1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Power led kademeli açılıp kapanma yardım

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde m.avcıoğlu tarafından 16 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bir parametre dikkatimi çekti. Sanırım çözüme ermemize yarayacak.
    Max load 480 Watt demiş.
    5 e bölersek kanal başı 96Watt yapıyor.
    Max Voltaj 24 V olduğu için 4A e denk geliyor.
    Buradan da giriş Amperi maksimum olarak 20A denk geliyor.

Yani girişi paralel olarak bölüyor.

veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Uygun fiyatlı güzel bir cözum gibi duruyor. Dıy için on numara.

3. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Dün akşam araştırdım baya kullanıcısı olan çok yararlı bir ürün gibi duruyor.

4. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    175 litrelik 50 cm yükseklikte bir akvaryumum var ve bu akvaryum için modül ledleri tercih ettim. Kendinden pcbli olmasına rağmen lake mdfden yaptığım aydınlatma kapağına bir de alüminyum tabla desteği kurdum. Oldukça ekonomik ve az uğraşılı bir çözüm oldu. Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım. 5 ayrı kanala 4 ayrı renk bağladım. 1. Kanal 12.000 kelvinlik beyazlar. 2. Kanal maviler. 3. Kanalda mor ve 4. Kanlada kırmızı ve yeşilleri beraber bağladım. 5. Kanalda ise 1 adet mavi modül led var. Ledler 160° mercekli. Ledleri her gün saat 15:30 da dimleyerek yakmaya başlıyorum. 16:00 da full yanmış oluyorlar. Tabii akvaryuma göre deneme yanılma yoluyla kimileri sonuna kadar açık kimleri ise kısık. Amaç full spectrum yakalamak. Tüm canlıların doğru renklerini alabiliyorum. Saat 00:00 a kadar full yanan aydınlatma 00:30 a kadar dimlenerek kapanıyor. Ve sadece 5. Kanalda bulunan mavi ledler, % 20 oranla gece ay ışığı efekti veriyor. Saat 8:30 gibi tekrar dimlenerek açılıyorlar. Bu sefer %50 değerle. Sabah kahvaltısı için. Kahvaltı için aydınlatma 1 saat sürüyor. 1 saat sonra tekrar kapanıyor ve saat 15:30 a kadar tüm ledler dinleniyor. Benim programım bu. Balıklarda bu disipline alışmış durumdalar. Mercan çeşidim yok denilecek kadar az ama sayıca fazla. Birçok rengarenk mushroomum var. Bir carpet anemon ve 15 kafa kadar xenia. Bir de kayanın üzerinde var olan ve büyümeye çalışan sps mercan. Hepsi çok sağlıklı görünüyor renkler falan çok canlı. Yaptığım aydınlatma ne kadar doğru bilmiyorum ama benim tanka göre başarılı gibi duruyor.

m.avcıoğlu bunu beğendi.
  5. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bu ürün bizim ihtiyaca cevap verecek gibi duruyor. 300-350 tl lerden bahsediyorlar gün simulasyonu için. 60-70 tl ye çözmek bence süper olacak. Birde su ürünler türkiyede satilsa da aliexspress e bağlı kalmasak.

SM-A300H cihazımdan gönderildi

garmagan bunu beğendi.
  6. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
  7. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Türkiyede satan bir firma vardı hatırladığım kadarıyla ama fiyat farkı çok geldiği için ben aliexpress i tercih etmiştim. Tek sıkıntı beklemek oluyor.

Kurulum yapacak arkadaşlara tavsiyelerim olacak. Aldıktan sonra bana ulaşabilirler. Bağlantı ve programlama hakkında. Seve seve yardımcı olabilirim.

onderonde, m.avcıoğlu ve 8020_r31s bunu beğendi.
  8. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Alıp beklemek sorun değilde ben su ana kadar hiçbirşey alamadım benim adresime maalesef gelmiyor hep para iadesi oluyor.

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Metin almak istersen yardımcı olurum.Çok basit ve sorunsuz bir durum.Kartından direkt çekiyor zaten.

10. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Abi cekiyorda adrese gelmiyor işte sorun orda

11. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Peki bu tc420 denen aletin tek kanal olanı yok mudur? Mesela ben hiç baglantimi bozmayayim. 12 v u bu alete girip bu aletin tek kanal çıkışından da ledlere çıkayım. Sabah başlasın yüzdeler üzerinden yanmaya akşama aynı şekilde yuzdelerle kapanmaya. Olabilir mi bu şekilde? Çünkü benim ledler mavi ve beyaz başka renk yok. Neyini ayirayim yani hepsi birden yansın hepsi birden sonsun :)

12. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Bu alet simulasyonu voltaj uzerindenmi yapiyor. Yoksa akim uzerindenmi power ledlere nasil uygulariz.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Metin 1 kanala bağlarsın o zaman sorun olmaz.Tek sıkıntı sanırım her kanala 4 amperlik akım ayırdığı için her kanala 12x4=48 watt led takabilirsin.1-2 gün beklersen ben belki sipariş edebilirim.Bitanede sana isterim.Geldiğinde sana kargolarım.

m.avcıoğlu bunu beğendi.
  14. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Bu sekilde bir similasyon gerçekleşmiş olmayacak o zaman. Maalesef onları baştan hazırlamanız gerekecek. Tc420 gibi cihazın biraz daha gelişmişini bulabilirsem, tarihsel değerelerle, tam similasyon yapma peşindeyim. Eğer olursa mevsimsel döngüyü yaşatmaya çalışacağım. Yağmurlama falan gibi... geliştirilebilir bir program yazabilirsem tabii. Gün dogumu ve batımı arasındaki güneşle ayın yön ve ışık etkisini vermeyi hedefliyorum. Kısaca örneğin pasifiğin 365 gününü direk akvaryumda canlandırma hedefindeyim. Bunun balıklara faydası olurmu bilmem ama ben iyi bir uğraş kazanmış olacağım :)))

m.avcıoğlu bunu beğendi.
  15. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Gün similasyonunda şu andan bir kare ;) 1466462092859.jpg

16. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Abi bende 36x3 watt led var. 4 erli pcb lerle bağlı. Su an 8 amperlik adaptorle bağlı fakat ölçüm yaptım 2 amper civarı akım çekiyor. Bir kanalda sanırım işimi görür.

17. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    gun sim.jpg
    Böyle bişey yapabilirsiniz.Mesela soldan sağa doğru 10-20-30-30-20-10 watt şeklinde yaparsınız önce 10 w yanar sonra 20 ye geçer sonra 30 a geçerdiğer 30 açılır 60 olur sonra 20 sonra 10 en sonda ay ışığı.Youtube da buna benzer bişey vardı

garmagan bunu beğendi.
  18. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Evet aslında 9 pcb var bende ikiserli olarak ta bağlanabilir.

19. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Resim atabilir misin?

20. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul