiyat ve sump içi kalabalığı yapması da var. Güçleri önemli hacim ile orantısı bakımından.

Ps motoru olarak New jet var sanırım. Aslında iyi modifiye edilirse iş yapabilir. Pervanesi değiştirilerek kafa motoru olarak da kullanılır aynı zamanda. Lütfü sistem hacmine bakınca alttaki skimmerin etkisiz kaldığını söylemek zor değil.

3. haves

haves

Doğru diyorsun acemi olduğumuz için ilk başta bu akvaryumu alarak hata yaptık. Temel abi senin yorumundan sonra o ikinci motorun hiç bir artısı olduğunu sanmıyorum yani senin demenle biri arıza yaptığında diğer devam eder ama elektrik sarfiyatı ve yer kalabalığı yapıyor - si + sından çok. Acemilik işte protein skimmer newjet modifiye edilmiş daha öncelerde arızalanmıştı köpürtmüyordu onu bu konuda paylaştım senin anlatımınla hallettim ama şimdi performansı pek iyi değil vede fişe taktığımda bazen çalışmıyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bazen takılması modifiye edilmesinden kaynaklı. Çırpıcı olarak enkamat mı kullanıldı bilemiyorum, eğer pervane ise ağır gelebilir, balans yapıyor olabilir. Görmek lazım açıp. İyi yapılırsa iş görür. Onun gücü nedir bir bak, olmadı orjinal pervanesi ile su basma motoruna geri döner ileride. Tabii iki motorun gücünün de ne olduğunu öğrenip onlardan güçlü ise olabilir, olmadı tuz karıştırma motoru vb işe yararlar.

5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Temel Abi geri dönüş motorunun iki tane olmasının enerji sarfiyatını daha fazla harcayacağını yazıdığını okuyunca kulaklarım dikildi!
    Çaktırmıyorum ama büyük tank için yavaş yavaş malzeme alımları yapıyorum,kısmetse yaza kuracam

Neyse gelelim asıl konuya,bende geri dönüşü iki ayrı motor olarak düşünüyordum.Hatta motorun birisinide aldım
    İki tane new jet 4500 kullanacağım.Enerji sarfiyatına da bakmıştım.Şöyleki;
    New jet 4500- 48Wx2=96W
    New jet 8000- 86W

Aradaki 10W lik fazlalikta 1000lt icin normal diye düşünüyorum
    Ne dersin enerji sarfiyatı fazla mı?

Tapatalk...

6. haves

haves

Motorlarda yazmıyor malesef temel abi dediğin gibi o newjet i tuz karıştırıcı olarak kullanabilirim yada yedek motor olarak tutabilirim ama içindeki pervane normal pervane değil

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bakış açımızı odaklamadan bakalım.

Bir marka motor aynı debide örnek 40wat harcar, bir motor kaliteli ve tasarruf odaklıdır 20wat yakar. 2 motor çalışması tüketim farkı artar veya çoğalır.

Kaldı ki sadece bu fark da bulunmaz. Bir motorun suya verdiği ısı ile 2 motorun suya verdiği ısı aynı değildir. Yazın bu yüzden su daha çok ısınır, soğutucu varsa normalden daha fazla çalışır, bu da bir tüketimdir.:)

8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa

Temel Abi hiçbirşey anlamadım:rolleyes:

Motorları fayda/fiyat olarak baz aldığım için bir markada karar kıldım ve bu marka da new jet
    New jet tin Lt/harcadığı enerjileri de ortaya koydum.Sanırım buraya kadar haklıyım

Isınma sorununa gelirsek.86W lık motorun açığa çıkardığı ısı ile 48w lık motorun açığa çıkardığı ısı kesinlikle bir değildir!Peki 48*2 motor ile 86 lık bir motorun açığa çıkardığı ısıyı nasıl hesap edebiliriz.Ayrıca bu ısıyı açığa çıkaran etmenler nelerdir bunlara bakmak lazım(ucuna takılan boru çağı,uzunluğu,kaç dirseğin olduğu...)

