1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Power Led Armatür (T5 Destekli)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde murer tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Cevap: Power Led Armatür (T5 Destekli)

Ellerine sağlık Murat Abi süper olmuş...

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Murat abicim ellerine sağlık. Harika görünüyor. :) saygılar:gif saygılar:gif :nazar:

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Şöyle açıklama yapayım, düşünen arkadaşlara.

6x T5 armatür yapımı yaklaşık 450 TL yi buluyor, bunun içinde gitti geldi benzin parası yok. Bu armatürde kullanılan alimünyumları ölçüye göre aldığım için yüksek fiyatları buluyor. Şöyle örnek vereyim; Esnafa şu ölçülerde şu kalınlıkta sac istiyorum dediğimde, adam kesiyor koyuyor terazinin üstüne 10 kilo geldi, 100 TL diyor. Sacın tabakası atıyorum 120 TL beş armatür çıkar, 2 tabaka sac alayım gerisini nereye koyacağım. (2mm ve 3 mm kullanıyorum.) Altı adet reflektör alıyorum 60 TL, eloksallı sacın tabakası 140 TL bu sacdan yaklaşık 40 adet çıkıyor. Bunun kestirmesi kıvırtırması 50 TL. Gerisini ne yapayım? Cakacıya gidiyorum, ver 10 TL. Fitili camı, civatası, kablosu, zaman saatleri vs.

Başka bir örnek vereyim; Erman'ın armatürde iki parça CNC kesimi 75 TL, çoklu kesim olursa parça başı 12 TL.

Kısaca ben bir tane yapıyorum, seri imalat olsa, maliyet 300 TL lere düşer. Hatta ve hatta kullandığım bir balast fiyatına üç balast alınırsa fiyat oldukça düşer. Relco balast kullanıyorum değiştirdiğim floresanların kenarlarında hiç bir karartı bile yok. Takalım çin malı balast fazla değil bir ayda T5 uçları simsiyah olur. Minicik bir ayrıntı, hangi armatürün içinde daralan makaron kullanılıyor, kablolar bile arap saçı gibi. (Kaliteli markalardan bahsetmiyorum.)

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Yine de, öyle bile olsa bu armatürün bana mal oluşu toplamda, hazır bir 6x39 watt armatür parasına neredeyse.

5. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Bu armatürde 10 sene kadar lamba değiştirme maliyetini düşün ve böylece kâra geçtiğinizi düşünün.(Yapılacak en güzel şey).Gayet güzel aydınlatma sistemi uzun yıllar problemsiz kullanmanız dileklerimle.Hayırlı uğurlu olsun.

6. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU

Yaaa abi sen mükemmelsin :) süper ötesi ,bundan sonrasına söylenecek söz bırakmadın adeta

7. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Murat abi seri imalat ne zaman.:) Ellerine sağlık süper olmuş.
    şu kasalar nasıl olur metre hesabı satıyorlar

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ellerine sağlık Hem bi kere temel abi öyle diyen arkadaşlar baksın çorbasına alan memnun yapan memnun sa iş tamamdır.:) Murat abiyede hak veriyorum ama bir ürünü tek yapmak her zaman daha maliyetli Mesela Bülent abiye yaptığım su tamamlama cihazından 100 tane yapsam herhalde fiyat 25 tl olurdu.:)

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ölçülerine bakılıp değerlendirilebilir, ama ağır bir yapıya sahip...

10. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Ağır olduğu kesin ama sizin gibi cnc den anlamayan, yada o imkanı olmayan, DIY yapmak isteyenler için mükemmel olur... Mesela ben... :)

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Her kasa da cnc kesim kullanılacak diye bir mecburiyet yok aslında, bu sadece görsel olarak düşünülebilir. Bu yapıda led kasaları oldukça çok piyasada alıp kullanılabilirsiniz. Ki hazır satılan led armatürlerde bu ve buna benzer kasalar kullanılıyor.

12. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Kasa işini bu şekilde halledeceğim armatürü yenilerken fakat, kaliteli led bulmak problem gibi aslında, sizin led lere ve aldığınız yere baktım uygun gibi hem kalite hem fiyat olarak, piyasada alternatif de pek yok herhalde murat abi...

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

İstanbul piyasasında oldukça led satıcıları mevcut, iki sağlam diye nitelendirdiğim yerden alış veriy yapmaya çalışıyorum, yoksa her esnaf ''Bende de Edison var'' diyor ama bana gerçek gelmiyor, çünkü ledin üzerinde hiç bir marka veya model numarası yok.

14. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Karaköy'deki ledcilerin %50 sinin ''Boğaz köprüsünün aydınlatmasını ben yaptım'' diye reklam yapmaları gibi. :F

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bankalar caddesinde bana da sadece Led isi yapan yer Bogaz koprusunu biz yaptik demisti. Vay hinzirlar vay. :D

16. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir

Burda da elektrikçi bana öyle dedi "biz bunu İstanbul'dan köprüleri aydınlatan firmadan alıyoruz!..." adamı kızdırmıştım ne malı bu ledler falan demiştim :F

17. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Fena koptum :crazy: herkes birer led taktı heralde...

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Finale az kaldı şimdilik bunlarla idare edin, gerisi gelecektir...:)

Sevgiler...

19. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Abi 'murer' logosu da yaptırdın mı armatüre tam olur bence...

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Off off one ya harika gozukuyor buradan.

Sayfayı Paylaş