1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Motoru-Tavsiyeniz Neler

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde haves tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Protein Skimmer Motoru-Tavsiyeniz Neler

Aynı malzeme ne fark var, enkamatı ilk resimde tek kat yapmışlar o resim berbat, enkamatı 3 kat yaparsan alttaki gibi olur zaten.

2. haves

haves

Cevap: Protein Skimmer Motoru-Tavsiyeniz Neler

Anladım ben malzeme farkıda var sandım sadece uygulama farkı varmış 3 kat yapılsa daha iyi sonuç verir sanırım.

Herkese iyi akşamlar :) Protein skimmer motoru yine arıza yaptı. Yeni konu açmak istemedim burda hazır açmış olduğum konu var sorunum çok ses çıkarması ve pek iyi performans göstermemesi çıkardığı sesten dolayı geceleri kapatıyorum. Bana önerebileceğiniz sessiz sakin ama çok iyi performanslı akvaryumu uçuracak bi motor varmıdır ? Benim pek fazla bilgim yok hangi motorlar sağlamdır dayanıklıdır fiyatları kaçtan başlar kaça kadar gider ? nerden temin edebilirim ? herkese teşekkürler şimdiden

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Airstar motorları bir araştır bakalım. Güç seçenekleri fiyata göre değişiyor.

haves bunu beğendi.
  4. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Gece sesten dolayı motoru kapatmak hiç doğru bir hareket değil bence ,horlayan adamdan rahatsız olup ağzını bantlamak gibi bir şey bu:) Motor konusuna gelince ,bu mesajı yazarken tankınız kaç litre v.s bilmiyorum ama Temel abi airstar diye girdiyse konuya biraz büyük bir tank herhalde (700 800 lt) Fazla kafa yormaya gerek yok 2 motor var bubble blaster HY5000s ve airstar 1500 . Ben de bunlardan birini alacağım(Büyük ihtimal airstar) Airstar reddragonun yan sanayisi gibi (Yanlış bir tabir de olabilir)Ben şu şekilde düşünüyorum Wolkswagen ile Skoda gibi ikisi de aynı yerde üretiliyor ama WW pahalı ,şimdi fiyatı da aşağı çekemezler marka kalitesinden o yüzden değişik bir isimle başka bir ürün üretiliyor .Özetle airstar iyidir ,tam bir fiyat öğrenemedim henüz ama tahminim 600 900 TL arası . Bubble blaster da 650 TL falan.

Bu arada gövde nedir?

5. haves

haves

Evet akvaryumum 750 lt ama pek memnun değilim çözemediğim bir sorundan dolayı akvaryumdan soğudum satmayı düşünüyorum ama sorunuma belki son bir çözüm olabilecek ps motoru değişimi eğer motor değişimiylede çözülmesse satıcam akvaryumu. Temel abinin söylediği airstar motorunu google da arattım vede diğer ilan sitelerinde arattırdım ama tek motor olarak airstar bulamadım. Bu motoru nereden temin edebilirim ? Bu söylediğiniz buble blaster ve airstar'ı getirten satan bildiğiniz firmalar varmıdır ? Ps gövdesi dıy ben akvaryumun 2. sahibiyim

Resif akvaryumda buldum bir tane şimdi ATB AİRSTAR 3000 Skimmer pompası bu skimmer motoru işimi görürmü acaba ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lütfü güzel motor, ben de kullanıyorum. Fiyatı ne kadarmış?

7. haves

haves

Şimdi baktım fiyatına baya pahalı 1242 tl sadece motor. Peki bu airstar benim ps gövdesine uyarmı ? resimleri paylaştım

Ekli Dosyalar:

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Psk 2500 olur .Aquamarketin sitesine girin vardı olmazssa telefolada sorabilirsiniz.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nac7 ile airstar motor bence olmaz, su çıkışı dar gelir veya gövde küçük kalır, su seviyesi taşabilir. Pahalı zaten, sıfır ps alırsın reef octopus bubble blaster motorlu. Bence onlara da bir bak. Boşuna gövdeye uydurmaya çalışma onca para verip. Hatta kaliteli komple skimmer bak üstüne biraz ekleyip. Atb, bubble king vb.