İki motorun çıkardığı ısı > tek motorun çıkardığı ısı (aynı kw ta) diyebilirmiyiz,neye göre deriz?

Çok mu sordum?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok sormadın, fazla derine girdin. Sen kendin olarak baktın marka bazında ve hesap yaptın, fakat genel olarak motor markaları herkesin farklı olur. Örnek olarak, Sicce aynı debi gücünde verdiğinin çok üzerinde harcar.

Isıyı hesaplamak ile uğraşamayız tabii ama onda da hesap çıkardığın gibi küçük bir fark onda da olsa toplam sarfiyat değişir. Vel hasıl iki motor düşünüyorsan senin seçimin, olmaz değil.

harfuzmani bunu beğendi.
  10. haves

haves

Skimz - SL250 Leopard Protein skimmer İyi bir ps midir ? Bu ps yi kullanan arkadaşlar artıları eksileri nelerdir ? Bu ps yi kullanan yada bilgisi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum. Ben araştırdım internette ama bu ürün hakkında yorum bulamadım.
    Şimdiden herkese teşekkürler...

Skimz-SL250 Leopard

Skimz firmasının 2012 yılında piyasaya sürdüğü en yeni ürünü olan Leopard serisi protein skimmerlar, patentli yeni dizaynı olan Integrated Inverted Cone ( IIC ) - Birleşik Ters Konik sistemi ile yine bir ilke imza atmıştır. Kendine özgü bu yeni sistemin avantajları ile akvaryum filtrasyonunda ultra performans elde edilmektedir.

Teknik Özellikler:
    Pompa :
    LS6000 - ATB ve BubbleKing marka protein skimmerlarda kullanılan, İtalya menşeli modifiye edilmiş Askoll marka pompa

Hava girişi :
    2100 litre/saat

Güç tüketimi :
    38 watt

Ölçüler :
    41.5 x 29.3 x 55.8 cm

Kapasite :
    3,500 litre kapasiteli akvaryumlara kadar uygundur.
    pr_01_729_max.jpg
    pr_02_729_max.jpg pr_03_729_max.jpg

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    PS in fiyatı ne?Birde ATİ 200i bakmanı tavsiye ederim...

12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Buda tuzlu ps lerden:) .Bende incelemiştim,yazdıklarına göre iyi güzelde, deneyen bilgi sahibi olan,yorum paylaşanına rastlamadım

haves bunu beğendi.
  13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Ben senelerce kullandım ..tek geçerim....Tabi bu benim yorumum sadece...Benim ATİ tavsiye etmem Skimz SL-250 modeline bakıyor olmandan oldu...Bütçeni bilemiyorum tabi...:)

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ozan Hocam karışıklık oldu heralde:D
    Soruyu soran Lutfu Bey ben sadece fikrimi paylaştım.Bende ps arayışı içerisinde idim ve bu modellere de baktığımdan bahsettim.
    Nitekim benim ps işi halloldu.İkinci el denk geldi bir tane:)

haves bunu beğendi.
  15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hakan abi senin ps de pek minik bilmem toplama nasıl olacak.

harfuzmani bunu beğendi.
  16. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Duydum Hakan çeyizine PS'Yİ koymuşsun galiba :koptum: Yalnız düğünü yaza bırakmışsın diyorlar :) Hayrola?

.

17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hakikaten pekte minik:D
    Temizledim sıfır gibi oldu biliyormusun?Çeyizimde yerini aldı :dans:

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hocam gençler görüşsün anlaşsın diye süre tanıdık,kısmetse yaza düğüntemo25
    Tamamen duygusal yani:D

haves, halilkocan ve Okurt bunu beğendi.
  19. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    O zamana kadar işler istediğim gibi yürürse bizde bir iki zoa takarız artık :)

harfuzmani bunu beğendi.
  20. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Pardon hatları karıştırmışım :)

Sayfayı Paylaş