1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Powder Blue Tang Adaptasyonu

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Powder Blue Tang Adaptasyonu Bakımı konusuna girmeden önce bir hatırlatma olarak bu türün hobiciler tarafından en çok öldürülen türlerden biri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu türün adaptasyonu büyük ihtimal ile Oodinium süreci yaşanmasına neden olur.

Powder blue Tang Adaptasyon sürecinde stres

powder blue tang.jpg

Powder Blue Tang almaya karar vermişsek nelere sahip olmalıyız yahut olmamalıyız bunu anlamaya çalışacağız. Öncelikle bu türü sağlıklı adapte etmek ve uzun süre beslemek istiyorsak satın almadan başlayan bazı pratik bilgileri beynimize işlemiş olarak esnafa gideceğiz. Çünkü yaşatıp yaşatmamak orada başlar.:)

Powder blue Tang Almak İçin Esnaftayız ve Gıdıklanıyoruz.

Balık esnaf akvaryumlarında nasıl bir akvaryumda? Akvaryumda mercanlar var mı ? Balık akıntı motoru karşısında sörf mü yapıyor ? Gözleri bize ne anlatıyor?

Ne ilgisi var diyenler varsa kısa kısa girip ve esnaftan çıkalım.

Eğer bulunduğu akvaryumda mercan varsa bakır kullanılmış olamaz. Eğer balık mercan olan akvaryumda temizse yani benek yoksa nispeten avantajımız artar. Mercan yoksa bilinmez var demektir çünkü kullanılmış olan bakır içerikli ilaç yüzünden benek olmayabilir ama geri gelecektir.

Balık eğer mercan olmayan bir akvaryumda ise benek yoksa ama akıntı motoru karşısına geçmiş direniyorsa balığı görmezden gelin ve eve dönün.

Balığın gözlerinde puslanma varsa sağlıklı adaptasyon yaşamak için şansınız azalmış demektir ve balığı almadan sende kalsın haftaya alırım diyerek gözleme devam etmeniz önerilir.

Balığın gözler temiz, akvaryumda mercan var, balık akıntı motoru karşısında değil ANCAK! balık üzerinde iri yapılı benekler var ve hafif yüzgeçler de var. Bu durumda bu balığı ileri hobiciler alabilir. Bu balığın adaptasyonu rahat gerçekleşebilir ancak akvaryumdaki diğer balıkların ne olduğu veya olup olmadığı veya veya karantina akvaryumunda geçecek olan bir süreç yaşatma şansını artırır.

Powder blue tang Balığımızı aldık eve geldik ;

Adaptasyonu olması gerektiği gibi alıştırarak yaptık ve akvaryuma saldık. Arayacağı ilk şeyin sığınma fırsatı olacağını bilmemiz gerek. Fakat bu sığınmaya izin vermeyecek tür akvaryumda varsa işimiz biraz zorlaşacak demektir. Her ne kadar kendi de hırlı bir balık olmasa da ilk eklemelerde aciz olacaktır. Işıkların bu süreçte kapatılması gerektiği kaynaklarca yazılmaktadır ancak sakın ola ışıkları kapatmayın ve balığı iyiden iyiye gizli taciz ve saldırılara bölge korunması adına daha şiddetli şekilde karşılaşmaya maruz bırakmayın. Gerçekler bazen acıdır...

Elbette bu balığı ekleyeceğimiz akvaryum şartları sabit olağan değerleri içermelidir. Aksi halde benek sorunu çok ağır başlar ve daha da ilerleyerek akıntı motoru karşısına geçme ile devam ederken akvaryumdaki tüm bireyler etkilenmeye başlar. Bu yüzden suyuna güvenmeyen talihine de güvenmemelidir.

Yem alma sorunu yaşayanlar olabilir ve bu sorunu aşmakta sakin ortam olmasının büyük önemi vardır. Aksi halde yeme zaten stres yüzünden baskıdan çıkamaz ama bu stresi atar nasıl olsa yem alır anlamına gelmiyor çünkü bağışıklık sisteminin birden düşmesi demek benek sorununun hızlı ve etkili gelmesi demektir.

Akvaryumcuda sağlıklı ve oturmuş Powder Tang seçmeye çalışın, suyunuzu ve akvaryumdaki diğer türleri mutlaka tartın ve öyle karar verin.

Powder blue tang balığı ve benim artık izlediğim son hali.

powder tang balıgi.jpg

Akvaryum Portalı

JOEBLACK73, murat parin, Montimahir ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Powder Blue Tang Adaptasyonu

Ellerine yorumuna sağlık.

Tang'lerin hepsini çıkarıp, en azından Blue Tang'i çıkarıp, bir gün koyacağım akvaryuma, nasıl olsa benim akvaryumum senin denetiminde değil mi?tem01.gif

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Makaleyi okuyalım derim. Çok önemli taktikler var içinde bence.:der:

shanghai bunu beğendi.
  4. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Gıdıklanıyoruz derken:D Olsa olsa kaşıntımız tutmuş olmasın:ay:

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Benimde çok almak istediğim bir balık. Bir gün gözümü karartıp alacağım inşallah. Akvaryumda balıkta yokken rahat rahat koyayım diyorum. Peki bu Powder Blue Tang'in diğer tang türleri ile dostluğu nasıldır? :) Örneğin; Yellow tang ve Blue tang gibi. :)

