1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein skimmer fazla köpürmesi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde jildrime tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    son 1 haftadır bazı değişiklikler gözlemliyorum sizce nedeni ne olabilir, özellikle protein skimmerda aşırı köpürme, dc3000 motorunu yarı güçte çalıştırıp en kısık ayarda toplama yapıyor, az arttırırsam taşma yapıyor,
    Yaptığım değişiklikler şunlar oldu
    Votka dozlamaya başladım, şu an için gunluk 4 ml votka dozluyorum tüm su değerlerim normal nitratım 25,
    Aktif karbonu çıkardım sistemden,
    80 litre su değişimi yaptım
    Yer yer cok az cyano oluştu,

Yapmayı düşündüğüm yarın uygulayacağım değişklikler
    C balance
    Biodigest
    Silikat reçinesi değişimi

Fakat belirtiğim gibi su da yer yer köpürme mevcut, yani elimle çırpsam protein skimmer gibi toplama yaparım sebep ne olabilir daha buyuk br su değişimi daha yapayım mı?

2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Yıldırım bey
    Votka fazla gelmiş ve yüzey akıntısı yetersiz geliyor olabilir
    Karbon dozdan akvaryumda bence yüzey akıntısı çok güçlü olmalı
    Gaz alışverişi yeterli olmazsa su sanki yağlı gibi köpürüyordu ben votka kullanırken
    Bir seçenekde suda yabancı bir madde olabilirmi?
    Evde çocuk varsa herşey olabilir benim oğlan bayramda sağolsun balıklarada kolonya döktü:)

motie bunu beğendi.
  3. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Yuzey akıntısı şöyle güçlü 100 cm lik akvaryumda 2 tane rw8 birisi direkt yuzeye vuruyor, bir tane tunze 6025 mevcut bende karbon kaynagının fazlalıgı ve kısa surede bakteri populasyonunun yeterince cogalamaması olarak dusundum, artık doz arttırmadan bakteri kulturu girmeye baslıcam dediğiniz gibi iyice gaz alış verişini arttıracagım

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    PS ayarını suya el değdikten sonra yapıyorsananız birkaç saat sonra taşma yapar. Böyle bir durum varmı?

5. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Yoktur kesinlikle ayar yapmıyorum çünkü motoru dc3000 en kısıkta çalışıyor, ve en az toplamada dahada altı yok bunun :) yinede taşma yaptı bugün yarın bi 100 lt su değişimi eğer devam ederse, votka dozajını yarı yarıya düşürcem gelişmeleri yazarım abi

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ps ati mi bu arada?

7. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Ps reef royal bu değişikliklere kadar çok memnundum ps ile alakalı oldugun zannetmiyorum 6 aydır cok iyi topluyordu full güç son 1 haftadır problemli oda sudan sebep gibi

8. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ati mi derken ps kalitesi için sormamıştım ati skimmerların çırpıcı pervane tasarımları nedeniyle arada sökülüp temizlenmesi gerekiyor bazen.
    Bence önlem olarak aktif karbon baglanabilir.
    Votka dozu yarıya inebilir.
    Su değişimide bir miktar rahatlama sağlayabilir.

9. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    En son 80 litrelik su değişiminde tüm motorları, herşeyi çıkardım parça parça söküp temizledim, sumpı dışarı aldım tüm tortuyu tenizledim, taze suyu sumpa ekleyip tertemiz cihazları geri taktım, fakat köpürme devam etti zaten aktif karbon bağlıydı uzun zamandır, onuda köpürmeden sonra tekrar kapattım,
    Bakteri kültürü girmeyi denicem muhtemel yuksek karbon ve yeterince tüketen bakteri mevcut değil ya da bana oyle geliyor :) bir hafta daha boyle devam etsin çok agresif bir yaklaşımda bulunabilirim akvaryum yenileme gibi kaşındım :)

10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    aktif karbon uzun süre takılı kaldığı için tutucu özelliğini kaybetmiş yani kapasitesini doldurmuş olabilir bence taze bir aktif karbon ile deneyin derim.

Sayfayı Paylaş