10. haves

haves

Ben şuanda akvaryummerkezi.com dan bakıyorum ps lere ve motorlara en iyisi komple değiştirmek diyorsanız değiştiririz ama ben bi ps satıcısına 1500 lt ps sordum 700 lt akvaryuma olurmu diye oda bana eğer akvaryumun 700 lt ise sen protein skimmer ı 3000 lt lik olanlarından alman lağzım dedi doğrumudur ?

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Atb,buble King,Ati alına biliyorsa doğru değil.Yada Çin malı motor kullananlar ve kullanmayanlar diye ayırmak daha doğru olur.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teoman abi haklı. Esas olan hangi marka için baz alınacağı noktası, tabii hedef canlı yükü ve türü de bu yorumları değiştirir.

13. haves

haves

Hmm anladım peki her halükarda ps'yi yüksek hacimli alsak akvaryum için her yönden + sı olur - si olmaz ozaman.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tek eksisi ilk etapta cebinizden çıkaracağı para miktarının acısı.Tabi gereğinden fazla büyük alınırsa harcadığı enerji de sonrasındaki acısı

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok aşırı güç farkı da iyi değil. Örnek olarak 3 ton standart kapasite biçilen skimmeri 300 litre akvaryuma eklemek toplanması istenmeyen bazı element yapısını gereğinden fazla sistemden alabilir. Bunu ven yaşadım. Fakat, 300 litre akvaryuma 1500 litre kapasitesi biçilen ps eklenebilir. Bunun artıları daha az su değişimi yapmak, daha az nitrat değerini kafaya takmak gibi unsurlardır.

16. haves

haves

Anladım temel abi ozaman 750 lt lik bi akvaryuma 3000 lt lik bir skimmer idealdir sanırım. Hakan abi doğru diyorsun akvaryum elektrik faturasını büyük oranda etkiliyor ama sonuç olarak deniz akvaryumu gülü seven dikenine katlanır :)

17. haves

haves

Temel abi bu mercanların açmamasının sorununu burada paylaşmıştım arkadaşlardan biri kh alcalinity eklememin çözüm olacağını söylemişti. Ama dün foruma göz atarken bir konuya rastladım bi arkadaşın daha mercanları açmıyordu ve bir tanesi ölmek üzereydi ps'nin allaha emanet çalıştığını söyledi. Buna yorum olarakta protein skimmerin yarım yamalak toplamasının sonucunda kh seviyesinin düşüşüne neden olabileceğini yazmışlar benim sorunum kesin olarak protein skimmermış çözemedim diyordum çözdüm sanırım ama tabiki yinede denemek gerekiyo. Ayrıca akvaryuma kh girişi yaptığımda mercanlar düzelir gibi oluyor 2 gün sonra tekrar eskisi gibi kapatıyorlar kendilerini.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle sistemin genel çalışma prensibini anlamaya çalışırsan sorununu kalay çözersin.

Deniz akvaryumu bazik su içerir, asidik hale döndükçe canlılar keyifsiz olur. Önce bunu bir kenara koyalım.

Protein skimmer çalışma prensibi şuna dayanır; sistemden olabildiğince çabuk muhtemel Nitrat olacak olan atık yükünü, proteinleri sistemden alarak suyun daha geç asidik hale gelmesini sağlar. Atık yükü arttıkça su asidik hale gelir ve alkalinite düşme eğilimine girer. Düşük güçte bir protein skimmer kullanımında yük biyolojik yaşama daha çok biner ve buda sistemin oksijen miktarının bakterilerce daha çok kullanılarak azalmasına neden olur. Kısaca iyi ps redox değerini, alkaliniteni, Kh, pH değerini daha uzun süre dengede tutmayı ifade eder. Eğer bu noktada sıkıntı olursa, ayrıca girdiğin katkı faydaları kısa vadeli faydalar sağlar.

Hacim ve sump dönüş motor gücü nedir?

19. haves

haves

Dönüş motorunun gücüne baktım ama yazmıyor. Hiç bir yerinde ama markası eheim onu biliyorum aldığım kişi söylemişti vede 2 adet dönüş motoru var.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Neden iki adet var onu anlamadım. Akvaryum su hacmi ve iki motorun toplam gücünü öğrenirsen iyi olur. Oksijen katkısında fark eder, kule var mı ayrıca sistemde?

Sayfayı Paylaş