Saygılar...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Powder blue tang balığının dostu yoktur pek. Mandarin, gobi ve küçük boyutlu diğer bazı türler ve istisna bazı türler dışında. Blue tang eğer sonradan eklenirse benzer mavi rengi kendi başına bela açar ve evrim sürecine isyan eder. Yellow Tang ile nispeten uyuşur ceddi farklı sayılır.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ellerine sağlık Temel abi güzel bir yorum olmuş.Anladığım kadarı ile bu tür en ufak bir olumsuzlukta beyaz benek oluyor.Bir de mercanın önemi nedir? Beyaz benek olayında akıntıya karşı durması ne anlam ifade etmektedir.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında çok çok önemli kriterler bunlar. Ben kaç kez esnafta akıntı karşısında cebelleşen balığın satın alınışına şahit oldum. Üstelik çaktırmadan söylesem de alanlar oldu. Tabi keskince yazmak gerekirse bu şekildeyken bu balığı bilmeden alacak kadar tecrübesiz birinin elinde yaşama şansı %5 kadardır. Eğer balık akıntı karşısına geçmişse benek yanında Ph değerinin ve su şartlarının da beğenilmediği demektir. Ek olarak sorunun ileri safhasıdır.

Mercan olan yerde esnaf bu balığı tutuyorsa suda bakır yok demektir, kısaca balık adapte olmaya hazırdır, benekte yoksa. Tabii götüreceğimiz akvaryum da hazırsa...

9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Powder blue konusunda alış veriş edilecek tek yer Anadolu yakası için Maltepede Kermit petshop Murat tır. Getirdikleri Balıkları aldığı yerden karantinadan geçirilip yeme alıştırılıp dükkanına getirmekte. canlıyı koyduyğu tankta ozmos suyu kullanılmış bolcada mercan mevcut. Hatta son 2 aydır ayrı bir bölmede ahtapot yaşatmakta, powderın üstünde bırak beneği iz bulamazsın. Renkleri 10 numaradır. Elinle kendin yem verirsin :).. Tavsiye ederim. Bu arkadaşımızın sevdiğim yönü kesinkle karantinadan geçirilmiş yeme alıştırılmış ve toptancıdan az sayıdada olsa düzgün balık getirmesidir. Sevmediğim yönü ise pazarlık kabiliyeti :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balığın fiyatı neydi Fatih ?

Ekledim 20 gün önce bir tane akvaryuma. Fiyat konusuna pek bakmam aslında çünkü söylediğin emeği veren karşılığını isteyecektir. Ben aşağıdaki balığı aynen şu şekilde aldım. Bir hobici alıyor ama sürekli benek yapması yüzünden tüm balıkları durmadan benek oluyor, bunun üzerine çıkarıyor ve esnafa ( Pasific) veriyor. Balık üzerinde orda da benek var ve müşterilerinden isteyen 10 kişiye vermiyor balığı. Sonrasında ben benekli olsa da istedim kırmadı sağ olsun, tabii sen yaparsın vs dediklerine girmiyorum. :D Ertesi gün cam gibiydi. Fiyatını yazmasam iyi olur.:)

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Abi bu balığı pasifikte gördüm ben benekli halini. bayağı iri bi balık. Sordum hobicinin demişti Gökhan abi. Murattan en son alınan fiyat 100 tl gibi bir rakam M boyu L için ise 150 tl.

Sorunsuz ve sağlıklı büyütmen dileğimle. Bu muazzam güzel bir hayvan. Asil güzel asi kral. Bence hareketsiz angellardan iyidir. Ben yaklaşık 3 ay sonra Achilles ekleyeceğim. Kafaya koydum. Tek tang o olacak 1 senelik blue tangimi yeterince büyüttüm. Baştan beri kalan tek balık o. Ben tankımı suyumu buna göre endeksledim kafaya koydum. Yaptım olacak :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

SPS Mercan yükleyeceğim demiştin, işin zor Fatih o balıkla bu durumda. Eklemeler veya sürekli girilenlerin olduğu akvaryumda zorlanabilirsin. Eğer ekleyeceksen çok akıllıca balık seçmen gerekecek, ilk gördüğün Achilles balığını almaya kalkma aman.

13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Nokta atışı olacak. İnşallah :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Ellerinize sağlık. Ben yazılanları 3 sene sonra okudum ama...
    "Suyuna güvenmeyen talihine de güvenmemelidir" sözünü çok beğendim. ;)

murat parin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet güzel söz etmişim.:) Makale eski olduğu için alt yapı değişimlerinden etkilenmiş, senin güncellemen sonrası düzenleyip daha uyun hale getirdim.

Alparslan ve Nadir bunu beğendi.
  16. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Hem söz güzel, hem de tespitler. Benim akvaryumum daha üç aylık olduğuna göre ben suyuma güvenip talihime güvenmemeliyim demekki. ;)

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu söz tam oturmuş Temel abi büyüksün...:)

YIKIKTEMO ve Nadir bunu beğendi.
  18. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Ancak malesef bulunduğumuz yerde deniz balığı satan yer olmadığı için bizim bu tespitlerden yararlanma şansımız yok. Suyumuza güvenme aşamasını geçtikten sonra talihimize güvenip bir kerede alacağız, başka şansımız yok. temo27

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Aman bana uzak olsun. Ne kendime, ne suya ne de blue tang üzerinde olan bebeklere guvenirim. Zaten blue tang varsa power olmamalı galiba

20. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Melih üzülme sana palyanço balığı veririm ben. ;) Elimde fazladan iki tane var. İlerleyen günlerde (özentiden) sırf hava olsun diye paylaşacağım, Safranbolu'dan satılıktır diye... temo26

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş