1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Power Led Armatür (T5 Destekli)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde murer tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Cevap: Power Led Armatür (T5 Destekli)

Teşekkürler Murat bey,ellerinize sağlık armatürlerin altından siz çıkıyorsunuz hep sanki.
    24 wat led süper ışık vermiş tek başına.:)

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Vallahi bende bu kadar beklemiyordum. Led teknolojisi aldı başını gidiyor ve bu deneme yanılma yöntemleri ile bizlere katkıda bulunduğunuz için size ayrıca teşekkür ederim.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Merkezde değilde kenarlarda yosun olmasının sebebi ledlerde yapısı gereği ışığın dış cepheri biraz daha düşük kelvin ışık yayar o yüzden yosunlanma oradan başlamıştır ama 3 led yapınca o etki kaybolur. Led 22 w diyorsa 22 waat tır 220 veya 24 v u ayrı ölçmeye gerek yok sonuçta W sabit ise diğer değerler değişir ama sonuç yine aynı tüketim olur.

4. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Bilgi için teşekkür.

Mantık doğru.Olması gereken budur.Bu durumda şebeke tarafında 100mA ölçmem gerekirdi.Fakat bu değeri yaptığım ölçümlerde göremedim.Ki ölçü aletinin 200mA ölçme yeteneği olmasına rağmen bu değeri ölçemedim.Muhtemelen arızalı benim emektar.Bu nedenle kesin bilgi olarak yazmadım.Neticede yazılanları her bilgi seviyesindeki insan okuyor.Güç hesaplarını bilen var bilmeyen var.Kimseyi yanlışa götürüp sol kulağımı çınlatmasını istemem.

5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Bu Levha CNC den Çıkmış Sanki :) Cnc Alanım :) Murat abi Tebrik ediyorum hayırlı olsun .

6. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Önce tek 24W led ile yaptığım denemelerden sonra 3 adet 24W led ile yaptığım denemenin fotoğraflarını kıyaslama yapılabilmesi için buraya ilave ediyorum.Yaptığım çalışma son evrelerine yaklaştığından kendim bir konu açarak konuyla ilgili edindiğim bilgi ve izlenimleri oradan paylaşmayı düşünüyorum.Bu başlığı daha fazla meşgul etmenin manası yok.
    Kolay gelsin.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Çalışma ile ilgili bir konu açarsanız daha güzel olur dediğiniz gibi. Ayrıca fotoğraflardan ışığın nasıl olduğunu kestirmek zor oluyor çünkü makine yoğun ışıkta otomatikmen diyafram kısar. ve anlaşılması zor olur par veya lüx ölçüm cihazı olsa veya içinde çanlı olsa tebkisine göre anlamak daha basit olur.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Konuyu biraz güncelleyelim, çok ara verdik malum işlerin çok yoğun olduğundan fırsat bulamıyorum. Kaldığımız yerden devam.

Ledleri pcb üzerine montajını bitirdim, dün akşamda cnc de hazırlattığım levhanın üzer,ine dizilimlerini yaptım.

Buda lenslerin açısını merak ettiğimden dolayı, benim akvaryumun üzerine koyup tabana vuran ışığı kontrolünü yaptım, akvaryum ebatları 70x70x70h tabanın her tarafına ışık dağılımı tam.

Sevgiler...

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Çok şık olmuş Murat abi:)O lensler geçme değil mi? Bakalım benimkisi nasıl olacak:)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Murat güzel ve şık dizilmiş. Fakat çok sürdü sanki, ben Erman'ın yerinde olsam başının etini yerdim. Hobideki en büyük gerekli olan sabır Erman'da yok demesin kimse.:)

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Lensler pcblerin üzerine oturup arka tarafında vidalanıyor, ama ben üzerine gene cnc de saç kestirdiğimden dolayı vidaya gerek kalmadı.

12. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Anladım Murat abiem34:Ben profilcileri gezmeye başlayayım:D

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abı ınternetsız bı yerdeyım ve cep telefonundan gorebıldıgım kadar baktım ama ıcım kıpır kıpır oldu :) Ellerıne saglık Murat abıcım. Coook tesekkur ederım. Hakkını odeyemem ne yapsam.

Temel abı, vallahı sabır tası oldum cıktım. Ama sız ogrettınız bana bunu. Cunku bılmeden yaptıgım hataların bedellerını cok odedım zamanında. benı bılıyosun zaten abı, okuyup arastırmayı severım.

Bugun kılerı bosalttık hanımla. Antıpasını surup boyamadan bıraktıgım profılı mat beyaz yaglı boyayla boyadım. Tum ekıpmanları aldım cocuk odasına. Herseyım hazır zaten. Bu pazar gunu mobılyacıya goturup mobılya gıydırme yapacagım akvaryumun sehpasını.

Daha kılerden basladım fotografları cekmeye :D kurulumun konusunu da acarım onumuzdekı pazartesı gunu nasıpse. Alg Turf Scrubber turkce adıyla yosun fıltresını DIY olarak yapıp ayrıca ozkan abıden ogrendıgım formul ıle baska bır konuda paylasacagım ınsallah.

Murat abıcım bugun benı arayıp telefonla bılgı verdıgınden berı portalda cevrım ıcıyım :) telefonda sarj bıttı bıtecek derken konuya gelen yorum uzerıne aldım solugu ıcerde :)

Tekrar tesekkur ederım Murat Abı. Ellerıne saglık. Mana ıle tankından bır kare de gormek nasıp oldu :)

Sent from my Blacberry

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel'cim biliyorsun Erman cezalıydı, genel af vurdu.:F

Şaka bir yanada, tam elimize aldık armatürü, yeni iş çok yoğun turşu gibi geliyorum eve. Birde senin armatür girdi araya, ama şimdi sıkıntı yok bir an önce bitireceğim, kararlıyım.

Yarın iki saat kaçabilirsem Karaköy yapacağım, 10.000 kelvin lede ve drivere ihtiyacım var. Daha önceden planladığımız gibi orta sırayı kırmızı ve ay ışığı için ayırmıştık, şimdi ise ortada bulunan 21 adet ledin 14'ü 10.000 kelvin yedisi ise mavi olarak düşünüyorum. Güzel ve şık lens bulursam 4 adette ay ışığı için lens alacağım...

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Murat abı boya ıcın ne dusunuyosun? Opak mı parlak mı olacak? Renk daha onceden konustugumuz gıbı sıyah mı olacak? Yoksa mavı ya da lacıvert mı yaptıracaksın?

Sent from my Blacberry

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Boya aşamasına geldiğimizde renk seçeneklerini sunacağım, daha o aşamada değiliz daha.:D

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Parlak siyah güzel oldu ben de sanki ama aklım vernikli mavide kaldı.saat:gif Mobilyasının rengi ne olacak akvaryumun?

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abı beyaz yaptırıyorum. Tankın arka plan mavı olacak. Armaturu acıkcası parlak olmasını cok ıstıyorum. Senın parlak sıyaha bayıldım dogrusu. Aslında parlak olsun da, ne renk olursa olsun modundayım ama, Muray abı parlak beyaz nasıl olur? Super olmaz mı? :D

Sent from my Blacberry

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Olur beyaz da olur ama nasıl durur bilmem...

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Maşallah Murat abi ellerine sağlık çok iyi iş çıkarıyorsun işçilik harika.

Sayfayı Paylaş